Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkalarini xususiylashtirish yuzasidan Davaktiv agentligi boshqarmasi boshlig‘i M.Ubaydov ishtirokidagi brifing
Brifing matni
Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkalarini xususiylashtirish jarayonini soddalashtirish hamda jadallashtirish maqsadida, Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 30-noyabrdagi 685-son qarori tasdiqlandi.
Mazkur qaror bilan fuqarolarga va yuridik shaxslarga doimiy foydalanish (egalik qilish), ijara va meros qilib qoldiriladigan umrbod egalik qilish huquqi asosida tegishli bo‘lgan yer uchastkalarini xususiylashtirish jarayonidagi to‘lov summasi pasaytirildi hamda qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkalarini auksion savdolariga chiqarishning soddalashtirilgan yangi tartibi joriy qilindi. Xususan:
• Jismoniy va yuridik shaxslarda doimiy foydalanishda (egalikda) bo‘lgan xususiylashtirilayotgan yer uchastkasini sotib olish qiymati barcha hududlar bo‘yicha yer solig‘ining bazaviy soliq stavkasi 20 baravari miqdorida belgilangan edi, yangi tartibga muvofiq Toshkent, Nukus shaharlari va viloyat markazlarida yer solig‘ining bazaviy soliq stavkasi 10 baravarga, boshqa hududlarda 5 baravari miqdoriga kamaytirildi.
• Eng asosiysi yer uchastkalarini auksionga chiqarish 13 ta bosqichdan iborat bo‘lgan, 48 ish kunidan (ijara huquqida) 74 ish kunigacha (mulk huquqida) auksion savdosiga chiqarish uchun vaqt talab etgan. Endilikda, yer uchastkalarini savdoga chiqarishda kelishuv va muhokama jarayonlarini birlashtirish hisobiga kelishish bosqichlari 8 taga, auksionga chiqarish muddatlari esa ijara huquqida 16 ish kun muddatga va mulk huquqida 22 ish kun muddatgacha auksion savdosiga chiqarilishi belgilangan.
• Savdo kompleksi, logistika markazi va xizmat ko‘rsatish kompleksini tashkil etish, turizm hududi sifatida belgilangan mahallalarni rivojlantirish, yo‘l bo‘yi infratuzilmasi ob’ektlarini tashkil etish uchun yer uchastkalarini tayyor master-reja ishlab chiqilgan holda auksion savdolariga chiqarish tartibi joriy qilindi. Bunda yer uchastkasini loyiha tashkilotlaridan loyihalashtirish ishlarini amalga oshirmasdan tayyor biznes-loyihada ko‘rsatilgan tartibda qurilish ishlari amalga oshiriladi.
• Yer uchastkalarini auksion orqali realizatsiya qilishdan tushgan mablag‘larning 50 foiz miqdori yer uchastkasi joylashgan tuman (shahar) budjeti ixtiyorida qoldirilishi belgilandi. Ilgari mablag‘lar viloyat ixtiyorida qolar edi. Bu esa, o‘z o‘rnida, hududlarning ijtimoiy-iqtisodiy barqarorligini oshirishiga xizmat qiladi.
Jismoniy va yuridik shaxslar tadbirkorlik va shaharsozlik faoliyatini amalga oshirish uchun qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan bo‘sh turgan yer uchastkalarini auksion savdolarida sotib olishda bir qancha imkoniyatlar mavjud:
Sotib olish qiymatlarini to‘lash bo‘yicha:
• Ko‘p qavatli uy-joylar qurish uchun yer uchastkalarini ijaraga berish bo‘yicha o‘tkazilgan elektron onlayn-auksion g‘oliblari lot qiymatining 30 foizini auksion yakunlangan kundan boshlab besh ish kunidan kechiktirmay to‘laganda, qolgan qismini 12 oy davomida teng miqdorda foizsiz bo‘lib-bo‘lib to‘lash imkoniyati beriladi. (asos 09.12.2021y. PF-33)
• Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkalari mulk huquqini elektron onlayn-auksionda sotib olish qiymatini 3 yil muddatgacha bo‘lib-bo‘lib to‘lash (asos 08.04.2022y. PF-101)
• Sanoat zonalarida yer uchastkalarini elektron onlayn-auksion orqali ijaraga berishda boshlang‘ich narxi bo‘yicha to‘lovlarni 12 oy muddatda bo‘lib-bo‘lib to‘lash imkoniyati mavjud. (asos 13.06.2022y. PF-153)
Auksionga qatnashish uchun zakalat pul miqdorini to‘lash uchun ham imkoniyatlar mavjud:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 30 dekabrdagi PF-287-son Farmoni bilan tuman va shaharlar 5 ta toifalarga ajratildi.
Shunga ko‘ra, 4 va 5 toifadagi tuman (shahar)da joylashgan yer uchastkalarini auksion savdosida qatnashish uchun boshlang‘ich zakalat miqdorini 50 foizini to‘lab, qatnashish imkoniyati beriladi.
Ma’lumot uchun shuni aytib o‘tish joizki:
2022 yil davomida qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan 90 mingta (5 743 gektar) bo‘sh turgan yer uchastkalari “Yerelektron” AATga kiritilib, shundan 56 mingtasi (3 303 gektar) auksion savdolariga chiqarilgan. Shundan, 12 mingtasi (982 gektar), jumladan 3,4 mingtasi (75 gektar) mulk huquqida va 8,8 mingtasi (921 gektar) ijara huquqida 989 mlrd.so‘mga sotilgan va natijada 559,9 mlrd.so‘mdan ortiq tushum tushgan, shundan 421,8 mld.so‘mi tegishli budjetlarga yo‘naltirilishi ta’minlangan.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari va yuridik shaxslariga tegishli bo‘lgan yer uchastkalarini xususiylashtirish bo‘yicha davlat xizmatlariga 30 mingdan ortiq arizalar kelib tushgan bo‘lib, shundan 7080 tasiga ijobiy xulosalar berilgan, shundan, 2 005 tasi to‘lov qilish jarayonida hamda 2 320 tasi bo‘yicha davlat orderlari berilgan.
Xususiylashtirish sohasida:
Davlat aktivlarini xususiylashtirish jarayonlarini soddalashtirish xususiylashtirish jarayonlarining shaffofligini va “E-auksion” elektron savdo platformasining ommabopligini taʼminlash hamda unda ishtirok etish imkoniyatini yana-da oshirish maqsadida, “E-auksion” mobil ilovasi 1-avgustdan boshlab ishga tushirildi, aholi va tadbirkorlar uchun App Store va Play Market orqali yuklab olish imkoniyati yaratildi.
Targ‘ibot-tashviqot ishlarini kuchaytirish maqsadida hududlarda muntazam ravishda uchrashuv, muloqot va taqdimotlar (11 ta viloyatda “Road Show” o‘tkazildi) hamda press turlar o‘tkazilmoqda, ommaviy axborot vositalari, jumladan televideniye, radio, gazeta va jurnallar, ijtimoiy tarmoqlarda 1,5 mingdan ziyod reklama va targ‘ibot ishlari amalga oshirildi.
Toshkent shahri va viloyat markazlarining markaziy ko‘chalarida joylashgan 76 ta, aholi gavjum hududlardagi 150 ga yaqin LED ekran va katta yo‘llar yoqasida 100 ta bilbord, davlat xizmatlari markazlaridagi 817 ta ekranda doimiy videorolik va reklama materiallari berib borilmoqda.
O‘z navbatida, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 18-martdagi PQ‒168-son qaroriga muvofiq:
• xalqaro nufuzga ega auditorlik kompaniyalarining O‘zbekistonda faoliyat yuritayotgan shoʻba korxonalarining baholash hisobotlari haqqoniyligini ekspertizadan o‘tkazish talab etilmasligi;
• davlat ko‘chmas mulk obyektlarini bo‘lib-bo‘lib to‘lash sharti bilan sotib olgan va sotib olish to‘lovini to‘liq amalga oshirgunga qadar “tasarruf etish huquqisiz” davlat orderi berilgan tadbirkorlik subyektlari tomonidan qo‘shilgan qiymat solig‘i mazkur obyektlarga nisbatan tasarruf etish huquqi to‘liq o‘tgandan so‘ng to‘lanishi
Shuningdek, mazkur qaror bilan hokim yordamchilarining onlayn-buyurtmanomasiga asosan, hududi 2 000 kvadrat metrgacha bo‘lgan davlat ko‘chmas mulk obyektlarini Agentlik tomonidan tasdiqlanadigan tartibga muvofiq to‘g‘ridan-to‘g‘ri elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarish imkoniyati yaratildi.
Bunda, mahalladagi hududi 2 000 kvadrat metrgacha bo‘lgan davlat ko‘chmas mulk obyektlarini hokim yordamchilarining onlayn-buyurtmanomasiga asosan sotishdan tushadigan mablag‘lar, baholash va sotish xarajatlari chegirilgan holda, tegishli mahallalarning Mahallaning ijtimoiy-iqtisodiy muammolarini hal etish jamg‘armalariga o‘tkazilishi belgilab qo‘yildi.
Shu bilan birga, Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 1-avgustdagi PQ‒420-son qaroriga asosan, bo‘lib-bo‘lib to‘lash sharti bilan sotilgan davlat aktivlari va qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkalari bo‘yicha kamida 35 foiz miqdoridagi dastlabki to‘lovni bir yo‘la amalga oshirgan xaridorlarga mazkur davlat aktivlari va yer uchastkalarini kredit taʼminoti sifatida garovga qo‘yish huquqi berildi.

Брифинг с участием начальника управления Агентства госактивов М.Убайдова по вопросам приватизации земельных участков несельскохозяйственного назначения
Текст брифинга:
В целях упрощения и ускорения процесса приватизации земельных участков несельскохозяйственного назначения, утверждено постановление Кабинета Министров №685 от 30 ноября 2022 года.
Данным постановлением уменьшается размер оплаты на приватизацию земельных участков, принадлежащих гражданам и юридическим лицам на праве постоянного пользования (владения), аренды и пожизненного наследуемого владения, а также введен новый упрощенный порядок выставления земельных участков несельскохозяйственного назначения на аукционные торги. В частности:
• Ранее цена выкупа земельного участка, находящегося в постоянном пользовании (владении) физическими и юридическими лицами была установлена в размере 20-кратной базовой ставки земельного налога на всех территориях республики, а согласно новому порядку цена выкупа в Ташкенте, Нукусе и центрах областей снижена и установлена в размере 10-кратной базовой ставки земельного налога, в остальных территориях в 5-кратной.
• Самое основное, выставление земельных участков на аукцион состоял из 13 этапов и требовалось от 48 рабочих дней (в случае аренды) до 74 рабочих дней (в случае права собственности) для выставления на аукционные торги. Теперь за счет унификации процессов согласования и обсуждения при выставлении на продажу земельных участков, этапы согласования установлены в 8 этапов, а сроки выставления на аукционные торги установлены в 16 рабочих дней в случае аренды и до 22 рабочих дня в случае владения.
• Введен порядок выставления на аукцион земельных участков с готовым мастер планом для создания торгового комплекса, логистического центра и комплекса услуг, застройки махаллей, отнесенных к туристическим зонам, и создания объектов придорожной инфраструктуры. В этом случае строительные работы будут проводиться в порядке, указанном в готовом бизнес-проекте, без проведения работ по проектированию земельного участка со стороны проектных организаций.
• Определено, что 50% от суммы, вырученной от аукциона земельных участков будет оставлено на усмотрение бюджета района (города), где находится земельный участок. Ранее средства оставались на усмотрение области. Это, в свою очередь, служит повышению социально-экономической стабильности областей.
Физические и юридические лица имеют ряд возможностей приобретения пустующих земельных участков несельскохозяйственного назначения на аукционных торгах для осуществления предпринимательской и градостроительной деятельности:
Для оплаты стоимости покупки:
• Победители электронного онлайн-аукциона, проводимого по аренде земельных участков для строительства многоэтажных жилых домов, уплачивают 30% стоимости лота не позднее 5 рабочих дней со дня окончания аукциона, а оставшуюся сумму будет возможно оплатить равными частями в рассрочку на протяжении 12 месяцев без процентов (основание 09.12.2021. УП-33)
• Покупная цена права собственности земельных участков несельскохозяйственного назначения на электронном онлайн-аукционе может быть выплачена в рассрочку на срок до 3 лет. (основание 04.2022 УП-101)
• При аренде земельных участков в промзонах через электронный онлайн-аукцион предусмотрена возможность оплаты первоначальной стоимости в рассрочку на 12 месяцев. (основание 06.2022 УП-153).
Также есть возможности для оплаты суммы задатка для участия в аукционе:
Указом Президента Республики Узбекистан № УП-287 от 30 декабря 2022 года районы и города были разделены на 5 категорий.
Соответственно, предоставляется возможность участия в аукционных торгах по земельным участкам, расположенным в районах (городах) 4 и 5 категорий, оплатив 50 процентов от первоначальной суммы задатка.
Следует отметить, что:
В течение 2022 года в АИС «Yerelektron» было включено 90 тыс. (5 743 га) пустующих земельных участков несельскохозяйственного назначения, из которых 56 тыс. (3 303 га) были выставлены на аукционные торги. Из них 12 тыс. (982 га) были проданы за 989 млрд. сумов, в том числе 3,4 тыс. (75 га) продано на праве собственности и 8,8 тыс. (921 га) на праве аренды. В результате получен доход более 559,9 млрд. сумов, из которых в соответствующие бюджеты направлено 421,8 млрд сумов.
Также в государственные службы поступило более 30 000 заявлений о приватизации земельных участков, принадлежащих гражданам и юридическим лицам Республики Узбекистан, из них 7 080 получили положительные заключения, а 2 005 из этого числа находятся в процессе оплаты и по 2 320 выданы Государственные ордеры.
В сфере приватизации:
В целях упрощения процесса приватизации государственного имущества, обеспечения прозрачности процесса приватизации и доступности электронной торговой платформы «E-auksion» и дальнейшего повышения возможности участия в нем, с 1 августа запущено мобильное приложение «E-auksion»,  а также для граждан и предпринимателей cоздана возможность скачивания приложения через App Store и Play Market.
В целях усиления просветительской работы в регионах проводятся регулярные встречи, обсуждения и презентации (в 11 регионах проведено «Road Show»), а также пресс-туры. В СМИ, в том числе телевидении, радио, газетах, журналах и социальных сетях проведено более 1500 рекламных работ.
На 76 LED экранах центральных улиц города Ташкента и областных центрах, а также около 150 экранах в густонаселенных районах и 100 рекламных щитах на автомагистралях, 817 экранах в центрах государственных услуг постоянно транслируют видеоролики и рекламные материалы.
В свою очередь, согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 18 марта 2022 года ПП-168:
• не требуется проведение экспертизы достоверности отчетов об оценке дочерних предприятий международных авторитетных аудиторских компаний, осуществляющих деятельность в Узбекистане;
• субъекты предпринимательства, приобретавшие государственные объекты недвижимости с условием оплаты в рассрочку, которым выдан государственный ордер на право собственности «без права распоряжения» до полного осуществления оплаты, оплачивают налог на добавленную стоимость после полного перехода права распоряжения указанными объектами;
Также, данным постановлением создана возможность выставления государственных объектов недвижимости с территорией до 2 000 квадратных метров на прямые электронные онлайн-аукционные торги на основании онлайн-заявки помощников хокимов в соответствии с порядком, утверждаемым Агентством.
При этом установлено, что средства, поступающие от реализации государственных объектов недвижимого имущества в махаллях площадью до 2 000 квадратных метров на основании онлайн-заявки помощника хокима, за вычетом расходов на оценку и реализацию, перечисляются в Фонды по решению социально-экономических проблем махалли соответствующих махаллей.
При этом согласно постановлению Кабинета Министров № 420 от 1 августа 2022 года, покупателям предоставлено право закладывать приобретенные в рассрочку государственные активы и земельные участки в качестве обеспечения кредита, при условии единовременной первоначальной оплаты в размере не менее 35% за эти государственные активы и земельные участки несельскохозяйственного назначения.