Andijon viloyatida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tushintirish va targʻibot qilish ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 13 may kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Andijon viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagiRoadshow taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 500 nafardan ziyod mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari, tadbirkor va investorlar ishtirok etdi.
Roadshow taqdimoti Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi viloyat hududiy boshqarmasi boshligʻi Artikmirza Alimjanov hamda viloyat hokimining birinchi oʻrinbosari Dilshodbek Karimov boshchiligida boʻlib oʻtdi.
“Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Andijon viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2022-yil davomida xususiylashtirish dasturlariga muvofiq jami 132 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 67 ta davlat aktivlari 66,3 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, 2022-yil davomida tadbirkorlar va fuqarolar uchun 3215 ta 158,2 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 716 ta 76,2 gektar yer uchastkalari 40,0 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Shu bilan birga, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-sonli qaroriga muvofiq, ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan Andijon viloyatidagi jami 75 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari, shundan 41 ta koʻchmas mulk obyektlari, jumladan, “bitta aksiya – bitta lot” tamoyili asosida “Andijon biokimyo zavodi” AJning 20 foiz aksiya paketlarixalqchil IPOga chiqarilishi yaqindan tanishtirildi.
Oʻz oʻrnida, Davaktiv agentligi mutasaddilari tomonidan qatnashchilarga E-auksion elektron savdo platformasidan foydalanish boʻyicha master-klass oʻtkazilib, savdo platformasida shaxsiy kabinet ochish, onlayn elektron imzo olish va savdolarda qatnashish uchun arizalar berish tartiblari ham nazariy ham amaliy tushuntirildi.
Shu kabi tadbirlar yil davomida respublikaning barcha viloyatlarida, Toshkent shahrida va Qoraqalpogʻiston Respublikasida oʻtkazilishi rejalashtirilgan.

Regular Roadshow was held in Andijan region
In order to accelerate the awareness and promotion of the content of this decree in the regions, on May 13 this year, the State Assets Management Agency held its regular "Roadshow" of state assets to be privatized in Andijan region, in particular state shares in enterprises, state facilities and land plots.
The event was attended by over 500 representatives of local Khokimiyats, large enterprises of the region as well as entrepreneurs and investors.
The event was chaired by Deputy Director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliyev, Head of Territorial Administration of the State Assets Management Agency in Andijan region Artikmirza Alimjanov and First Deputy of the Ferghana region Khokimiyat Dilshodbek Karimov.
The Roadshow participants were informed about the work carried out in Andijan region in 2022. Particularly, the territorial department of the State Assets Management Agency offered 132 state assets for public auction and 67 assets were sold for 66,3 billion soums with condition of payment in installments. Moreover, during 2022 3215 land plots with total area of 158,2 hectares were e-auctioned for entrepreneurs and individuals and 716 land plots with total area of 76,2 hectares were sold for 40,0 billion soums.
At the same time, in accordance with Presidential Decree № PD-102 from March 24, 2023, at the event were presented 75 state assets and assets of enterprises with state participation, as well as 41 real estate objects, which are oferred for public auction in Andijan region, including 20% of shares of "Andijan biokimyo zavodi" JSC that are proposed for public IPO on the principle of "one share - one lot".
At the same time, in the second half of the day, a Press Tour was organized for the media representatives to visit the state assets in Andijan region and provided information on the projects being implemented.