Osiyo Futbol Konfederatsiyasi tomonidan futbol klublarining bir davlat tashkiloti tasarrufida boʻlishi sogʻlom raqobat muhitini yaratishga toʻsqinlik qilishi bildirilgan. Bugungi kunda, futbol klublari davlat tashkilotlari va davlat ishtirokidagi korxonalar tasarrufida qolib, umumiy benefitsiar sifatida davlat boʻlib qolmoqda.
Oʻz navbatida, ushbu holat xalqaro prinsiplarga muvofiq hisoblanmaydi. Shunga koʻra, dastlab jozibadorligi yuqori boʻlgan futbol klublarini xususiylashtirgan holda xususiy sektorning ulushini bosqichma-bosqich oshirish rejalashtirilgan.
Shunga koʻra, tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – Davaktiv agentligi) “Paxtakor futbol klubi” MChJning 100 foiz davlat ulushini (keyingi oʻrinlarda – Aktiv/Jamiyat) boʻyicha ommaviy savdo jarayonlari boshlanganligini eʼlon qiladi.
Davlat aktividan kelgusida foydalanish va sotib olishga qoʻyiladigan talablar:
• Futbol klubining faoliyatini saqlab qolish, rivojlantirish va xalqaro darajaga olib chiqish;
• Futbol klubi balansidagi barcha sport obyektlaridan, shu jumladan futbol maydonidan faqatgina sport faoliyati yoʻnalishlarida foydalanish;
• “Paxtakor” futbol klubi akademiyasi faoliyatini saqlab qolish va rivojlantirish.
Talabgorlarning sotib olish boʻyicha takliflari quyidagi havola orqali “E-auksion” elektron savdo platformasida qabul qilinadi:
Ommaviy savdoda qatnashish uchun havola
Jamiyat toʻgʻrisida maʼlumot:
“Paxtakor” futbol klubi – Oʻzbekistonda 1956-yildan buyon faoliyat yuritib kelayotgan professional futbol klubi hisoblanadi.
Jamiyatning yuridik manzili: Toshkent shahri, Islom Karimov koʻchasi, 98A-uy.
Veb sahifasi: www.pakhtakor.uz
Aktivni sotish ikki bosqichda oʻtkaziladi.
birinchi bosqichda – talabgorlar oldindan malakalanadi (saralanadi), jumladan, savdolarda qatnashish uchun talab qilingan hujjatlarning toʻliqligi, zakalat puli kelib tushganligi, davlat aktividan kelgusida foydalanish yoʻnalishlariga qoʻyilgan talabga nisbatan talabgor tomonidan taklif etilgan biznes konsepsiyasi loyihasining maqbul yoki maqbul emasligi, talabgor va ular bilan bogʻliq boʻlgan shaxslardan hech biri Yevropa Ittifoqi va AQShning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining sanksiyalari roʻyxatiga kiritilmaganligi, shuningdek kelajakda bunday roʻyxatlarga kirish ehtimolining pastligi koʻrib chiqiladi;
ikkinchi bosqichda – talabgorning tijorat takliflari (sotib olish narxi va toʻlovni amalga oshirish muddati), zakalat puli miqdori (narx taklifining kamida 5 foizini tashkil etishi) hamda toʻlov qobiliyati baholanadi.
Savdoning birinchi bosqichida ishtirok etish uchun talabgorlar tomonidan 2024-yil 15-fevral kuni soat 18:00 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar oʻzbek yoki rus yoxud ingliz tillarida (talabgorning ixtiyoriga koʻra) mazkur eʼlonning 1-ilovasi (jismoniy shaxslar 1a-ilovasi)dagi ariza namunasi toʻldirilib (imzolangan holda), quyidagi hujjatlarning skaner qilingan shakli (kodlangan holda) “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali taqdim etiladi:
a) yuridik shaxslar uchun:
• yuridik shaxs sifatida roʻyxatdan oʻtganligini tasdiqlovchi guvohnoma va uning ustavi nusxalari (talabgor tomonidan tasdiqlangan holda);
• hujjatlar topshirilgan sanaga talabgor, uning taʼsischisi va/yoki benefitsiarining toʻliq roʻyxati (agar toʻlovga taʼsischi va/yoki benefitsiarning mablagʻi jalb etilishi koʻzda tutilayotgan boʻlsa, talabgorning ustav kapitalidagi tegishli ulushlarini va miqdorini koʻrsatgan holda);
• davlat aktividan kelgusida foydalanish yoʻnalishlariga qoʻyilgan talabdan kelib chiqqan holda undan foydalanishning biznes konsepsiyasi loyihasi;
• talabgor savdoda ishtirok etishi uchun sotib olishni rejalashtirgan davlat aktivi boʻyicha talabgorning oʻzi taklif etadigan qiymatdan kamida 5 foizi miqdorida zakalat puli "Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish" AJning quyida keltirilgan maxsus hisob-raqamiga oʻtkazilganligi toʻgʻrisidagi toʻlov hujjati nusxasi.
• soliq toʻlovchining identifikatsiya raqami (Oʻzbekiston Respublikasi rezidentlari uchun), pasport (ID karta) nusxasi;
• talabgor savdoda ishtirok etishi uchun sotib olishni rejalashtirgan davlat aktivi boʻyicha talabgorning oʻzi taklif etadigan qiymatdan kamida 5 foizi miqdorida zakalat puli mablagʻlarini "Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish" AJning quyida keltirilgan maxsus hisob-raqamiga oʻtkazilganligi toʻgʻrisidagi toʻlov hujjati nusxasi.
Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasi tomonidan savdoning birinchi bosqich yakunlari boʻyicha qarori qabul qilingan kundan boshlab, 3 ish kuni mobaynida jarayonning birinchi bosqichi natijalari boʻyicha ikkinchi bosqichga oʻtgan talabgorlar toʻgʻrisida Davaktiv agentligi tomonidan oʻzining rasmiy veb sayti va ijtimoiy tarmoqlardagi kanallar orqali eʼlon beriladi hamda birinchi bosqichda ishtirok etgan barcha talabgorlarga rasmiy xabarnoma yuboriladi.
Savdoning ikkinchi bosqichiga oʻtgan talabgorlar toʻgʻrisida Davaktiv agentligi tomonidan oʻzining rasmiy veb saytida eʼlon chop etilgan kundan boshlab 5 ish kuni ichida savdoning ikkinchi bosqichida qatnashish uchun mazkur eʼlonning 2-ilovasi (jismoniy shaxslar 2a-ilovasi)dagi ariza namunasi toʻldirilib (tasdiqlangan holda) E-auksion” elektron savdo platformasi orqali takliflar taqdim etiladi.
• davlat aktivini sotib olishga talabgorning narx taklifi;
• davlat aktivini sotib olish toʻlovlarini amalga oshirishning muddatlari boʻyicha taklif;
• talabgorning oxirgi 3 yillik moliyaviy hisoboti (buxgalteriya hisobotining 1 va 2-shakllari) nusxasi (rezidentlar uchun hisobot qabul qilinganligi toʻgʻrisidagi soliq organlarining tasdigʻi hamda moddiy va nomoddiy aktivlarga hisoblangan amortizatsiya va aktivlarni qayta baholash koʻrsatkichlari bilan birga).
• talabgor tomonidan oʻz moliyaviy hisobotlari boʻyicha toʻlov qobiliyati yetarli boʻlmasa, taʼsischisi yoki benefitsiarining oxirgi 3 yillik moliyaviy hisoboti (buxgalteriya hisobotining 1 va 2-shakllari) nusxasini (rezidentlar uchun hisobot qabul qilinganligi toʻgʻrisidagi soliq organlarining tasdigʻi hamda moddiy va nomoddiy aktivlarga hisoblangan amortizatsiya va aktivlarni qayta baholash koʻrsatkichlari bilan birga) taqdim etishi mumkin. Bunday hollarda taʼsischi yoki benefitsiarning talabgor manfaati uchun toʻlovlarni amalga oshirish yuzasidan tasdiq xati ilova qilinishi shart;
• talabgorning toʻlov qobiliyatining yetarliligini tasdiqlovchi boshqa hujjatlar (depozit sertifikati, bank kafolati). Bu hujjatlar talabgor tomonidan oʻzining moliyaviy hisobotlari boʻyicha toʻlov qobiliyati yetarli boʻlmagan hollarda taqdim etiladi.
Alohida shartlar:
1. Futbol klubi faoliyatini rivojlantirish va xalqaro amaliyotni joriy etish yuzasidan eng maqbul strategiya loyihasi tanlab olinadi;
2. Aktiv boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganda dastlabki toʻlov summasi 35 foizdan kam boʻlgan hollarda qolgan summaga Markaziy bankning asosiy stavkasi miqdorida yillik foizlar hisoblanadi;
3. Aktivni sotib olish boʻyicha birinchi bosqichda bitta taklif kelib tushgan hollarda, savdolar oʻtkazilmagan deb eʼtirof etiladi;
4. talabgor davlat aktivini sotib olish toʻlovini bir oydan koʻp muddatlarda amalga oshirishni taklif etganda, uning narx taklifi ushbu muddatlarni inobatga olgan holda, belgilangan tartibda joriy qiymatga keltirib baholanadi;
5. Savdo yakunlari boʻyicha savdo gʻolibi bilan Davaktiv agentligi tomonidan xabarnoma yuborilgandan keyin belgilangan tartibda oldi-sotdi shartnomasi rasmiylashtiriladi (fors-major holatlari bundan mustasno) va savdolarga qatnashish uchun toʻlangan zakalat puli davlat aktivi xarid toʻlovining bir qismi sifatida qabul qilinadi;
6. Aktiv savdolari yakunlari boʻyicha gʻolib tomonidan toʻlanadigan xarid qiymatiga chegirma qoʻllanilmaydi;
7. Savdolar yakunlari boʻyicha savdo gʻolibi tomonidan oldi-sotdi shartnomasini tuzish rad etilsa yoki undan voz kechilsa, u tomonidan toʻlangan zakalat puli miqdori qaytarilmaydi;
8. Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasi yoki Ishchi organ oʻz xohishiga koʻra hech qanday majburiyatni oʻz zimmasiga olmagan holda, har qanday vaqtda savdoni toʻxtatishi hamda savdo jarayonida talabgorlardan qoʻshimcha va/yoki aniqlashtiruvchi maʼlumotlar soʻrashi mumkin.
Zakalat pulini toʻlash uchun "Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish" AJning maxsus hisob raqami:
Milliy valyutada: soʻmda
Oluvchining banki: AT “Aloqabank” Amaliyot boshqarmasi;
Toʻlovchi tomonidan toʻlov topshiriqnomasining “toʻlov maqsadi” qismida: davlat aktivining nomi koʻrsatilgan holda “zakalat puli” yozuvi yoziladi.
Chet el valyutasida: AQSH dollarida
h/r: 20210840800792302005 (AQSH dollari);
SWIFT: JSCLUZ22.
Ishchi organ – Davaktiv agentligi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar:
Davaktiv agentligining manzili: 100000, Toshkent shahri, Amir Temur koʻchasi, 6-uy.
Qoʻshimcha maʼlumotlar uchun telefon raqam: (+99871) 259-21-50.
Savdo jarayoni boʻyicha taklif va eʼtirozlar yuzaga kelganda, Davaktiv agentligining +998-71-259-21-37 yoki qisqa 1082 ishonch telefoniga murojaat qilishingiz mumkin.

На продажу выставлена 100% государственная доля в ООО «Пахтакор футбол клуби»
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан № ПП-102 от 24 марта 2023 года определена приватизация футбольных клубов.
По заявлению Азиатской конфедерации футбола, владение футбольными клубами одной государственной организацией препятствует созданию здоровой конкурентной среды. На сегодняшний день футбольные клубы остаются во владении государственных организаций и предприятий с государственным участием, а общим бенефициаром остается государство.
В свою очередь, данная ситуация не соответствует международным принципам. Соответственно, планируется поэтапно увеличивать долю частного сектора за счет приватизации на первых этапах наиболее привлекательных футбольных клубов.
Учитывая вышеизложенное, согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов) объявляет о начале процесса публичных торгов 100% государственной доли в ООО «Пахтакор футбол клуби» (далее - Актив/Общество).
Требования, к дальнейшему использованию и приобретению государственного актива:
• Сохранение и развитие деятельности футбольного клуба, вывод на международный уровень;
• Использование всех спортивных объектов, в том числе футбольного поля, находящихся на балансе футбольного клуба, исключительно для спортивной деятельности;
• Сохранение и развитие деятельности академии футбольного клуба «Пахтакор».
Прием предложений от претендентов осуществляется через электронную торговую платформу «E-auksion» по нижеследующей ссылке:
Ссылка для участия на публичных торгах
Информация об Обществе:
Футбольный клуб «Пахтакор» — профессиональный футбольный клуб, действующий в Узбекистане с 1956 года.
Юридический адрес: город Ташкент, улица Ислама Каримова, 98А.
Веб-сайт: www.pakhtakor.uz
Реализация Объекта будет осуществляться в два этапа.
• на первом этапе - претенденты проходят предварительный квалификационный отбор, в том числе рассматривается полнота представленной документации, необходимой для участия на торгах, подтверждение оплаты задатка, приемлемость (неприемлемость) представленной бизнес концепции с учетом требований, предъявляемых к дальнейшему использованию государственного актива, а также что никто из претендентов и связанных с ними лиц не находится в санкционных списках Евросоюза и США, крупных международных финансовых институтов, а также низкая вероятность попадания в такие списки в будущем.
• на втором этапе - оценивается коммерческое предложение (выкупная стоимость и срок оплаты), сумма задатка (не менее 5% от ценового предложения) и платежеспособность претендента.
Для участия на первом этапе торгов претенденты должны в срок до 18:00 (Ташкентское время) 15 февраля 2024 года представить в запечатанном конверте или в отсканированной (закодированной) форме через электронную торговую платформу «E-auksion» на узбекском, русском или английском языках (по усмотрению претендента) заполненную заявку по форме, указанной в Приложении №1 (для физических лиц - Приложение № 1а) к настоящему объявлению, с приложением следующих документов:
• копия платежного документа, подтверждающего перечисление суммы задатка на специальный расчетный счет АО «Организация электронных онлайн-аукционов» приведённый ниже, в размере не менее 5% от выкупной стоимости, предлагаемой претендентом за государственный актив.
• идентификационный номер налогоплательщика (для резидентов Республики Узбекистан), копия паспорта (ID карты);
• копия платежного документа, подтверждающего перечисление суммы задатка на специальный расчетный счет приведённый ниже АО «Организация электронных онлайн-аукционов» в размере не менее 5% от выкупной стоимости, предлагаемой претендентом за государственный актив.
По итогам первого этапа торгов, Агентством госактивов в течение трех рабочих дней со дня принятия Государственной комиссией по приватизации решения:
• на официальном вебсайте и в социальных сетях будет размещена информация о прошедших на второй этап претендентах;
• всем участникам торгов будет направлено официальное уведомление.
Претенденты, прошедшие на второй этап торгов, в течение пяти рабочих дней с даты публикации объявления на официальном вебсайте Агентства госактивов должны подать заявку через электронную торговую платформу «E-auksion» для участия на втором этапе торгов, заполнив и утвердив заявку по форме, указанной в Приложении №2 (для физических лиц - Приложение №2а) к настоящему объявлению.
При этом
• если в соответствии с финансовой отчетностью претендент является неплатёжеспособным, он может предоставить копии финансовой отчетности (формы 1 и 2 бухгалтерского отчета) учредителя или бенефициара за последние три года (для резидентов подтверждение налоговых органов о приёме отчетности вместе с показателями начисленной амортизации и переоценки материальных и нематериальных активов). В этом случае необходимо приложить письмо-подтверждение учредителя или бенефициара об осуществлении платежей за счет претендента;
1. Выбирается наиболее оптимальный проект стратегии по развитию деятельности футбольного клуба и внедрению международной практики;
2. в случаях, если сумма первоначального взноса составляет менее 35 процентов при продаже с условием оплаты по частям, оставшаяся сумма представляет собой годовой процент в размере базовой ставки Центрального банка;
3. в случае если на первом этапе торгов получена одна заявка на приобретение Актива, то торги считаются несостоявшимся;
4. если претендент предлагает оплатить выкупную стоимость Объекта в срок более одного месяца, его ценовое предложение оценивается путем приведения ценового предложения государственного актива к текущей стоимости;
5. Агентством госактивов с даты направления уведомления (кроме форс-мажорных случаев), заключается договор купли-продажи с победителем торгов и задаток, внесенный для участия на торгах, будет включаться в сумму выкупных платежей за приобретаемый государственный актив;
6. по выкупным платежам, осуществляемым победителем торгов скидки не применяются;
7. если победитель торгов отказывается от заключения договора купли-продажи, сумма внесенного им задатка не возвращается;
8. Государственная комиссия по приватизации или Рабочий орган, не принимая на себя никаких обязательств, может по своему усмотрению в любое время приостановить торги, а также в процессе торгов запросить у участников дополнительную информацию и/или разъяснения.
Cпециальный расчётный счет АО «Организация электронных онлайн-аукционов» для оплаты задатка:
Получатель: Электронная торговая платформа «E-auksion»;
В разделе «Назначение платежа» платежного поручения плательщика указывается наименование государственного актива с надписью «задаток».