"Katta to‘rtlik" (Big 4) xalqaro konsalting kompaniyalari tomonidan Davaktiv agentligida malaka oshirish dasturlari o‘tkazilmoqda
Joriy yilning 7 dekabr kuni Davaktiv agentligi hamda "Deloitte" xalqaro konsalting kompaniyasi tomonidan Agentlik xodimlari uchun "Deloitte" kompaniyasining konsalting bo‘yicha direktori Rustam Muxametshin ishtirokida "Korporativ boshqaruv" va "Komplaens" mavzularida seminar tashkil etildi.
Mazkur seminar "Katta to‘rtlik" (Big 4) turkumiga kiruvchi xalqaro audit va konsalting kompaniyalari tomonidan Davaktiv agentligi xodimlarini malakasini oshirish dasturlari doirasida tashkil etilgan. Bundan avval shu kabi seminarlar “KPMG” xalqaro konsalting kompaniyasi tomonidan ham o‘tkazilgan edi.
Ma'lumot uchun: "Deloitte" – audit, soliq va konsalting xizmatlarini ko‘rsatuvchi xalqaro kompaniyalar tarmog‘i hisoblanadi.
Tadbir davomida Agentlik faoliyati misolida samarali korporativ boshqaruvni shakllantirishning amaliy masalalariga, shuningdek, komplaens funksiyasini amalga oshirishning ilg‘or tajribalariga e'tibor qaratildi.
Xorijiy kompaniyalar tajribasidan kelib chiqib, direktorlar kengashi, qo‘mitalar va boshqaruv organlarining o‘zaro hamkorligi tamoyillari va tartiblari, shuningdek, korporativ boshqaruv yetuklik darajasini oshirishning amaliy zarurati o‘rganildi.
Seminarda O‘zbekiston kompaniyalari tomonidan komplaens funksiyasini amalga oshirish ustida ish olib borilayotgani inobatga olinib, mazkur masala bo‘yicha xalqaro tajriba almashish maqsadida Agentlik xodimlari bilan interaktiv muloqot o‘tkazildi.
Ishtirokchilar O‘zbekistonda korporativ boshqaruv va qonun hujjatlariga rioya etish sohasida qonunchilik va me'yoriy-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish bo‘yicha kelgusida olib borilayotgan ishlar uchun seminarning samaradorligini ta'kidladilar.

Международные консалтинговые компании из «Большой четверки» (Big 4) проводят программы повышения квалификации в Агентстве госактивов
7 декабря текущего года Агентством по управлению государственными активами (далее Агентство) совместно с Международной консалтинговой компанией «Deloitte» для сотрудников Агентства был организован семинар на тему: «Корпоративное управление» и «Compliance» с участием директора по консалтингу «Deloitte» Рустама Мухаметшина.
Данный семинар был организован в рамках программ повышения квалификации сотрудников Агентства госактивов, которые проводятся со стороны международных аудиторских и консалтинговых компаний из «Большой четверки» (Big 4). Ранее аналогичные семинары проводились международной консалтинговой компанией «KPMG».
Справочно: «Deloitte» - это международная сеть компаний, предоставляющих аудиторские, налоговые и консультационные услуги.
В ходе мероприятия было уделено внимание практическим вопросам построения эффективного корпоративного управления, а также передовой практике внедрения функции комплаенс на примере деятельности Агентства.
На опыте зарубежных компаний были изучены принципы и порядок взаимодействия Совета директоров, комитетов и менеджмента, а также практическая необходимость повышения уровня зрелости корпоративного управления.
Учитывая, что в компаниях Узбекистана ведется работа по внедрению функции комплаенс, на семинаре был проведён интерактивный диалог с сотрудниками Агентства для обмена международным опытом по данному вопросу.
Участники отметили эффективность проведенного семинара для дальнейшей работы по совершенствованию законодательных и нормативных правовых актов в сфере корпоративного управления и комплаенс в Узбекистане.