"Uzsungwoo" MChJ, "Avto Climate Control" MChJ va "Uz truck and Bus Motors" MChJlarni ochiq savdo jarayonlari boshlanganligi toʻgʻrisida eʼlon
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davaktiv agentligi “Uzsungwoo” MChJ ustav kapitalidagi 50 foiz“Avto Climate Control” MChJ ustav kapitalidagi 100 foiz hamda “Uz truck and Bus Motors” MChJ ustav kapitalidagi 34,2 foiz davlat ulushlarini (keyingi oʻrinlarda – Aktivlar) ochiq savdo jarayonlari boshlanganligini eʼlon qiladi.
“Portfolio Investments” kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) ushbu Bitimlar boʻyicha sohaviy yondashuvga koʻra Davaktiv agentligining xususiylashtirish boʻyicha maslahatchisi hisoblanadi.
Aktivlar toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot:
“UZSUNGWOO” MChJ — avtomobil sanoati uchun shtamplash va payvandlash texnologiyalari asosida metall qismlar ishlab chiqaruvchi yetakchi korxonalardan biri boʻlib, 2011-yili “Oʻzavtosanoat” AJ va Janubiy Koreyaning Sungwoo Hitech Co Ltd. hamda I-Zone Co Ltd. kompaniyalari bilan hamkorlikda tashkil etilgan. Ishlab chiqarish maydoni 60 500 kv.m boʻlib, 1000 dan ortiq xodim ishlaydi, yillik quvvati esa 120 ming toʻplamni tashkil etadi. 2022-yilda zavodda Markaziy Osiyo va MDH mintaqasida yagona boʻlgan issiq shtamplash texnologiyasi joriy etildi. Bugungi kunda kompaniya Chevrolet Cobalt, Gentra, Tracker va Onix modellari uchun ehtiyot qismlar yetkazib beradi hamda xalqaro IATF 16949 sifat standartlariga muvofiq ishlab chiqarish jarayonlarini yoʻlga qoʻygan.
• Ustav fondi: 14 mln AQSh dollari;
• Jamiyatning rasmiy veb-sayti: www.uzsungwoo.uz
• Korxona manzili: Farg‘ona viloyati, Farg‘ona shahri, Aeroport ko‘chasi, 68-uy
“Avto Climate Control” MChJ - 2010-yilda “Oʻzavtosanoat” AJ va Janubiy Koreyaning ERAE CS LIMITED (Janubiy Koreya) kompaniyalari bilan hamkorlikda tashkil etilgan boʻlib, asosiy faoliyati avtomobillar uchun isitish va sovitish tizimlarini ishlab chiqarishdan iborat.
• Ustav fondi: 12 592,9 mln soʻm;
• Jamiyatning rasmiy veb-sayti: www.uzcc.uz
• Korxona manzili: Andijon viloyati, Andijon shahri, Bobur shoh ko‘chasi, 73a-uy
“Uz truck and Bus Motors” MChJ — 2009-yilda tashkil etilgan boʻlib, Markaziy Osiyo mintaqasida MAN va HOWO (Sinotruk) brendlari ostida yuk mashinalari va yoʻlovchi texnikasini ishlab chiqaruvchi korxona hisoblanadi. Yuk mashinalarining model qatori 60 dan ortiq turdagi transport vositalarini oʻz ichiga oladi, jumladan, tyagachlar, avtosamosvallar, furgonlar, maxsus texnika, yuk koʻtarish quvvati 5 tonnadan 70 tonnagacha boʻlgan yuk mashinalari, shuningdek, shahar va shaharlararo avtobuslar.
• Ustav fondi: 32,8 mln yevro;
• Jamiyatning rasmiy veb-sayti: www.uztbm.uz
• Korxona manzili: Samarqand viloyati, Jomboy tumani, Toshkent ko‘chasi, 2-uy
Sotish jarayonlari toʻgʻrisida:
Sotish jarayonlari barcha manfaatdor tomonlar (keyingi oʻrinlarda – Ishtirokchilar) uchun ochiq boʻlgan muzokaralarga ommaviy ravishda taklif qilish usuli asosida tashkil etiladi.
Savdo jarayonlari har bir aktiv boʻyicha alohida-alohida ikki bosqichda amalga oshiriladi, jumladan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Expression of Interest) hamda Majburiyatga ega boʻlgan taklif (BO) taqdim etish bosqichlari, yakuniy bosqichda talabgorlar tomonidan taklif etiladigan qatʼiy narx taklifining kamida 1 foizini kafolatli toʻlov sifatida amalga oshirilishi belgilanadi.
Sotish jarayonlarining mazkur bosqichi toʻgʻrisida:
Ishtirokchilardan quyidagi maʼlumotlar bilan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalarini (Expression of Interest) taqdim etishlari soʻraladi:
1. Ishtirokchi toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot (shu jumladan, STIR, faoliyat turi);
Talabgorlar qiziqish bildirishi toʻgʻrisidagi arizalarini har bir Aktiv boʻyicha alohida xohishlariga koʻra oʻzbek, rus yoki ingliz tillarida tayyorlab 2025-yil 15-aprel soat 23:59ga (Toshkent vaqti bilan) qadar munir.yakubov@piamg.uz elektron pochta manziliga yuborishlari lozim.
Ushbu savdo bosqichi doirasida, Konsultant tomonidan potensial investorlarni jalb qilish maqsadida investitsiya tizerlarini tarqatish ishlari amalga oshiriladi.
• Xususiylashtirish jarayonida ishtirok etilishini taqiqlashi mumkin boʻlgan maʼmuriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yoʻqligi;
• Oʻzbekiston Respublikasining 660-II-sonli “Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirgʻin qurolini tarqatishni qarshi kurashish toʻgʻrisida”gi Qonuni talablariga rioya etilishi;
• Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning tegishli shaxslaridan hech biri Yevropa Ittifoqi va AQShning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining (Jahon banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Osiyo taraqqiyot banki) sanksiyalari roʻyxatiga kiritilmagan boʻlishi lozim. Shu bilan birga, ariza topshirilgan sanada talabgorlar sanksiyalangan shaxs/(lar) yoki yuqorida aytib oʻtilgan sanksiya organlari tomonidan har qanday ish yoki tergov obyekti/(lar) boʻlmasligi kerak. Shuningdek, talabgorlar (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning tegishli shaxslaridan hech biri yuqorida aytib oʻtilgan muassasalar va davlatlarning sanksiyalar rejimiga zid boʻlgan har qanday faoliyatga (toʻgʻridan-toʻgʻri yoki biron bir shuʼba korxonasi orqali) jalb etilmagan boʻlishlari lozim va Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri), shuningdek uning tegishli shaxslaridan birortasining asosiy moliyalashtiruvchi tomonlari yoki kreditorlari sanksiyadagi shaxslar yoki sanksiyadagi shaxslarga tegishli boʻlgan yoki ular tomonidan egalik va nazorat qilinadigan banklar yoki moliya institutlari boʻlmasligi lozim.
Arizalarni qabul qilish jarayoni tugallangandan soʻng, Konsultant tomonidan ishtirokchilarga tegishli xat (Process Letter) orqali keyingi jarayonni tashkil etish toʻgʻrisida individual ravishda xabardor qilinadi.
“UZSUNGWOO” MChJ va “Avto Climate Control” MChJlarni sotib olishga qoʻyiladigan shartlar:
1. Korxonalarning asosiy faoliyat turini aktivlar oldi-sotdi shartnomasi roʻyxatdan oʻtgandan soʻng 10 (oʻn) yildan kam boʻlmagan muddat davomida saqlab qolish, ushbu muddat davomida mahsulotlarning litsenziati boʻlgan “General Motors” kompaniyasi tomonidan tasdiqlangan yetkazib beruvchi bilan texnik qoʻllab-quvvatlash boʻyicha litsenziya kelishuvlariga va “General Motors” texnologiyalari bilan bogʻliq texnologik jihozlardan foydalanish yuzasidagi Bosh Alyans kelishuvida oʻrnatilgan talablar va tegishli cheklovlarga qatʼiy rioya qilish.
2. Shuningdek, 2 yil mobaynida Korxonada mavjud ish oʻrinlarini va ishchilar sonini saqlab qolish (tabiiy sabablar bilan boʻshaydigan ish oʻrinlari bundan mustasno), amaldagi ish haqi fondi miqdorini kamaytirmaslik va jamoa shartnomasi shartlarini yomonlashtirmaslik.
Oʻz navbatida, barcha Aktivlar boʻyicha Majburiyatga ega boʻlgan taklif (BO) bosqichiga oʻtgan talabgorlar bilan majburiyatga ega boʻlgan takliflarni taqdim etishlaridan oldin bitim shartlari (Term sheet) toʻgʻrisidagi Kelishuv imzolanishi mumkin.
Qoʻshimcha maʼlumotlar uchun quyidagi aloqa kanallariga murojaat qiling:
• Munir Yakubov, “Portfolio Investments” kompaniyasi direktori: munir.yakubov@piamg.uz, tel. +998(90) 901-65-59;
• Talat Samandarov, Davaktiv agentligi Boshqarma boshligʻi: tender@davaktiv.uz, tel. +998(71) 259-20-67.
Keyingi, Majburiyatga ega boʻlgan taklif (BO) takliflarni qabul qilish bosqichiga oʻtgan talabgorlar bilan Axborotni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA) imzolanadi hamda Konsultant tomonidan tayyorlangan Aktivlar faoliyati toʻgʻrisida maʼlumot va tahliliy maʼlumotlar (Due-diligence) bilan tanishish uchun virtual maʼlumotlar xonasiga (VDR) kirish, Aktivlarga tashrif buyurgan holda uning boshqaruv organiga savollar berish imkoniyati yaratiladi.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davaktiv agentligi, “Portfolio Investments” va Aktivlarni sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davaktiv agentligi va “Portfolio Investments” oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday holatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:
(ii) savdo jarayonlarining bosqichlari bo‘yicha oʻzgartirish kiritish;
(iii) turli xil manfaatdor shaxslar uchun turli xil tartib-qoidalar boʻyicha ish tutish va/yoki Davaktiv agentligi va “Portfolio Investments” tomonidan koʻzda tutilgan reja-jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;
(iv) har qanday sababga koʻra sotish jarayonini toʻxtatish;
(v) istalgan vaqtda va sabablarni tushuntirmasdan Bitimga taalluqli boʻlgan har qanday potensial xaridor (xaridorlar) bilan har qanday muhokama va muzokaralarni tugatish huquqlarini oʻzida saqlab qoladi

Announcement on the commencement of open sales process for LLC "Uzsungwoo", LLC "Avto Climate Control" and LLC "Uz truck and Bus Motors"
In accordance with the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (hereinafter - the UzSAMA) announces the commencement of the open sales process of 50% state share in the charter capital of "Uzsungwoo" LLC, 100% state share in the charter capital of "Avto Climate Control" LLC and 34,2% state share in the charter capital of "Uz truck and Bus Motors" LLC (hereinafter - the Assets).
“Portfolio Investments” (hereinafter - the Consultant) acts as a privatization consultant to the UzSAMA on these transactions in accordance with an industry-specific approach.
Brief information about the Assets:
"Uzsungwoo" LLC is one of the leading manufacturers of metal parts for the automotive industry, utilizing stamping and welding technologies. It was established in 2011 in cooperation with JSC "Uzavtosanoat" and the South Korean companies Sungwoo Hitech Co Ltd. and I-Zone Co Ltd. The production facility covers 60,500 square metres, employs over 1,000 staff members and has an annual capacity of 120,000 sets. In 2022, the company introduced a hot stamping technology unique for Central Asia and the CIS region. Today, the company supplies spare parts for Chevrolet Cobalt, Gentra, Tracker and Onix models and has established production processes in accordance with international quality standards IATF 16949.
• Charter capital: 14 million USD;
• Official website of the company: www.uzsungwoo.uz.
• Address of the company: Fergana region, Fergana city, Aeroport street, 68
“Avto Climate Control” LLC was established in 2010 in cooperation with “Uzavtosanoat” JSC and South Korean company ERAE CS LIMITED. The main activity of the company is the production of heating and cooling systems for cars.
• Charter capital: 12,592.9 million UZS;
• The official website of the company: www.uzcc.uz
• Address of the company: Andijan region, Andijan city, Babur avenue, 73a
“Uz Truck and Bus Motors” LLC was founded in 2009 and specializes in the manufacturing of trucks and passenger transport vehicles under the MAN and HOWO (Sinotruk) brands in the Central Asia. The company offers over 60 types of commercial vehicles, including semi-trailers, dump trucks, vans, special-purpose vehicles (5-70 tons payload), as well as city and intercity buses.
• Charter capital: 32.8 million euros;
• Official website of the company: www.uztbm.uz
• Address of the company: Samarkand region, Dzhambay district, Tashkent street, 2
The sales process of the Asset is conducted through public invitation to negotiations method, which is open to all interested parties (hereinafter - Participants / Applicants).
The sales process will be carried out in two stages separately for each Asset including Expression of Interest (EoI) and Binding Offer (BO) stage. At the final stage, participants must provide a guarantee deposit of at least 1% of their binding price offer.
Information on current stage of the sales process:
Applicants are invited to express their interest in an application form (EoI) including the following information:
1. Brief information about the Participant (including TIN and type of activity).
2. Details of shareholders/participants holding more than 5% of the charter capital (including ownership percentages), as well as ultimate beneficiaries.
Expression of Interest applications must be submitted separately for each Asset (based on individual preferences in Uzbek, Russian or English) and sent to the e-mail munir.yakubov@piamg.uz by 23:59 (Tashkent time) on April 15, 2025.
As part of this stage of sales, the Consultant will distribute investment teasers in order to attract potential investors.
• Sufficiency of financial resources for the acquisition of the Asset;
• Absence of any judicial, administrative, arbitration or other proceedings that may result in debarment from participation in the privatization process and a positive business reputation;
Once the application review is completed, the Consultant will individually notify participants about the next stage via a Process Letter.
Acquisition conditions for “UZSUNGWOO” LLC and “Avto Climate Control” LLC:
1. Preservation of core business activities for at least 10 years. Strict compliance with technical support license agreements with a supplier approved by General Motors (USA) - the product licensee, as well as with the requirements and related restrictions set forth in the General Alliance agreement for the use of technological equipment related to General Motors technologies;
2. Retention of existing jobs for at least 2 years, with no reduction in workforce except through natural attrition, and maintenance of current salary levels and collective agreement conditions.
In turn, to the participants passing to Binding Offers stage of all Assets maybe required to sign an Agreement on basic terms and conditions for acquisition of the Asset (Term sheet), prior to submitting Binding Offers.
The contact persons for these projects are:
Participants advancing to the Binding Offers (BO) stage will be required to sign a Non-Disclosure Agreement (NDA) and will be granted access to the Virtual Data Room (VDR) containing detailed asset information and due diligence reports prepared by the Consultant. Additionally, participants will have the opportunity to visit the Assets and ask management-related questions.
UzSAMA will provide the public with additional updates on each stage of the privatization process.
This announcement, or any part of its content, should not be taken as a form of obligation on the part of UzSAMA, "Portfolio Investments" in relation to the Assets sale, as one might assume in connection with the publication of this announcement. UzSAMA and "Portfolio Investments" reserves the right, in its sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or individual responsibility:
(ii) change the stages of the sales process;
(iii) Follow different procedures with respect to different stakeholders and/or negotiate with one or more potential buyers within the schedule and procedure established jointly by the UzSAMA and "Portfolio Investments", to the exclusion of any other potential buyer(s) without prior notice;
(iv) Stop the sale process for any reason;
(v) Stop all discussions and negotiations with any potential buyer(s) in relation to the Transaction at any time and without explanation.