Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davaktiv agentligi “Andijon biokimyo zavodi” AJ (keyingi oʻrinlarda - Korxona) ustav kapitalidagi 96,0 foiz davlat aksiyalar paketini professional konsultantni jalb etgan holda muzokaralarga ommaviy ravishda taklif qilish yoʻli bilan tashkillashtirilgan xususiylashtirish natijalari boʻyicha 101,3 mlrd.soʻm sotib olish toʻlovlarini toʻlash shartlari bilan “Jasmin Gold Group” MChJ (keyingi oʻrinlarda - Xaridor) savdo gʻolibi deb topilganligini maʼlum qiladi.
Ushbu jarayonga “ABRAU CAPITAL” kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) xususiylashtirish boʻyicha konsultant sifatida jalb etilgan.
Avval xabar berilganidek, raqobat muhiti taʼminlangan savdo jarayoni natijasida, investorlar tomonidan kelib tushgan arizalar (Express of Interest) ularning toʻlovga qobiliyatlilik, xususiylashtirish jarayonida ishtirok etilishini taqiqlashi mumkin boʻlgan maʼmuriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yoʻqligi hamda Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining sanksiyalari roʻyxatiga kiritilmaganligi yuzasidan oʻrganilib, mazkur shartlarga muvofiq keladigan talabgorlar xususiylashtirish jarayonining keyingi – Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO)ni taqdim etish bosqichiga oʻtkazilgan.
Ushbu bosqichda talabgorlar bilan Axborotni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA) imzolanib, Konsultant tomonidan tayyorlangan Korxonaning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan kompleks tahlil (due diligence) hisobotlari joylangan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish va Korxonaning boshqaruv organi bilan uchrashish hamda Korxona bilan tanishish imkoniyati yaratilgan.
Oʻz navbatida, Konsultant tomonidan "Andijon biokimyo zavodi" AJ ustav kapitalidagi davlat aksiya paketlarini yaxlit paket (96,0 foiz) sifatida sotish boʻyicha takliflar qabul qilingan.
Natijada, sotib olish uchun qoʻyilgan talablarga toʻliq javob bergan, kelajakda Korxona faoliyatini barqaror rivojlanishini taʼminlay oladigan va ishlab chiqarish jarayonlarini toʻliq davomiyligini shakllantirishga salohiyatli boʻlgan “Jasmin Gold Group” MChJ eng yuqori narx taklifi bilan savdo gʻolibi deb topildi.
Taʼkidlash joizki, Xaridorning taklifi konsultant tomonidan hisoblangan Korxonaning indikativ narxlar oraligʻining yuqori qismida joylashgan hamda Korxonaning baholangan qiymatidan yuqori.
Maʼlumot oʻrnida, 2023-yilda “Andijon biokimyo zavodi” AJ tomonidan 1,0 mln dal spirt ishlab chiqarilgan boʻlib, sof foydasi 10,1 mlrd soʻmni, sof aktivlari 71,5 mlrd soʻmni va jami majburiyatlari 17,3 mlrd soʻmni tashkil qilgan.

An agreement was reached on privatization of a state block of shares in the authorized capital of “Andijon biokimyo zavodi” JSC
According to the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency on the results of privatization of 96,0% state block of shares in the authorized capital of JSC "Andijon biokimyo zavodi" (hereinafter - the Enterprise), through a public invitation to negotiations with the attraction of a professional consulting company reports that LLC "Jasmin Gold Group" (hereinafter - Buyer) is recognized as the winner of the negotiations with a purchase price of 101,3 billion UZS.
The company ABRAU CAPITAL (hereinafter - Consultant) were attracted as a privatization consultant in this process.
As previously reported, as a result of a competitive sales process, the applications (Express of Interest) received from investors were examined to ensure that the applicants were not subject to insolvency, no administrative, arbitration or other legal proceedings that could prohibit them from participating in the privatization process, and that they were not included in the sanctions list of the European Union, the United States and major international financial organizations. Applicants complying with these conditions were moved to the next stage of the privatization process - submission of Binding Offers (BO).
At this stage, the applicants were signed a Non-Disclosure Agreement (NDA) and given the opportunity to review the comprehensive due diligence reports on the financial, tax, legal and environmental activities of the Enterprise prepared by the Consultant and placed in the Virtual Data Room (VDR). At the same time, all applicants were given the opportunity to organize meetings with the management of the Enterprise and to familiarize themselves with the activities of the Enterprise.
In its turn, there were accepted offers by the Consultant to sell state blocks of shares in the authorized capital of JSC "Andijon biokimyo zavodi" as a single block (96.0%).
As a result, LLC "Jasmin Gold Group", which fully met the established requirements for the acquisition of the asset, capable of ensuring the stable development of the Enterprise's activities in the future and having the potential to form the full duration of production processes, was recognized as the winner of the sale with the highest price offer.
It should be noted that the Buyer's offer is at the upper limit of the indicative price range of the Enterprise, calculated by an international consultant, and exceeds the estimated value of the Enterprise.
The results of the privatization of the Enterprise were approved by the relevant decision of the State Commission for privatization of state assets and coordination of privatization processes.
For reference, JSC "Andijon biokimyo zavodi" in 2023 produced 1.0 million dal of alcohol, net profit of the company amounted to - 10.1 billion UZS, net assets - 71.5 billion UZS, total liabilities - 17.3 billion UZS.