Koreya fond birjasi vakillari bilan hamkorlik masalalari muhokama qilindi
Joriy yil 2-noyabr kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi hamda Koreya fond birjasi (KRX) vakillari ishtirokida uchrashuv boʻlib oʻtti.
Uchrashuv boshida Koreya fond birjasi bilan Oʻzbekiston oʻrtasidagi samarali hamkorlik bir necha yildan buyon davom etayotgani, Oʻzbekiston fond bozori uchun Yagona dasturiy-apparat kompleksini joriy etishda, jumladan, Koreya fond birjasi dasturiy taʼminot, server va telekommunikatsiya xizmatlarini koʻrsatish, mahalliy mutaxassislarni tayyorlashda faol koʻmak koʻrsatilayotgani Davaktiv agentligi direktori Akmalxon Ortikov tomonidan taʼkidlanib, minnatdorchilik bildirildi.
Shuningdek, A. Ortikov Kapital bozorini yanada rivojlantirish, uning infratuzilmasini takomillashtirish, mahalliy fond bozorida xorijiy investorlarning ishtiroki tartibini soddalashtirish va investorlar huquqlarini himoya qilish maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 2-sentyabrdagi PQ-291-son qarori qabul qilinganligi hamda Qarorga muvofiq “Toshkent” Respublika fond birjasi AJ 2028-yil 31-dekabrga qadar dividendlar hisoblash va toʻlashdan ozod etilganligini eslatib oʻtdi.
Oʻz navbatida, Koreya fond birjasi ijrochi direktori Kyonuk Min “Toshkent” Respublika fond birjasini rivojlantirish maqsadida uning kapitalini oshirish boʻyicha Koreya fond birjasi tegishli ishlarni boshlaganligi, ushbu jarayon direktorlar kengashida koʻrib chiqilishini taʼkidlab oʻtdi.
Shu oʻrinda, Kyonuk Min “Toshkent” Respublika fond birjasini xalqaro standartlar asosida faoliyatini olib borish va rivojlantirish yuzasidan amaliy choralar koʻrishi, jumladan bor tajriba va malakalarini “Toshkent” Respublika fond birjasiga qaratishlarini taʼkidladi.
Uchrashuv soʻngida Davaktiv agentligi tomonidan Koreya fond birjasi vakillariga esdalik sovgʻalar topshirildi.

Cooperation matters were discussed with representatives of the Korean Stock Exchange
On 2 November this year, a meeting was held with the participation of representatives of the State assets management agency (UzSAMA) and the Korea Stock Exchange (KRX).
At the beginning of the meeting, Director of UzSAMA Akmalkhon Ortikov emphasised the effective cooperation between the Korean Stock Exchange and Uzbekistan, which has been going on for several years, and expressed his gratitude for the active support in the implementation of the Unified hardware and software complex for the stock market of Uzbekistan, including provision of software, server and telecommunication services by the Korean Stock Exchange and training of local specialists.
Also A. Ortikov mentioned that in order to further develop the capital market, improve its infrastructure, simplify the procedure for participation of foreign investors in the local stock market and protect the rights of investors adopted the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan from 2023 №PD-291 and according to the Decree JSC Republican Stock Exchange "Tashkent" is exempted from accrual and payment of dividends until 31 December 2028.
In turn, Executive director of the Korean Stock Exchange Kyonuk Min noted that the Korean Stock Exchange has started relevant work to increase the capital of the Republican Stock Exchange "Tashkent", and that this process will be considered by the Board of Directors.
Kyonuk Min also emphasised that he would take practical measures to develop and operate the Tashkent Republican Stock Exchange on the basis of international standards, including focusing all its experience and skills on the Tashkent Republican Stock Exchange.
At the end of the meeting, UzSAMA presented memorable gifts to the representatives of the Korea Stock Exchange.