“Davlat mulkini ijaraga berish sohasidagi qonunchilikni buzganlik uchun javobgarlik kuchaytirilishi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasining Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksiga qoʻshimchalar kiritish haqida”gi Qonun loyihasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi tomonidan qabul qilindi
Davaktiv agentligi tomonidan ishlab chiqilgan “Davlat mulkini ijaraga berish sohasidagi qonunchilikni buzganlik uchun javobgarlik kuchaytirilishi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasining Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksiga qoʻshimchalar kiritish haqida”gi Qonun loyihasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi tomonidan ikkinchi oʻqishda qabul qilindi va Senatga yuborildi.
Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeks 2158 -modda (Davlat mulkini ijaraga berish sohasidagi qonunchilikni buzish) bilan toʻldirilib, davlat mulkini ijara shartnomasini tuzmasdan ijaraga berish, ijaraga olingan davlat mulkini qabul qilib olishda, obyekt hududiga kirishda va undan foydalanishda ijaraga oluvchiga asossiz ravishda toʻsqinlik qilish yoki ijaraga berilayotgan davlat mulkining parametrlari va sonini ijara shartnomasida notoʻgʻri koʻrsatgan holda ushbu mulkni ijaraga berishda qonunchilikni buzganligi uchun:
• mansabdor shaxslarga – bazaviy hisoblash miqdorining 5 baravaridan 10 baravarigacha miqdorda jarima solish;
• xuddi shunday huquqbuzarlik maʼmuriy jazo chorasi qoʻllanilganidan keyin bir yil davomida takroriy sodir etilgan boʻlsa mansabdor shaxslarga – bazaviy hisoblash miqdorining 10 baravaridan 15 baravarigacha miqdorda jarima solish nazarda tutilmoqda.
Oʻz oʻrnida, Qonunning qabul qilinishi davlat mulkini ijaraga berish tartiblari buzilishi bilan bogʻliq qonunbuzarlik holatlarini oldini olishga hamda ijaraga oluvchi shaxslarning huquqlari, erkinliklari hamda qonuniy manfaatlari ishonchli himoya qilinishiga xizmat qiladi.

Законопроект «О внесении дополнений в Кодекс об административной ответственности Республики Узбекистан в связи с усилением ответственности за нарушения законодательства в сфере аренды государственного имущества» принят Законодательной палатой Олий Мажлиса
Разработанный Агентством госактивов законопроект «О внесении дополнений в Кодекс об административной ответственности Республики Узбекистан в связи с усилением ответственности за нарушения законодательства в сфере аренды государственного имущества» принят Законодательной палатой Олий Мажлиса во втором чтении и направлен в Сенат.
Кодекс об административной ответсвенности дополнен статьей 2158 (Нарушение законодательства в сфере аренды государственного имущества) и за сдачу в аренду государственного имущества без заключения договора арендынеобоснованное препятствование арендатору в приеме сдаваемого в аренду государственного имущества, проникновении на территорию объекта и его использовании либо нарушение законодательства при сдаче этого имущества в аренду путем искажения в договоре аренды параметров и количества сдаваемого в аренду государственного имущества предусмотрено:
• на должностных лиц - наложение штрафа в размере от 5 до 10-кратного размера базовой расчётной величины;
• если то же нарушение совершено повторно в течение года после применения меры административного взыскания, предусмотрено наложение штрафа в размере от 10 до 15-кратного размера базовой расчётной величины.
В свою очередь, принятие Закона призвано предотвратить случаи нарушения порядка сдачи в аренду государственного имущества и надежно защитить права, свободы и законные интересы арендаторов.