Koreya fond birjasi vakillari bilan hamkorlik masalalari muhokama qilindi
Joriy yil 2-noyabr kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi hamda Koreya fond birjasi (KRX) vakillari ishtirokida uchrashuv boʻlib oʻtti.
Uchrashuv boshida Koreya fond birjasi bilan Oʻzbekiston oʻrtasidagi samarali hamkorlik bir necha yildan buyon davom etayotgani, Oʻzbekiston fond bozori uchun Yagona dasturiy-apparat kompleksini joriy etishda, jumladan, Koreya fond birjasi dasturiy taʼminot, server va telekommunikatsiya xizmatlarini koʻrsatish, mahalliy mutaxassislarni tayyorlashda faol koʻmak koʻrsatilayotgani Davaktiv agentligi direktori Akmalxon Ortikov tomonidan taʼkidlanib, minnatdorchilik bildirildi.
Shuningdek, A. Ortikov Kapital bozorini yanada rivojlantirish, uning infratuzilmasini takomillashtirish, mahalliy fond bozorida xorijiy investorlarning ishtiroki tartibini soddalashtirish va investorlar huquqlarini himoya qilish maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 2-sentyabrdagi PQ-291-son qarori qabul qilinganligi hamda Qarorga muvofiq “Toshkent” Respublika fond birjasi AJ 2028-yil 31-dekabrga qadar dividendlar hisoblash va toʻlashdan ozod etilganligini eslatib oʻtdi.
Oʻz navbatida, Koreya fond birjasi ijrochi direktori Kyonuk Min “Toshkent” Respublika fond birjasini rivojlantirish maqsadida uning kapitalini oshirish boʻyicha Koreya fond birjasi tegishli ishlarni boshlaganligi, ushbu jarayon direktorlar kengashida koʻrib chiqilishini taʼkidlab oʻtdi.
Shu oʻrinda, Kyonuk Min “Toshkent” Respublika fond birjasini xalqaro standartlar asosida faoliyatini olib borish va rivojlantirish yuzasidan amaliy choralar koʻrishi, jumladan bor tajriba va malakalarini “Toshkent” Respublika fond birjasiga qaratishlarini taʼkidladi.
Uchrashuv soʻngida Davaktiv agentligi tomonidan Koreya fond birjasi vakillariga esdalik sovgʻalar topshirildi.

С представителями Корейской фондовой биржи обсуждены вопросы сотрудничества
2 ноября текущего года состоялась встреча с участием представителей Агентства по управлению государственными активами и Корейской фондовой биржи (KRX).
В начале встречи, Директор Агентства госактивов Акмалхон Ортиков подеркнул эффективное сотрудничество между Корейской фондовой биржей и Узбекистаном которое продолжается уже несколько лет, и поблагодарил за оказание активной поддержки во внедрении Единого программно-аппаратного комплекса для фондового рынка Узбекистана, включая предоставление программного обеспечения, серверных и телекоммуникационных услуг со стороны Корейской фондовой биржи и обучение местных специалистов.
Также А. Ортиков отметил, что в целях дальнейшего развития рынка капитала, совершенствования его инфраструктуры, упрощения процедуры участия иностранных инвесторов на местном фондовом рынке и защиты прав инвесторов принято Постановление Президента Республики Узбекистан от 2023 года №ПП-291 и согласно Постановлению АО Республиканская фондовая биржа «Ташкент» освобождено от начисления и выплаты дивидендов до 31 декабря 2028 года.
В свою очередь исполнительный директор Корейской фондовой биржи Кёнук Мин отметил, что Корейская фондовая биржа начала соответствующую работу по увеличению капитала Республиканской фондовой биржи «Ташкент», и что этот процесс будет рассмотрен советом директоров.
Также Кёнук Мин подчеркнул, что примет практические меры по развитию и функционированию Республиканской фондовой биржи «Ташкент» на основе международных стандартов, в том числе сосредоточит весь свой опыт и навыки на Республиканской фондовой бирже «Ташкент».
В завершение встречи Агентство госактивов вручило памятные подарки представителям Корейской фондовой биржи.