Ayrim ijtimoy tarmoqlardagi sahifalarda “Humo” toʻlov tizimini Davaktiv agentligiga oʻtkazilishi yuzasidan bildirilgan fikrlariga rasmiy munosabat
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M. Mirziyoyev boshchiliklarida iqtisodiyotning barcha tarmoqlarida amalga oshirilayotgan islohotlar doirasida davlat ishtirokidagi korxonalarni boshqarish tizimini takomillashtirish va bu borada yagona davlat siyosatini amalga oshirishga qaratilgan bir qator amaliy ishlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, joriy yil 9-martdan kuchga kirgan Oʻzbekiston Respublikasining “Davlat mulkini boshqarish toʻgʻrisida”gi Qonuni qabul qilindi.
Mazkur Qonunning 22-moddasiga koʻra, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi davlat mulkini boshqarish sohasida vakolatli davlat organi hisoblanishi va ushbu sohada yagona davlat siyosatini amalga oshirishi belgilangan.
Taʼkidlash joizki, yuqoridagi Qonunning 5-moddasiga asosan davlat mulkini boshqarishning asosiy prinsiplaridan biri sifatida davlat mulkiga egalik qilishning asoslanganligi hamda mulkdor va tartibga soluvchi vazifalarining ajratilishi belgilangan.
Bunda, Qonunning 12-moddasi talablariga koʻra, davlat ishtirokidagi korxonalarga nisbatan bir vaqtning oʻzida ham mulkdorning, ham tartibga soluvchining vazifalarini bajarishga yoʻl qoʻyilmasligi, ushbu holat mulkdorning vazifalarini davlat organidan Davaktiv agentligiga oʻtkazish yoki mazkur korxonani tugatish yoxud tartibga soluvchining vazifalarini ushbu davlat organidan boshqa davlat organiga oʻtkazish yoʻli bilan bartaraf etilishi koʻrsatilgan.
Hozirda, mazkur Qonun ijrosini taʼminlash doirasida boshqa vazirlik va idoralar tomonidan boshqarilayotgan xoʻjalik jamiyatlarning davlat ulushlarini vakolatli organ sifatida Davaktiv agentligiga oʻtkazish ishlari olib borilmoqda.
Oʻz navbatida, “Oʻzbekiston Respublikasining Markaziy banki toʻgʻrisida”gi Oʻzbekiston Respublikasining qonunining 12-moddasiga asosan Markaziy bank banklarning, toʻlov tashkilotlarining, toʻlov tizimlari operatorlarining faoliyatini litsenziyalashi hamda toʻlov tashkilotlarining, toʻlov tizimlari operatorlarining faoliyatini tartibga solishi hamda ushbu faoliyat ustidan nazoratni amalga oshirishi koʻrsatib oʻtilgan.
Yuqoridagilarga koʻra hamda Qonunning 12-moddasi talablari ijrosini taʼminlash maqsadida Markaziy bankning “Milliy banklararo protsessing markazi” MChJ (“Humo” toʻlov tizimi) ustav kapitalidagi davlat ulushi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 30-noyabrdagi PQ-381-son qarori bilan Davaktiv agentligiga oʻtkazilishi belgilangan.

Official statement of the State Assets Management Agency on the opinions expressed on some social media platforms regarding the transfer of the Humo payment system
Within the framework of reforms carried out in all sectors of the economy under the leadership of the President of the Republic of Uzbekistan Sh.M.Mirziyoyev, a number of practical works aimed at improving the system of management of state-owned enterprises and realization of a unified state policy in this regard are being carried out.
In particular, the Law of the Republic of Uzbekistan "On management of state property", which entered into force on March 9 of this year, has been adopted.
According to article 22 of this Law, the State Assets Management Agency is an authorized state body in the field of state property management and implements a unified state policy in this field.
It should be noted that according to Article 5 of the above-mentioned Law, one of the main principles of state property management is the justification of state property ownership and the separation of the functions of the owner and regulator.
At the same time, in accordance with the requirements of Article 12 of the Law, it is not allowed for enterprises with state participation to simultaneously perform the functions of both owner and regulator, and that this situation is eliminated by transferring the functions of owner from a state body to the State Assets Management Agency or liquidating this enterprise or transferring the functions of regulator from this state body to another state body.
At present, as part of ensuring the implementation of this Law, the transfer of state shares of economic entities under the jurisdiction of other ministries and agencies to the State Assets Management Agency as an authorized body is being carried out.
In its turn, according to Article 12 of the Law "On the Central Bank of the Republic of Uzbekistan", the Central Bank licenses the activity of banks, payment organizations and operators of payment systems, regulates and supervises their activity.
According to the above and in order to ensure the implementation of the requirements of Article 12 of the Law "On management of state property", by the Presidential Decree No. PP-381 dated November 30, 2023, it is established that the state share in the authorized capital of LLC "National Interbank Processing Center" (payment system "Humo") of the Central Bank is transferred to the State Assets Management Agency.