“Nukus vinozavodi”AJning 51,0 foiz aksiyalar paketini sotish to`g`risida E’LON
O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 11-fevraldagi “Davlat aktivlarini xususiylashtirish jarayonlarini yanada jadallashtirish to`g`risida”gi
PF–6167-son Farmoniga muvofiq, O`zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi huzuridagi “UzAssets investisiya kompaniyasi” AJ (keyingi o`rinlarda – UzAssets yoki Sotuvchi) “Nukus vinozavodi”AJ (keyingi o`rinlarda – Kompaniya yoki Nukus Vino) ustav kapitalidagi 51 foiz aksiyalar paketini raqobatga asoslangan sotuv jarayoni orqali sotish rejasini e’lon qiladi (keyingi o`rinlarda – Bitim yoki Sotuv). UzAssets, boshqa omillar bilan bir qatorda, Bitim qiymatini maksimal darajaga oshirishdan manfaatdor.
Mazkur Bitim doirasida, xalqaro miqyosda tan olingan konsalting kompaniyalaridan kelib tushgan eng yaxshi takliflarni tanlab olish orqali Nukus Vinoni xususiylashtirish bo'yicha maslahatchi sifatida KPMG kompaniyasi (keyingi o`rinlarda – Maslahatchi) tanlab olingan.
Kompaniya to`g`risida qisqacha ma'lumot:
• Kompaniya Qoraqalpog'iston poytaxti Nukus shahrida joylashgan;
• Nukus Vino O'zbekistonda alkogolli ichimliklar bozorida etakchi o'rinni egallash bilan birga Nukus shahri byudjetining salmoqli qismini ta'minlovchi strategik korxona hisoblanadi;
• Kompaniya “Qarataw” savdo belgisi ostida aroq mahsuloti ishlab chiqaradi. Ushbu aroq markasi O'zbekistonda eng taniqli brendlardan bo'lib, uning hissasiga Nukus Vino aroq mahsulotlari ishlab chiqarish hajmining 95 foizdan ortig'i tog`ri keladi;
• Joriy ishlab chiqarish quvvati - yiliga 1,1 million dekalitrdan ortiq alkogolli ichimliklarni, 2020 yilda quvvatlardan foydalanish darajasi 85 foizni tashkil etdi;
• Mahsulotlarning aksariyati ichki bozorda, xususan 90 foizga yaqini Qoraqalpog'istonda sotiladi. Tushumlarning kichik hissasi Qozog'istonga eksport hisobiga to`g`ri keladi;
• Kompaniya xodimlarining umumiy soni 170 kishidan ortiq;
• 2020 yilda mahsulot sotishdan tushum 13,9 million AQSh dollarini, yalpi foyda - 3 million AQSh dollarini, sof foyda - 1,3 million AQSh dollarini tashkil etdi;
• Korxona gaz, suv, elektr energiyasi kabi muhandislik kommunikatsiyalari ulangan.
Quyidagi havola orqali Kompaniya to`g`risida qo`shimcha ma’lumot olish mumkin: https://nukus-vinozavod.uz/
Bitimni amalga oshirish jarayoni
Sotish jarayoni barcha manfaatdor tomonlar (keyingi o`rinlarda – Ishtirokchilar) uchun ochiq bo'lgan takliflarni taqdim etishning raqobatga asoslangan jarayoni sifatida tashkil etilgan. Qabul qilingan yondashuvga muvofiq, Kompaniyani sotish mexanizmi va jarayoni quyidagi bosqichlardan iborat bo'ladi:
1. Xat shaklida ariza (keyingi o'rinlarda – Ariza) yuborish orqali Bitimda ishtirok etish istagini bildirish va ishtirokchilarni malakaviy saralash;
2. Tijorat va moliyaviy takliflarni ko`rib chiqish va Bitimni tuzish.
Birinchi bosqichda Ishtirokchilarga ingliz, rus yoki o‘zbek tillarida (arizachining ixtiyoriga ko‘ra, ammo rus yoki o‘zbek tillarida tayyorlangan xat ingliz tilidagi xat bilan yuborilishi lozim) tayyorlangan xat shaklidagi Arizalarni Bitimni amalga oshirish uchun yetarli moliyaviy va boshqaruv resurslari mavjudligini nazarda tutuvchi malaka talablariga muvofiqligi to’g’risidagi hujjatlar yoki shu malaka talablariga mos kelishi to’g’risidagi tasdiq xati bilan birga taqdim etish taklif qilinadi. Malaka talablarining to'liq ro'yxati 1-ilovada ko’rsatib o’tilgan. Tasdiq xati bilan Ariza berilgan holda, tasdiqlovchi hujjatlar Majburiy taklifni taqdim etish muddatidan kechiktirmasdan taqdim etilishi mumkin. Arizalarni 2021-yil 19-iyul kuni Toshkent vaqti bilan soat 18:00 dan kechiktirmasdan quyidagi elektron manzillarga yuborish lozim: a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzannakireeva@kpmg.russandykbayeva@kpmg.kz.
Arizalar berish jarayoni barcha Ishtirokchilar uchun ochiq.
UzAssets jalb qilingan Maslahatchi bilan birgalikda Kompaniyani sotish jarayonini shaffof, professional va muvaffaqiyatli tashkil etish uchun barcha zarur choralarni ko'radi.
Kelib tushgan Arizalarni o'rganish natijalariga ko'ra, Sotuvchi, 2021-yil
23-iyuldan kechiktirmay, ikkinchi bosqichga – tijorat va moliyaviy takliflarni ko`rib chiqish bosqichiga o`tkazishga ruxsat berilgan ishtirokchilar ro'yxatini (Short-List) shakllantiradi va ular tanlov natijalari to'g'risida shaxsan xabardor qilinadi.
Ikkinchi bosqich ishtirokchilariga Oshkor etmaslik to'g'risidagi bitimni (keyingi o'rinlarda - OEB) 2021-yil 25-iyuldan kechiktirmasdan imzolash taklif qilinadi. OEB imzolanganidan so`ng ikkinchi bosqich ishtirokchilari Sotuv jarayoni bilan bog'liq qo'shimcha tushuntirishlar va Kompaniyaning operatsion faoliyati tavsifini, shuningdek moliyaviy ma'lumotlar va Kompaniyaning moliyaviy ko`rsatkichlari prognozlarini o'z ichiga olgan axborot memorandumi shaklidagi Kompaniyaga oid axborot materiallarini olishadi. Bundan tashqari, ishtirokchilarga Kompaniyani qo’shimcha o`rganish, shu jumladan Kompaniyaning batafsil moliyaviy, huquqiy, soliq va boshqa ma'lumotlarini, shuningdek, Maslahatchi tomonidan tayyorlangan sotishdan oldingi o`rganish natijalarini o'z ichiga olgan virtual ma'lumotlar xonasiga kirish imkoniyati beriladi. Shuningdek, ishtirokchilarga Kompaniyaga tashrif buyurish huquqi beriladi. Bundan tashqari, ikkinchi bosqich ishtirokchilariga Oldi-sotdi shartnomasi loyihasi (keyingi o'rinlarda – Shartnoma) unga tuzatishlar va izohlarni Majburiy takliflar bilan birgalikda taqdim etish uchun beriladi.
Kompaniya to'g'risidagi ma'lumotlarni o`rganib chiqqandan so'ng, ikkinchi bosqich ishtirokchilariga Bitimni amalga oshirish uchun Majburiy taklifni 2021-yil 6-sentyabrdan kechiktirmasdan taqdim etish so’raladi. Muzokaralar davomida narx taklifi va sotib olish-sotish shartnomasining kelishilgan shartlarini eng yaxshi kombinatsiyasini taklif qilgan ishtirokchi g'olib deb e'lon qilinadi. Sotuvchi g'olibni "Toshkent" Respublika fond birjasi qoidalariga va O'zbekiston Respublikasi qonunchiligiga binoan Bitim tuzishga taklif qiladi.
1-Ilova. Jarayon Ishtirokchilariga (yuridik va jismoniy shaxslarga) qo'yiladigan malaka talablari
Ushbu talablar (narx taklifi va boshqa tijorat shartlarini o'z ichiga olgan shartlar bilan bir qatorda) g'olibni aniqlash uchun mo'ljallangan.
• Xaridor tomonidan Kompaniya faoliyatining asosiy yo'nalishlarini (vino va aroq mahsulotlarini ishlab chiqarish) saqlab qolish istagi va zavodning ishlashi, shu jumladan sanoat xavfsizligi, mehnatni va atrof-muhit muhofaza qilish talablarini bajarish uchun imkoniyati mavjudligini tasdiqlash;
• Bitimni, shuningdek Kompaniyaning operatsion faoliyatini o'z va/yoki qarz mablag'lari hisobidan moliyalashtirish imkoniyati mavjudligini tasdiqlash;
• Xaridorning ta'sischilari, benefitsiarlari va mansabdor shaxslari:
• ularga nisbatan jinoiy ishlar va tergovlarning mavjud emasligini tasdiqlashi;
• soxta tadbirkorlar va bankrotlarning xalqaro ro'yxatlariga, shuningdek, O'zbekiston Respublikasining shu kabi ro'yxatlariga kiritilmagan bo`lishi lozim.
• “Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi O'zbekiston Respublikasining 660-II-sonli Qonuniga (2019 yil 15 yanvardagi tahririda) rioya qilish;
• Nukus Vino xodimlari oldidagi ijtimoiy shart-sharoitlarni amaldagi jamoaviy shartnomada ko'rsatilganidan kam bo`lmagan darajada bajarishga imkoniyati mavjudligi va tayyor bo’lishlik;
• 12 oy davomida Kompaniya xodimlar sonini Bitim yopilgan kundagi Kompaniyaning xodimlari sonidan kam bo'lmagan darajada saqlab turishga imkoniyat mavjudligi va tayyor bo’lishlik;
• “Aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida”gi O'zbekiston Respublikasining 370-sonli Qonunining (2014 yil
5 maydagi tahririda) qolgan aksiyalar egalariga aksiyalarni bozor qiymatida sotib borasidagi taklifini eʼlon qilish bo`yicha talabiga rioya qilish.
• .
Qo'shimcha shartlar
UzAssets sotish jarayonining ketma-ketligini o'zgartirish yoki potentsial xaridorga (xaridorlarga) sotishni yoki sabablarini tushuntirmasdan istalgan vaqtda ular bilan muzokara olib borishni rad etish huquqini o'zida saqlab qoladi.
Ushbu e'lon yoki uning mazmunining biron bir qismi mazkur e’lon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin bo`lgan UzAssets, Kompaniya va KPMGning Kompaniyani sotish bilan bo`g`liq biror bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. UzAssets va KPMG o'z xohishiga ko'ra har qanday vaqtda va har qanday holatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni o'z zimmalariga olmasdan:
(i) arizalar berish muddatiga o'zgartirish kiritish;
(ii) turli xil manfaatdor shaxslar uchun turli xil tartib-qoidalar bo‘yicha ish tutish va/yoki UzAssets, Kompaniya va KPMG tomonidan ko‘zda tutilgan reja jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;
(iii) har qanday sababga ko‘ra sotish jarayonini to‘xtatish; va/yoki
(iv) istalgan vaqtda va sabablarni tushuntirmasdan Bitimga taalluqli bo‘lgan har qanday potensial xaridor (xaridorlar) bilan har qanday muhokama va muzokaralarni tugatish huquqlarini o‘zida saqlab qoladi;
(v) Kompaniyaning minimal sotish narxini ma’lum qilish;
(vi) jarayon haqida qo‘shimcha maʼlumot yoki tushuntirishlar olish uchun a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzSSandykbayeva@kpmg.kz va annakireeva@kpmg.ru elektron pochta manzillariga murojaat qilish mumkin.

Announcement on the sale of 51 % of shares in the chartered capital of “NUKUS VINOZAVODI” JSC
In accordance with the Presidential Decree PD-6167 of the Republic of Uzbekistan, dated 11 February 2021, “On measures to further accelerate privatization processes of state assets”, “UzAssets Investment Joint-Stock Company” (hereinafter – UzAssets) announces its intention to sell 51% of the shares in the chartered capital of “Nukus Vinozavodi” JSC (hereinafter – the Deal or Transaction) through an open sale process. UzAssets is interested, inter alia, in maximization of transaction value.
Following the selection of the best proposals from international consulting companies, KPMG was selected as the UzAssets’ Privatization Consultant.
• The Company is located in Nukus, the capital of the Republic of Karakalpakstan (Uzbekistan);
• The Company occupies a leading position in the market of alcoholic beverages in Uzbekistan and is a strategic enterprise providing a significant share of the budget of Nukus city;
• The Company produces vodka under the “Karatau” trademark. This vodka brand is one of the most recognizable in Uzbekistan and accounts for more than 95% of the company's total vodka production;
• Current production capacity – over 1.1 million dekaliters of alcoholic beverages per year, capacity utilization in 2020 – 85%;
• Most of the products are sold on the domestic market, while up to 90% of the products are sold in Karakalpakstan. Export to Kazakhstan accounts for a small share in the revenue structure;
• The total number of employees of the Company exceeds 170 people;
• Revenue for 2020 amounted to USD 13.9 million, gross profit - USD 3 million, net profit - USD 1.3 million;
• The factory is connected to all engineering communications: gas, water, electricity.
Additional information about the Company and can be obtained at the link:https://nukus-vinozavod.uz/
The sale is organized as a competitive bidding process open to all interested parties (hereinafter referred to as Participants). In accordance with the adopted approach, the mechanism and process of selling the Company will consist of the following stages:
1. Expression of interest by sending an application in the form of a letter (hereinafter referred to as the EOI) and qualifying selection of participants;
2. Review of commercial and financial proposals and completion of the Deal.
At the first stage, Participants will be asked to submit an expression of interest in the form of a letter in English, Russian or Uzbek languages (at the applicant's discretion, while the letter in Russian or Uzbek must be accompanied by a letter in English) along with a letter of assurance on compliance with the qualification requirements, which include the availability of sufficient financial and managerial resources to carry out the deal. A complete list of qualification requirements is given in Appendix 1. In this case, supporting documents may be provided no later than the deadline for submission of the Binding Offer. The application must be sent to the following email addresses: a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzannakireeva@kpmg.russandykbayeva@kpmg.kz no later than 18:00 Tashkent time on July 19, 2021.
The application process is open to all interested Participants.
UzAssets will take all necessary measures for a transparent, professional and successful organization of the process of selling its shares in the Company together with the involved Consultant. Also, we would like to inform that we are interested in further expanding the participation of professional companies and investors in the privatization processes in the Republic of Uzbekistan.
Based on the results of studying the submitted EOIs, the Seller, no later than July 23, 2021, will compile a “Short-List” of participants admitted to the second stage - review of commercial and financial offers, who will be personally notified of the selection process results.
Participants in the second stage will be asked to sign a non-disclosure agreement (hereinafter referred to as NDA) no later than July 25, 2021. After signing the NDA participants in the second stage will receive further instructions regarding the Sale process and information materials about the Company in the form of an Information Memorandum containing a description of the Company's operating activities, as well as financial information and forecasts of the financial performance of the Company. In addition, participants will have the opportunity to conduct further due diligence (due diligence) of the Company, including access to a virtual data room (VDR) containing detailed financial, legal, tax and other Company information, as well as the results of pre-sales due diligence prepared by the Consultant. Participants will also be given the right to visit the Company's facilities. In addition, the participants in the second stage will be provided with the Draft Sale and Purchase Agreement (hereinafter referred to as the SPA) for making amendments and comments to it to be submitted together with the binding offer (BO).
After reviewing the information about the Company, the participants in the second stage will be asked to submit the binding offer for completion of the deal no later than September 6, 2021. The participant who has proposed the best combination of the price offer and the agreed terms of the sale and purchase agreement during the negotiations will be declared the winner. The seller will invite the winner to conclude the transaction in accordance with the rules of the Republican Stock Exchange “Toshkent” and the legislation of the Republic of Uzbekistan.
Appendix 1. Qualification requirements for participants in the process (for both legal entities and individuals)
These requirements are intended to determine the winner (along with other conditions, which include a quote and other commercial terms).
• Confirmation of the buyer's intentions to preserve the main activities of the Company (production of wine and vodka products) and the buyer's ability to ensure the functioning of the plant, including meeting the requirements of industrial safety, labor and environmental protection;
• Confirmation of the ability to finance the Transaction, as well as operating activities, at the expense of its own and / or borrowed funds;
• Founders and beneficiaries, as well as officials of the buyer must:
• confirm the absence of active criminal proceedings and investigations against them;
• not be on the international lists of false entrepreneurs and bankrupts, as well as in similar lists of the Republic of Uzbekistan.
• Compliance with the Law of the Republic of Uzbekistan No. 660-II (as amended on January 15, 2019) "On countering the legalization of proceeds from criminal activity, financing of terrorism and financing the proliferation of weapons of mass destruction";
• The ability and willingness to fulfill social obligations to the staff of the Nukus Winery that are not worse than those described in the staff collective agreement;
• Ability and willingness to maintain the staffing of the Company for 12 months at a level not less than the staffing of the Company as of the date of closing the Deal;
• Compliance with the requirements of Law No 370 of the Republic of Uzbekistan (as amended on 4 May 2014) “on Joint Stock Companies and Protection of Shareholder Rights” to propose an offer to the holders of the remaining shares to buy their shares at market value.