"Qoʻqon mexanika zavodi" AJ ustav kapitalidagi davlat ulushining xususiylashtirish jarayoni qaytadan boshlanganligi toʻgʻrisida eʼlon
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga asosan, UzAssets investitsiya kompaniyasi” AJning 2021-yil 20-oktyabrdagi eʼloniga muvofiq, Qoʻqon mexanika zavodiAJ (keyingi oʻrinlarda – “Jamiyat” yoki “Aktiv”) ustav kapitalidagi 64,08 foiz davlat ulushini xususiylashtirish (keyingi oʻrinlarda – “Bitim”) jarayonlari boshlagan.
Mazkur bitim yuzasidan xususiylashtirish boʻyicha konsultant “Deloitte” halqaro kompaniyasi tomonidan oʻtkazilgan jamiyatning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik kompleks tahlil (due diligence)lar natijasida mazkur xususiylashtirish jarayonlariga salbiy taʼsir koʻrsatishi mumkin boʻlgan muayyan xatarlar aniqlanganligi sababli, ushbu xususiylashtirish jarayonlari vaqtinchalik toʻxtatilgan edi.
Bugungi kunda, yuqorida nazarda tutilgan xatarlar toʻliq bartaraf etilgani sababli, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – “Davaktiv agentligi”) Jamiyatni xususiylashtirish jarayonini qayta boshlanganligini eʼlon qiladi hamda Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) uchun arizalarni yigʻish bosqichini boshlaydi.
Kompaniya toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot:
Qoʻqon mexanika zavodi AJ - metall sisternalar va konteynerlar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan. Ishlab chiqarish maydoni 12,15 gektar, Fargʻona viloyati Qoʻqon shahrida joylashgan. QMZ mijozlari va hamkorlari orasida “UzTransGaz” AJ, “Xududgaztaʼminot” AJ, “Fargʻona neftni qayta ishlash zavodi” MCHJ va boshqa koʻplab kompaniyalar bor. Zavodda yangi mahsulot va asbob-uskunalar assortimentini yaratish imkonini beruvchi malakali muhandis va mutaxassislar jamoasi mavjud. Ustav kapitali - 20,1 mlrd. soʻm.
Ishtirokchilardan quyidagi maʼlumotlar bilan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) toʻgʻrisidagi arizalarini taqdim etishlari soʻraladi:
1. Ishtirokchi toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot (shu jumladan, STIR va faoliyat turi);
3. Oxirgi 3 yilgi faoliyati boʻyicha moliyaviy hisoboti (MHXS afzalroq).
Talabgorlar sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalarini 2023-yil 29 sentabr soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar quyidagi elektron pochta manziliga yuborishlari lozim: jmamadjanov@deloitte.uz
Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichidan muvaffaqiyatli oʻtgan talabgorlarga xususiylashtirish jarayonlarining keyingi Majburiyatga ega boʻlmagan takliflarni (NBO) qabul qilish bosqichida ishtirok etish uchun taklif qilinadi va ularga ushbu bosqich jarayonlari toʻgʻrisidagi xat (Process Letter) yuboriladi.
Shu bilan birga, xususiylashtirish jarayonlarida kelgusidagi oʻz ishtirokini tasdiqlash uchun, ushbu talabgorlar bilan Axborotlarni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA)ni imzolash taklif etiladi, soʻngra ularga maslahatchi tomonidan tayyorlangan Kompaniyani sotib olish narxi boʻyicha indikativ majburiyatga ega boʻlmagan takliflarni tayyorlash uchun zarur boʻlgan axborotni oʻz ichiga olgan dastlabki maʼlumotlar toʻplami (Information Memorandum) bilan tanishish imkoniyati beradigan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati beriladi.
Qoʻshimcha maʼlumotlar uchun yuqorida keltirilgan aloqa kanaliga murojaat qilishingiz mumkin.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davaktiv agentligi, "DELOITTE" va Kompaniyani sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davaktiv agentligi va "DELOITTE" oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday holatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:
(ii) turli xil manfaatdor shaxslar uchun turli xil tartib-qoidalar boʻyicha ish tutish va/yoki Davaktiv agentligi, Kompaniya va "DELOITTE" tomonidan koʻzda tutilgan reja-jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldinan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;

Объявление о возобновлении процесса приватизации государственной доли в уставном капитале АО «Кокандский механический завод»
Согласно соответствующим программам приватизации, а также объявлением АО «Инвестиционная компания UzAssets» от 20 октября 2021 года, начался процесс приватизация (далее – «Сделка») 64,08% государственной доли в уставном капитале АО «Коканский механический завод» (далее – «Компания» или «Актив»).
В результате финансового, налогового, правового и экологического комплексного анализа (due diligence) Компании, проведенного консультантом по приватизации по данной Сделке международной компании «Deloitte», были выявлены определенные риски, которые могли оказать негативное влияние на данный процесс приватизации, в связи с этим процесс приватизации был временно приостановлен.
На сегодняшний день, в связи с полным устранением вышеуказанных рисков, Агентство по управлению государственными активами (далее - «Агентство госактивов») объявляет о возобновлении процесса приватизации Компании и начинает этап сбора заявок на выражение заинтересованности в приобретении Актива (Express of interest).
АО «Кокандский механический завод»занимается производством металлических резервуаров, резервуаров и контейнеров. Завод обладает штатом квалифицированных инженеров и специалистов, позволяющих развивать новые номенклатуры изделий и оборудования. Среди клиентов и партнеров КМЗ такие компании как АО «УзТрансГаз», АО «Худудгазтаминот», ООО «Ферганский НПЗ» и многие другие. Производственная площадка расположена в г.Коканд, Ферганской области, на территории площадью 12,15 га. Уставный фонд - 20,1 млрд. сум.
Заявка о выражении заинтересованности может быть подготовлена на узбекском, русском или английском языках (на усмотрение Претендентов), и должна быть направлена на следующий почтовый адрес: jmamadjanov@deloitte.uz
Срок подачи заявок – не позднее 18:00 (по Ташкентскому времени) 29 сентября 2023 года.
Претенденты, успешно прошедшие этап Выражение заинтересованности (Express of interest), будут приглашены к участию на следующем этапе приёма Необязывающих предложений (NBO) процесса приватизации, а также им будет направлено процедурное письмо (Process Letter).
Вместе с тем, в целях подтверждения их будущего участия в процессе приватизации, претендентам предлагается подписать Соглашение о неразглашении данных (NDA), затем будет предоставлен доступ в виртуальную комнату данных (VDR), которая позволит им ознакомиться с информационным меморандумом (Information Memorandum), подготовленным Консультантом, который содержит информацию, необходимую для подготовки индикативных необязывающих предложений для приобретения Актива.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства госактивов, Компании "DELOITTE" в отношении Реализации Актива, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство госактивов и "DELOITTE" оставляет за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности:
(ii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентство госактивов и "DELOITTE" графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;