Andijon viloyatida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tushintirish va targʻibot qilish ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 13 may kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Andijon viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagiRoadshow taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 500 nafardan ziyod mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari, tadbirkor va investorlar ishtirok etdi.
Roadshow taqdimoti Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi viloyat hududiy boshqarmasi boshligʻi Artikmirza Alimjanov hamda viloyat hokimining birinchi oʻrinbosari Dilshodbek Karimov boshchiligida boʻlib oʻtdi.
“Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Andijon viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2022-yil davomida xususiylashtirish dasturlariga muvofiq jami 132 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 67 ta davlat aktivlari 66,3 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, 2022-yil davomida tadbirkorlar va fuqarolar uchun 3215 ta 158,2 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 716 ta 76,2 gektar yer uchastkalari 40,0 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Shu bilan birga, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-sonli qaroriga muvofiq, ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan Andijon viloyatidagi jami 75 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari, shundan 41 ta koʻchmas mulk obyektlari, jumladan, “bitta aksiya – bitta lot” tamoyili asosida “Andijon biokimyo zavodi” AJning 20 foiz aksiya paketlarixalqchil IPOga chiqarilishi yaqindan tanishtirildi.
Oʻz oʻrnida, Davaktiv agentligi mutasaddilari tomonidan qatnashchilarga E-auksion elektron savdo platformasidan foydalanish boʻyicha master-klass oʻtkazilib, savdo platformasida shaxsiy kabinet ochish, onlayn elektron imzo olish va savdolarda qatnashish uchun arizalar berish tartiblari ham nazariy ham amaliy tushuntirildi.
Shu kabi tadbirlar yil davomida respublikaning barcha viloyatlarida, Toshkent shahrida va Qoraqalpogʻiston Respublikasida oʻtkazilishi rejalashtirilgan.

В Андижанской области состоялась очередная презентация "Roadshow"
В целях ускорения работ в регионах по разъяснению и продвижению сути настоящего постановления, 13 мая текущего года Агентством по управлению государственными активами проведено очередное “Roadshow” (презентация) государственных активов, подлежащих приватизации в Андижанской области, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков.
На мероприятии приняли участие более 500 представителей местных хокимиятов, крупных предприятий области, а также предприниматели и инвесторы.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства по управлению государственными активами Алишера Миралиева, начальника территориального управления Агентства по управлению государственными активами в Андижанской области Артикмирза Алимжанова, а также первого заместителя хокима Андижанской области Дилшодбека Каримова.
Участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе в Андижанской области за 2022 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 132 государственных активов, из которых 67 активов были проданы за 66,3 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, в течение 2022 года на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлено 3215 земельных участков площадью 158,2 га, из них проданы 716 земельных участков площадью 76,2 га за 40,0 млрд.сумов.
При этом, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года №ПП-102, на мероприятии представлены 75 государственных активов и активов хозяйственных обществ с участием государства, из них 41 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Андижанской области, в том числе 20 процентов пакета акций АО “Андижон биокимё заводи” выставляемые на народное IPO по принципу «одна акция - один лот».
Вместе с тем, во второй половине дня для представителей СМИ был организован Пресс-тур по государственным активам в Андижанской области и предоставлена информация о реализуемых проектах.