“Foton” AJni xususiylashtirish bo‘yicha professional konsalting kompaniyasini jalb qilish to‘g‘risida eʼlon
O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi o‘rinlarda Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq “Foton” AJning ustav kapitalidagi 85,6 foiz davlat ulushini (keyingi o‘rinlarda ­ Aktiv) xususiylashtirish bo‘yicha professional konsalting kompaniyasini (keyingi o‘rinlarda – Konsultant) jalb etish yuzasidan tanlov e’lon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun so'rovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2023-yil 31-may kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar taqdim etishlarini so'raymiz.
“Foton” AJni xususiylashtirish bo‘yicha konsultantni jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʼrovnoma (RfP)
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-son qaroriga muvofiq, “Foton” AJning 85,6 foiz ulushi (keyingi o‘rinlarda – Bitim) sotilishi belgilangan.
Sotish jarayonlari “Foton” AJning tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib Oʼzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim. Buyurtmachi toʼgʼri qaror qabul qilishi uchun Аktivni mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
"Foton" AJ elektron qismlar ishlab chiqaradigan korxona hisoblanadi.
Hozirda, Jamiyatda 296 nafar ish oʻrni mavjud.
Ustav kapitali 1,08 mlrd soʻm.
Jamiyatning yuridik manzili: Toshkent shahri, Mirobod tumani, A.Temur koʻchasi, 13.
I. Elektron qismlarni ishlab chiqarish bozorining tahlili:
O'zbekistonda va mintaqada sohani rivojlantirishdagi sharoitlarni va bozor tahlili, soha korxonalarini rivojlantirish uchun zarur shart-sharoitlar;
boshqa (jumladan, qo'shni) davlatlarda mazkur sohada amalga oshirilgan xususiylashtirish tajribasi tahlili, ushbu turdagi aktivning xususiylashtirishdagi muvaffaqiyatsizliklarining asosiy sabablari, kelgusida sohani rivojlantirish va muvaffaqiyatli xususiylashtirishni taʼminlovchi omillar;
Аmalga oshirilgan tahlillar asosida aktivning xususiylashtirish jarayonlarini muvaffaqiyatli tashkillashtish uchun lozim bo'lgan chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqiladi.
Aktivning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng ilg'or amaliyotlar va o'xshash (analog) aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish bo'yicha takliflar;
Aktivning har tomonlama (soliq , huquqiy, moliyaviy va ekologik) chuqur tahlilini o'tkazish (due diligence);
optimal marketing strategiyasi bo'yicha tavsiyalar, marketing materiallarini tayyorlash (tizer, info-memorandum, jarayon holati bo'yicha xat va boshqalar) va investorlar o'rtasida axborot materiallarini tarqatish;
marketing materiallarini tayyorlash, shu jumladan investitsiya videolari, tarqatma materiallar va boshqalar;
baholash uslubini to'g'ri tanlash va ularning investorlar uchun dolzarbligini belgilash, narx diapazoni bo'yicha tavsiyarni taqdim etish;
investor nuqtai nazaridan baholashga ta'sir etuvchi asosiy omillar, asosiy ko'rsatkichlar va tahminlarni aniqlash;
loyiha doirasida boshqa malakali konsultantlarni jalb etish (zarur bo'lgan hollarda) va ularning ishini muvofiqlashtirish.
Aktivni xususiylashtirishga qaratilgan barcha choralarni ko'rish, virtual ma'lumotlar xonasi (VDR)ni tashkil etish;
barcha zarur hujjatlarni, jumladan, oldi-sotdi shartnoma loyihasini (o'zbek tiliga tarjimasi bilan, kerak bo'lsa rus va ingliz tillarida ham) tayyorlash bilan birga sotish jarayonida hamrohlik qilish;

Объявление о привлечении профессиональной консалтинговой компании по приватизации АО «Фотон»
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – «Агентство госактивов»/ «Заказчик»), согласно соответствующим программам приватизации, объявляет конкурс по отбору профессиональной консалтинговой компании (далее – «Консультант») по приватизации АО «Фотон» путем продажи 85,6 % доли в уставном фонде АО (далее – «Актив»).
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 (Ташкентское время) 31 мая 2023 года.
Запрос на предоставление предложений для оказания услуг консультанта по приватизации АО «Фотон» (RfP)
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года №ПП–102 предусмотрена реализация 85,6 % доли АО«Фотон» (далее - Сделка).
Процесс продажи должен быть организован согласно лучшей мировой практике с учетом требований законодательства Республики Узбекистан, отраслевой и индивидуальной специфики АО «Фотон» (далее – Актив). Для принятия внутреннего решения Продавца, проводится оценка Актива в соответствии с законодательством.
АО «Фотон»– предприятие по производство электронных деталей.
В настоящее время на предприятии работает 296 человек.
Уставный фонд составляет – 1,08 млрд сум;
Юридический адрес предприятия: г.Ташкент, Мирабадский район, ул.А.Темур, 13.
I. Анализ рынка по производству электронных деталей:
анализ рынка и предпосылок развития отрасли в Узбекистане и в регионе, необходимые условия для развития предприятий отрасли;
анализ опыта приватизации предприятий отрасли в других (в т.ч. соседних) странах, основные причины неудач в приватизации данного типа Актива, факторы, обеспечивающие успешность приватизации и дальнейшее развитие отрасли;
на основе проведенного анализа будет разработан план мероприятий, необходимых для успешной организации процессов приватизации Актива.
предоставление предложений по повышению инвестиционной привлекательности Актива, совершенствованию корпоративной структуры и корпоративного управления на основе передового опыта и обзора сопоставимых компаний-аналогов;
подготовка рекомендации по оптимальной маркетинговой стратегии, маркетинговых материалов (тизер, информационный меморандум, процедурное письмо, и т.д.) и рассылка информационных материалов среди инвесторов;
подготовка маркетинговых материалов, включая инвестиционный видеоролик, раздаточные материалы и т.д.;
привлечение других консультантов в рамках проекта (в случаи необходимости) и координация их работы.
принятие всех мер, направленных на приватизацию Актива, организации виртуальной комнаты данных (VDR);