Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davaktiv agentligi “Andijon biokimyo zavodi” AJ (keyingi oʻrinlarda - Korxona) ustav kapitalidagi 96,0 foiz davlat aksiyalar paketini professional konsultantni jalb etgan holda muzokaralarga ommaviy ravishda taklif qilish yoʻli bilan tashkillashtirilgan xususiylashtirish natijalari boʻyicha 101,3 mlrd.soʻm sotib olish toʻlovlarini toʻlash shartlari bilan “Jasmin Gold Group” MChJ (keyingi oʻrinlarda - Xaridor) savdo gʻolibi deb topilganligini maʼlum qiladi.
Ushbu jarayonga “ABRAU CAPITAL” kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) xususiylashtirish boʻyicha konsultant sifatida jalb etilgan.
Avval xabar berilganidek, raqobat muhiti taʼminlangan savdo jarayoni natijasida, investorlar tomonidan kelib tushgan arizalar (Express of Interest) ularning toʻlovga qobiliyatlilik, xususiylashtirish jarayonida ishtirok etilishini taqiqlashi mumkin boʻlgan maʼmuriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yoʻqligi hamda Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining sanksiyalari roʻyxatiga kiritilmaganligi yuzasidan oʻrganilib, mazkur shartlarga muvofiq keladigan talabgorlar xususiylashtirish jarayonining keyingi – Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO)ni taqdim etish bosqichiga oʻtkazilgan.
Ushbu bosqichda talabgorlar bilan Axborotni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA) imzolanib, Konsultant tomonidan tayyorlangan Korxonaning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan kompleks tahlil (due diligence) hisobotlari joylangan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish va Korxonaning boshqaruv organi bilan uchrashish hamda Korxona bilan tanishish imkoniyati yaratilgan.
Oʻz navbatida, Konsultant tomonidan "Andijon biokimyo zavodi" AJ ustav kapitalidagi davlat aksiya paketlarini yaxlit paket (96,0 foiz) sifatida sotish boʻyicha takliflar qabul qilingan.
Natijada, sotib olish uchun qoʻyilgan talablarga toʻliq javob bergan, kelajakda Korxona faoliyatini barqaror rivojlanishini taʼminlay oladigan va ishlab chiqarish jarayonlarini toʻliq davomiyligini shakllantirishga salohiyatli boʻlgan “Jasmin Gold Group” MChJ eng yuqori narx taklifi bilan savdo gʻolibi deb topildi.
Taʼkidlash joizki, Xaridorning taklifi konsultant tomonidan hisoblangan Korxonaning indikativ narxlar oraligʻining yuqori qismida joylashgan hamda Korxonaning baholangan qiymatidan yuqori.
Maʼlumot oʻrnida, 2023-yilda “Andijon biokimyo zavodi” AJ tomonidan 1,0 mln dal spirt ishlab chiqarilgan boʻlib, sof foydasi 10,1 mlrd soʻmni, sof aktivlari 71,5 mlrd soʻmni va jami majburiyatlari 17,3 mlrd soʻmni tashkil qilgan.

Достигнута договоренность по приватизации пакета государственных акций в уставном капитале АО «Андижанский биохимический завод»
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство госактивов по итогам приватизации 96,0% государственного пакета акций в уставном капитале АО «Андижанский биохимический завод» (далее – Предприятие), путем публичного приглашения к переговорам с привлечением профессионального консультанта, сообщает, что ООО «Jasmin Gold Group» (далее – Покупатель) признано победителем торгов с покупной ценой 101,3 млрд сумов.
В данном процессе компания «ABRAU CAPITAL» привлечена в качестве консультанта по приватизации (далее – Консультант).
Как сообщалось ранее, в результате конкурентного торгового процесса, поступившие заявки от инвесторов (Express of Interest) были изучены на предмет отсутствия неплатежеспособности, наличия административного, арбитражного или иного судебного разбирательства, которое могло бы запретить заявителям участвовать в процессе приватизации, а также на предмет того, что они не включены в санкционный список Европейского Союза, США и крупных международных финансовых институтов. Соответствующие данным условиям претенденты были переведены на следующий этап процесса приватизации – подачи Обязывающих предложений (BO).
На данном этапе с заявителями было подписано Соглашение о неразглашении данных (NDA), а также предоставлена возможность ознакомиться с комплексными аналитическими отчетами (due diligence) по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Предприятия, подготовленные Консультантом и размещенными в виртуальной комнате данных (VDR). При этом всем заявителям была предоставлена возможность организовать встречи с руководством предприятия и ознакомиться с деятельностью предприятия.
В свою очередь, Консультантом приняты предложения по продаже государственных пакетов акций в уставном капитале АО «Андижанский биохимический завод» единым пакетом (96,0%).
В результате, ООО «Jasmin Gold Group» полностью соответствовавший установленным требованиям для приобретения актива, способное обеспечить стабильное развитие деятельности Предприятия в будущем и обладающее потенциалом для формирования полной продолжительности производственных циклов, был признан победителем торгов с наибольшим ценовым предложением.
Следует отметить, что предложение Покупателя находится в верхнем пределе индикативного ценового диапазона Предприятия, рассчитанного международным консультантом, и превышает оценочную стоимость Предприятия.
Для справки, АО «Андижанский биохимический завод» в 2023 году произведено 1,0 млн дал спирта, чистая прибыль общества составила – 10,1 млрд сумов, чистые активы – 71,5 млрд сумов, совокупные обязательства – 17,3 млрд сумов.