“Avto Climate Control” MChJ, “Avtokomponent” MChJ va “UZ CHASYS” MChJlarni xususiylashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasi jalb qilinadi
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) “Avto Climate Control” MChJ ustav kapitalidagi 100%, “Avtokomponent” MChJ ustav kapitalidagi 98,8% va “UZ CHASYS” MChJ ustav kapitalidagi 70% ulushlarni (keyingi oʻrinlarda – Aktivlar) ommaviy savdolar orqali xususiylashtirishni tashkillashtirish uchun professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) jalb qilish yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Konsultantning asosiy vazifasi Aktivlarning xususiylashtirish usuli va shakli boʻyicha tavsiya berish hisoblanadi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan quyidagi Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2024-yil 25 iyul kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar taqdim etishlarini soʻraymiz.
Agar, birgalikda qoʻshma tijorat taklifi taqdim etilsa, jalb qilingan sherik — konsultantning ham ishini muvofiqlashtirish uchun masʼul boʻlgan va javobgarlikni zimmasiga oladigan asosiy konsultant koʻrsatilishi lozim.
Barcha manfaatdor tomonlar quyidagi axborot kanallari orqali tijorat takliflarini taqdim etishlari soʻraladi:
Talʼat Yuldashevich Samandarov - Davlat aktivlarini xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish departamenti boshligʻining oʻrinbosari;
Mazkur soʻrovnoma tijorat taklifini taqdim etish majburiyati hisoblanmaydi va Buyurtmachiga taklifni qabul qilish yoki shartnoma tuzish majburiyatini yuklamaydi. Shunga koʻra, takliflar uchun ushbu soʻrovnomani eʼlon qilish va/yoki u bilan bogʻliq arizalarni olish, bir yoki bir nechta ishtirokchilar bilan muzokaralar va muhokamalar oʻtkazish orqali shartnoma tuzishni nazarda tutmaydi.
Tanlov ishtirokchilari tanlov jarayoni bilan bogʻliq holda Buyurtmachi uchun dastlabki taqdimotlar va takliflarni tayyorlashning yagona cheklangan maqsadidan tashqari, hech narsaga tayana olmaydilar va ishonmasliklari shart.
“Avto Climate Control” MChJ, “Avtokomponent” MChJ va “UZ CHASYS” MChJlarni xususiylashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasi jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “Avto Climate Control” MChJ ustav kapitalidagi 100%, “Avtokomponent” MChJ ustav kapitalidagi 98,8% va “UZ CHASYS” MChJ ustav kapitalidagi 70% ulushlarni (keyingi oʻrinlarda – Bitim) ommaviy savdolarga chiqarilishi belgilangan.
Savdo jarayonlari Aktivlarning tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib Oʻzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim. Buyurtmachi toʻgʻri qaror qabul qilishi uchun Aktivlarni mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
Ushbu Taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (keyingi oʻrinlarda - Soʻrovnoma) Konsultantga qoʻyiladigan talablarni va uning baholanishi kerak boʻlgan taklifining tuzilishini, shuningdek, ushbu Soʻrovnomaning ilovasida Bitimni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha zarur ish hajmini tavsiflaydi. Konsultantlar konsorsiumga kirishlari yoki xizmatlarning toʻliq spektrini taqdim etish boʻyicha qoʻshma takliflar kiritishlari mumkin.
Konsultant tavsiyasiga koʻra Aktivlar auksion yoki tanlov savdolari orqali xususiylashtirilganda savdoning muvaffaqiyati uchun toʻlov (“success fee”) toʻlanmaydi.
Oʻzbekiston Respublikasining “Masʼuliyati cheklangan hamda qoʻshimcha masʼuliyatli jamiyatlar toʻgʻrisida”gi Qonunining 20-moddasiga muvofiq:
• jamiyat ishtirokchilaridan birortasi tomonidan sotilayotgan ulushni (ulushning bir qismini) sotib olishda jamiyat ishtirokchilari uchinchi shaxslar oldida imtiyozli huquqdan foydalanishi;
• agar jamiyatning boshqa ishtirokchilari jamiyatning ishtirokchisi tomonidan sotilayotgan ulushni (ulushning bir qismini) sotib olishda oʻzining imtiyozli huquqidan foydalanmagan boʻlsa, jamiyat mazkur ulushni (ulushning bir qismini) sotib olishda imtiyozli huquqqa ega boʻlishi qayd etilgan.
Agar jamiyatning ishtirokchilari yoki jamiyat ulushni sotib olish boʻyicha oʻzlarining imtiyozli huquqidan foydalansa, Konsultant xizmatlari yuridik jihatdan hamkorlik qilish, shu jumladan oldi-sotdi shartnomasi loyihasini tayyorlash bilan cheklanadi.
Avto Climate Control” MChJ - 2010-yilda tashkil etilgan boʻlib, asosiy faoliyati avtomobillar uchun isitish va sovutish tizimlarini ishlab chiqarishdan iborat.
• Ustav fondi: 12592,9 mlsoʻm;
• Jamiyatning rasmiy veb-sayti: https://www.uzcc.uz
• STIR: 301 724521
Avtokomponent” MChJ - 2010-yilda tashkil etilgan boʻlib, avtomobillarning turli butlovchi qismlarini ishlab chiqarish faoliyati bilan shugʻullanadi.
“UZ CHASYS” MChJ - 2008 yilda tashkil etilgan boʻlib, asosiy faoliyati avtomobillar uchun elektr yoritish tizimlarini ishlab chiqarishdan iborat.
• Ustav fondi: 12960,9 mlsoʻm;
• Jamiyatning rasmiy veb-sayti: http://uzchasys.uz
• STIR: 206978 481
Konsultantning (individual arizachi yoki Konsorsium) taklifi oʻzbek/ rus/ingliz tilida tayyorlanishi va quyidagi maʼlumotlarni oʻz ichiga olishi kerak:
a) Aktivlarni xususiylashtirish jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonining davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
• Xizmat haqining qatʼiy qismi yagona raqam shaklida (QQS va boshqa xarajatlar bilan birga) boʻlishi va Konsultantning subyektiv taxminlaridan holi boʻlishi lozim;
e) Manfaatlar toʻqnashuvi mavjudligi haqida maʼlumot. Maslahatchi ushbu savdoga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin boʻlgan hollarda potensial bitim boʻyicha salohiyatga ega ekanligini koʻrsatish.
1. Avtomobillar uchun butlovchi qismlar ishlab chiqarish bozorini tahlil qilish:
• boshqa (jumladan, qoʻshni) davlatlarda mazkur sohada amalga oshirilgan xususiylashtirish tajribasi tahlili, ushbu turdagi aktivlarning xususiylashtirishdagi muvaffaqiyatsizliklarining asosiy sabablari, kelgusida sohani rivojlantirish va muvaffaqiyatli xususiylashtirishni taʼminlovchi omillar;
2. Aktivlarni sotishdan oldin tayyorlash boʻyicha maslahatlar:
3. Bitim jarayoniga hamrohlik qilish:
(2) Agar konsultantlarning takliflari Konsultantlardan kutilayotgan takliflar tuzilmasi va ularga qoʻyiladigan talablarning "a", "v" va "g" bandlarida koʻrsatilgan talablardan kelib chiqib 30 balldan kam baholansa, "b" bandida nazarda tutilgan baholash balli qoʻllanilmaydi.

Привлекается профессиональная консалтинговая компания для приватизации ООО «Avto Climate Control», ООО «Автокомпонент» и ООО «UZ CНASYS»
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов/Заказчик) объявляет конкурс на привлечение профессиональной консалтинговой компании (далее – Консультант) для организации приватизации посредством открытых торгов 100% доли в уставном капитале ООО “Avto Climate Control, 98,8% доли в уставном капитале ООО “Автокомпоненти 70% доли в уставном капитале ООО “UZ CНASYS (далее – Активы).
Основная задача консультанта – дать рекомендации по способу и форме приватизации Активов.
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 (Ташкентское время) 25 июля 2024 года.
Всем заинтересованным претендентам предлагается направлять коммерческие предложения по следующим информационным каналам:
Самандаров Талат Юлдашевич – Заместитель начальника управления подготовки и приватизации государственных активов;
Дополнительно сообщается, что работа над Сделкой может осуществляться в тесном сотрудничестве с представителями консультантов, а в необходимых случаях путем создания в Активе дополнительной проектной группы.
Запрос предложений (RfP) на привлечение консультанта для приватизации ООО “Avto Climate Control”, ООО “Автокомпоненти ООО “UZ CНASYS
В соответствии с программами приватизации, 100% доля в уставном капитале ООО “Avto Climate Control, 98,8% доля в уставном капитале ООО “Автокомпоненти 70% доля в уставном капитале ООО “UZ CНASYS (далее - Сделка) выставляются на публичные торги.
Процесс продажи должен быть организован согласно лучшей мировой практике с учетом требований законодательства Республики Узбекистан, отраслевой и индивидуальной специфики Активов. Для принятия правильного решения Заказчиком, проводится независимая оценка Актива в соответствии с законодательством.
Вознаграждение за успех (“success fee”) не выплачивается, если Активы приватизируются на аукционе или конкурсных торгах по рекомендации Консультанта.
Согласно статье 20 Закона Республики Узбекистан «Об обществах с ограниченной и дополнительной ответственностью»:
• при покупке доли (части доли), продаваемой любым из участников общества, участники общества пользуются преимущественным правом перед третьими лицами;
• если другие участники общества не воспользовались своим преимущественным правом покупки доли (части доли), продаваемой участником общества, отмечается, что общество имеет преимущественное право покупки этой доли (части доли).
Если участники общества или общество воспользуются своим преимущественным правом приобретения доли, услуги Консультанта ограничиваются юридическим сотрудничеством, включая подготовку проекта договора купли-продажи.
Краткая информация об Aктивах
ООО Avto Climate Control” - основанная в 2010 году компания занимается производством систем отопления и охлаждения автомобилей.
• Уставный капитал: 12 592,9 млн сумов;
• Официальный сайт общества: https://www.uzcc.uz
• ИНН: 301 724 521.
ООО Автокомпонент” - основанная в 2010 году компания занимается производством различных автокомпонентов.
• Уставный капитал: 969,5 млн сумов;
• Официальный сайт общества: https://autocomponent.uz
• ИНН: 200 244 688.
ООО UZ CНASYS” - Компания была основана в 2008 году, и ее основным направлением деятельности является производство систем электрического освещения для автомобилей.
• Уставный капитал: 12 960,9 млн сумов;
• Официальный сайт общества: http://uzchasys.uz
• ИНН: 206 978 481.
а) Видение Консультанта по организации работ с подробным описанием предполагаемых действий для приватизации Активов. Мнение по продолжительности процесса, в случае если рекомендациям и предложениям Консультанта будет адекватное реагирование в течении разумно требуемого времени (10 баллов);
г) Предложение по организации работ по выполнению Сделки с точки зрения управления проектом. Сведения о команде, которая привлекается к предложенной Сделке, с указанием имен отдельных лиц и информация о них: опыт работы, стаж работы, общий опыт заключения сделок и конкретный опыт проведения транзакций (20 баллов);
1. Анализ рынка производства комплектующих для автомобилей:
• анализ опыта приватизации в этой сфере в других (в том числе соседних) странах, основные причины неудач приватизации данного вида активов, факторы, обеспечивающие дальнейшее развитие отрасли и успешную приватизацию;