Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkalarini xususiylashtirish yuzasidan Davaktiv agentligi boshqarmasi boshlig‘i M.Ubaydov ishtirokidagi brifing
Brifing matni
Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkalarini xususiylashtirish jarayonini soddalashtirish hamda jadallashtirish maqsadida, Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 30-noyabrdagi 685-son qarori tasdiqlandi.
Mazkur qaror bilan fuqarolarga va yuridik shaxslarga doimiy foydalanish (egalik qilish), ijara va meros qilib qoldiriladigan umrbod egalik qilish huquqi asosida tegishli bo‘lgan yer uchastkalarini xususiylashtirish jarayonidagi to‘lov summasi pasaytirildi hamda qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkalarini auksion savdolariga chiqarishning soddalashtirilgan yangi tartibi joriy qilindi. Xususan:
• Jismoniy va yuridik shaxslarda doimiy foydalanishda (egalikda) bo‘lgan xususiylashtirilayotgan yer uchastkasini sotib olish qiymati barcha hududlar bo‘yicha yer solig‘ining bazaviy soliq stavkasi 20 baravari miqdorida belgilangan edi, yangi tartibga muvofiq Toshkent, Nukus shaharlari va viloyat markazlarida yer solig‘ining bazaviy soliq stavkasi 10 baravarga, boshqa hududlarda 5 baravari miqdoriga kamaytirildi.
• Eng asosiysi yer uchastkalarini auksionga chiqarish 13 ta bosqichdan iborat bo‘lgan, 48 ish kunidan (ijara huquqida) 74 ish kunigacha (mulk huquqida) auksion savdosiga chiqarish uchun vaqt talab etgan. Endilikda, yer uchastkalarini savdoga chiqarishda kelishuv va muhokama jarayonlarini birlashtirish hisobiga kelishish bosqichlari 8 taga, auksionga chiqarish muddatlari esa ijara huquqida 16 ish kun muddatga va mulk huquqida 22 ish kun muddatgacha auksion savdosiga chiqarilishi belgilangan.
• Savdo kompleksi, logistika markazi va xizmat ko‘rsatish kompleksini tashkil etish, turizm hududi sifatida belgilangan mahallalarni rivojlantirish, yo‘l bo‘yi infratuzilmasi ob’ektlarini tashkil etish uchun yer uchastkalarini tayyor master-reja ishlab chiqilgan holda auksion savdolariga chiqarish tartibi joriy qilindi. Bunda yer uchastkasini loyiha tashkilotlaridan loyihalashtirish ishlarini amalga oshirmasdan tayyor biznes-loyihada ko‘rsatilgan tartibda qurilish ishlari amalga oshiriladi.
• Yer uchastkalarini auksion orqali realizatsiya qilishdan tushgan mablag‘larning 50 foiz miqdori yer uchastkasi joylashgan tuman (shahar) budjeti ixtiyorida qoldirilishi belgilandi. Ilgari mablag‘lar viloyat ixtiyorida qolar edi. Bu esa, o‘z o‘rnida, hududlarning ijtimoiy-iqtisodiy barqarorligini oshirishiga xizmat qiladi.
Jismoniy va yuridik shaxslar tadbirkorlik va shaharsozlik faoliyatini amalga oshirish uchun qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan bo‘sh turgan yer uchastkalarini auksion savdolarida sotib olishda bir qancha imkoniyatlar mavjud:
Sotib olish qiymatlarini to‘lash bo‘yicha:
• Ko‘p qavatli uy-joylar qurish uchun yer uchastkalarini ijaraga berish bo‘yicha o‘tkazilgan elektron onlayn-auksion g‘oliblari lot qiymatining 30 foizini auksion yakunlangan kundan boshlab besh ish kunidan kechiktirmay to‘laganda, qolgan qismini 12 oy davomida teng miqdorda foizsiz bo‘lib-bo‘lib to‘lash imkoniyati beriladi. (asos 09.12.2021y. PF-33)
• Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkalari mulk huquqini elektron onlayn-auksionda sotib olish qiymatini 3 yil muddatgacha bo‘lib-bo‘lib to‘lash (asos 08.04.2022y. PF-101)
• Sanoat zonalarida yer uchastkalarini elektron onlayn-auksion orqali ijaraga berishda boshlang‘ich narxi bo‘yicha to‘lovlarni 12 oy muddatda bo‘lib-bo‘lib to‘lash imkoniyati mavjud. (asos 13.06.2022y. PF-153)
Auksionga qatnashish uchun zakalat pul miqdorini to‘lash uchun ham imkoniyatlar mavjud:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 30 dekabrdagi PF-287-son Farmoni bilan tuman va shaharlar 5 ta toifalarga ajratildi.
Shunga ko‘ra, 4 va 5 toifadagi tuman (shahar)da joylashgan yer uchastkalarini auksion savdosida qatnashish uchun boshlang‘ich zakalat miqdorini 50 foizini to‘lab, qatnashish imkoniyati beriladi.
Ma’lumot uchun shuni aytib o‘tish joizki:
2022 yil davomida qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan 90 mingta (5 743 gektar) bo‘sh turgan yer uchastkalari “Yerelektron” AATga kiritilib, shundan 56 mingtasi (3 303 gektar) auksion savdolariga chiqarilgan. Shundan, 12 mingtasi (982 gektar), jumladan 3,4 mingtasi (75 gektar) mulk huquqida va 8,8 mingtasi (921 gektar) ijara huquqida 989 mlrd.so‘mga sotilgan va natijada 559,9 mlrd.so‘mdan ortiq tushum tushgan, shundan 421,8 mld.so‘mi tegishli budjetlarga yo‘naltirilishi ta’minlangan.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari va yuridik shaxslariga tegishli bo‘lgan yer uchastkalarini xususiylashtirish bo‘yicha davlat xizmatlariga 30 mingdan ortiq arizalar kelib tushgan bo‘lib, shundan 7080 tasiga ijobiy xulosalar berilgan, shundan, 2 005 tasi to‘lov qilish jarayonida hamda 2 320 tasi bo‘yicha davlat orderlari berilgan.
Xususiylashtirish sohasida:
Davlat aktivlarini xususiylashtirish jarayonlarini soddalashtirish xususiylashtirish jarayonlarining shaffofligini va “E-auksion” elektron savdo platformasining ommabopligini taʼminlash hamda unda ishtirok etish imkoniyatini yana-da oshirish maqsadida, “E-auksion” mobil ilovasi 1-avgustdan boshlab ishga tushirildi, aholi va tadbirkorlar uchun App Store va Play Market orqali yuklab olish imkoniyati yaratildi.
Targ‘ibot-tashviqot ishlarini kuchaytirish maqsadida hududlarda muntazam ravishda uchrashuv, muloqot va taqdimotlar (11 ta viloyatda “Road Show” o‘tkazildi) hamda press turlar o‘tkazilmoqda, ommaviy axborot vositalari, jumladan televideniye, radio, gazeta va jurnallar, ijtimoiy tarmoqlarda 1,5 mingdan ziyod reklama va targ‘ibot ishlari amalga oshirildi.
Toshkent shahri va viloyat markazlarining markaziy ko‘chalarida joylashgan 76 ta, aholi gavjum hududlardagi 150 ga yaqin LED ekran va katta yo‘llar yoqasida 100 ta bilbord, davlat xizmatlari markazlaridagi 817 ta ekranda doimiy videorolik va reklama materiallari berib borilmoqda.
O‘z navbatida, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 18-martdagi PQ‒168-son qaroriga muvofiq:
• xalqaro nufuzga ega auditorlik kompaniyalarining O‘zbekistonda faoliyat yuritayotgan shoʻba korxonalarining baholash hisobotlari haqqoniyligini ekspertizadan o‘tkazish talab etilmasligi;
• davlat ko‘chmas mulk obyektlarini bo‘lib-bo‘lib to‘lash sharti bilan sotib olgan va sotib olish to‘lovini to‘liq amalga oshirgunga qadar “tasarruf etish huquqisiz” davlat orderi berilgan tadbirkorlik subyektlari tomonidan qo‘shilgan qiymat solig‘i mazkur obyektlarga nisbatan tasarruf etish huquqi to‘liq o‘tgandan so‘ng to‘lanishi
Shuningdek, mazkur qaror bilan hokim yordamchilarining onlayn-buyurtmanomasiga asosan, hududi 2 000 kvadrat metrgacha bo‘lgan davlat ko‘chmas mulk obyektlarini Agentlik tomonidan tasdiqlanadigan tartibga muvofiq to‘g‘ridan-to‘g‘ri elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarish imkoniyati yaratildi.
Bunda, mahalladagi hududi 2 000 kvadrat metrgacha bo‘lgan davlat ko‘chmas mulk obyektlarini hokim yordamchilarining onlayn-buyurtmanomasiga asosan sotishdan tushadigan mablag‘lar, baholash va sotish xarajatlari chegirilgan holda, tegishli mahallalarning Mahallaning ijtimoiy-iqtisodiy muammolarini hal etish jamg‘armalariga o‘tkazilishi belgilab qo‘yildi.
Shu bilan birga, Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 1-avgustdagi PQ‒420-son qaroriga asosan, bo‘lib-bo‘lib to‘lash sharti bilan sotilgan davlat aktivlari va qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkalari bo‘yicha kamida 35 foiz miqdoridagi dastlabki to‘lovni bir yo‘la amalga oshirgan xaridorlarga mazkur davlat aktivlari va yer uchastkalarini kredit taʼminoti sifatida garovga qo‘yish huquqi berildi.

Briefing with the Head of Department of the UzSAMA M. Ubaidov on the privatization of non-agricultural land plots
Briefing text:
In order to simplify and accelerate the process of privatization of non-agricultural land plots, the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 685 dated November 30, 2022 was approved.
This Resolution reduces the fees for privatization of land plots owned by individuals and legal entities by right of permanent use (ownership), lease and lifetime inheritable possession. It also introduces a new simplified procedure for offering non-agricultural land plots at auction. In particular:
• Previously the repurchase price of land plots permanently used (owned) by individuals and legal entities was set at the rate of 20-times the basic rate of land tax on all territories of the country, but according to the new procedure the repurchase price in Tashkent, Nukus and regional centers was decreased and set at the rate of 10-times the basic rate of land tax, in other territories - 5-times.
• Most importantly, placing land plots to auction consisted of 13 steps and required from 48 working days (in case of lease) to 74 working days (in case of ownership) for placing them to auction. Currently, due to unification of approval and discussion processes regarding land plots, the approval stage has been set in 8 steps and the deadline for placing them to auction is 16 working days in case of lease and up to 22 working days in case of ownership.
• The procedure of offering land plots with ready master plan for construction of trade complexes, logistic center and service complex, construction of mahalla in touristic zones and creation of roadside infrastructure has been introduced. In this case, the construction work will be carried out in the manner specified in the completed business plan without any work on the engineering of the land on the part of the project organizations.
• It was determined that 50% of the proceeds from the auction of land will be kept at the discretion of the budget of the district (city) where the land is located. Previously, the funds remained at the discretion of the region. This, in turn, contributes to the socio-economic stability of the regions.
Individuals and legal entities have a number of opportunities to purchase vacant non-agricultural land plots at auction for entrepreneurial and urban development activities:
To pay the sale price:
• Winners of the electronic online auction held for the lease of land plots for the construction of multi-story residential buildings will pay 30% of the lot price no later than 5 business days from the end of the auction, and the remaining amount will be allowed to be paid in equal installments for 12 months without interest (basis 09.12.2021. PD-33)
• The sale price of ownership of non-agricultural land plots in the electronic online auction may be paid in installments for a period of up to 3 years. (Ground 04.2022 PD-101)
• When leasing land plots in industrial zones through the electronic online auction, the possibility of paying the initial cost in installments for 12 months is provided. (basis 06.2022 PD-153).
There are also opportunities to pay the amount of the deposit to participate in the auction:
Presidential Decree No. PD-287 of December 30, 2022, divided districts and cities into 5 categories.
Accordingly, there is an opportunity to participate in the auction of land plots located in districts (cities) of 4 and 5 categories by paying 50 percent of the initial amount of the deposit.
It should be noted that:
During 2022, 90,000 (5,743 ha) vacant non-agricultural land plots were listed in the AIS "Yerelektron", of which 56,000 (3,303 ha) were offered for auction. Of these, 12,000 (982 hectares) were sold for 989 billion UZS, including 3,400 (75 hectares) sold on the right of ownership and 8,800 (921 hectares) on the right of lease. This resulted in revenue of over 559.9 billion UZS, of which 421.8 billion UZS was directed to relevant budgets.
Also, more than 30,000 applications for privatization of land plots owned by citizens and legal entities of the Republic of Uzbekistan were received by the State services, of which 7,080 were approved, while 2,005 of this number are in the process of payment and 2,320 were issued State Orders.
In the field of privatization:
In order to simplify the process of privatization of state property, ensure the transparency of the privatization process and accessibility of the electronic trading platform "E-auksion" and further increase the possibility of participation in it, since August 1, the mobile application "E-auksion" was launched, and for citizens and entrepreneurs created the opportunity to download the application through the App Store and Play Market.
In order to increase awareness in the regions, regular meetings, discussions and presentations are held (a "Road Show" was held in 11 regions), as well as press tours. More than 1,500 advertising campaigns were carried out in the Mass Media, including television, radio, newspapers, magazines, and social networks.
On 76 LED screens in the central streets of Tashkent and regional centers, as well as on about 150 screens in densely populated areas and 100 billboards on highways, 817 screens in public service centers are constantly broadcasting video clips and promotional materials.
In turn, according to the Presidential Resolution of March 18, 2022 PR-168:
• no examination of the reliability of valuation reports of subsidiaries of international reputable auditing companies operating in Uzbekistan is required;
• business entities, purchased state real estate objects with the condition of payment in installments, which were issued a state order on the right of ownership "without the right of disposal" before the full implementation of payment, pay value added tax after the full transfer of the right of disposal of these objects;
Also, this resolution created the possibility of placing the state real estate with an area of up to 2,000 square meters for direct online electronic auction on the basis of the online application of assistant of khokim in accordance with the procedure approved by the Agency.
It is established that the funds coming from the sale of state real estate objects up to 2 000 square meters in area on the mahallas on the basis of online application of assistant of khokims, excluding the costs of appraisal and sales, shall be transferred to the Funds for solving socio-economic problems of the mahallas of the relevant mahallas.
At the same time, according to the decision of the Cabinet of Ministers No. 420 dated August 1, 2022, buyers have the right to mortgage the state assets and land plots acquired by installment as loan collateral on condition of a one-time initial payment of not less than 35% for these state assets and non-agricultural land plots.