“Uzauto TRAILER” MChJni xususiylashtirish bo‘yicha professional konsalting kompaniyasini jalb qilish to‘g‘risida eʼlon
O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi o‘rinlarda - Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “Uzauto TRAILER” MChJ (keyingi o‘rinlarda - Аktiv)ni xususiylashtirish bo‘yicha professional konsalting kompaniyasi (keyingi o‘rinlarda - Konsultant) tanlab olinishi yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun so‘rovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini joriy yil 18 iyul kuni soat 18:00 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar taqdim etishlarini so‘raymiz.
Barcha manfaatdor tomonlar quyidagi axborot kanallari orqali tijorat takliflarini taqdim etishlari so‘raladi
Jamshid Jo‘raev, O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Davlat aktivlarini xususiylashtirish departamenti boshlig‘i;
Tel.: + 998-71-259-22-10; el.pochta: privatization@davaktiv.uz;
Shohrux Ohunov, O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Muvofiqlashgan harakatni taʼminlash departamenti boshlig‘i;
Tel.: + 998-71-259-21-87; el.pochta: cooperation@davaktiv.uz.
Mazkur so‘rovnoma tijorat taklifini taqdim etish majburiyati hisoblanmaydi va Buyurtmachiga taklifni qabul qilish yoki shartnoma tuzish majburiyatini yuklamaydi. Shunga ko‘ra, takliflar uchun ushbu so‘rovni eʼlon qilish va/yoki u bilan bog‘liq arizalarni olish, bir yoki bir nechta ishtirokchilar bilan muzokaralar va muhokamalar orqali shartnoma tuzishni nazarda tutmaydi.
Ushbu hujjatda keltirilgan materiallar va maʼlumotlar loyihaning faqat eng muhim tomonlarining dastlabki xulosasi va Konsultantdan xususiylashtirish bo‘yicha kutilishi mumkin boʼlgan ishlar hajmi toʼgʼrisida umumiy maʼlumot sifatida xizmat qilishiga mo‘ljallangan.
“Uzauto TRAILER” MChJni xususiylashtirish bo‘yicha konsultantni jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun so‘rovnoma (RfP)
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 18 martdagi PQ-168-son qaroriga muvofiq, "Uzauto TRAILER" MChJ ustav kapitalidagi 100% davlat ulushini xususiylashtirish (keyingi oʼrinlarda - Bitim) belgilangan.
Sotish jarayonlari avtomobilsozlik bozorining tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib hamda O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida, eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim. Qonun hujjatlariga hamda Moliyaviy hisobotning xalqaro standartlari (MHXS)ga asosan tayyorlangan moliyaviy hisobotga muvofiq, Buyurtmachi to‘g‘ri qaror qabul qilishi uchun Аktivni mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
Bitim jarayoniga hamrohlik qilish doirasida xususiylashtirish bo‘yicha konsultantdan talab qilinadigan Ish hajmi ushbu So‘rovnomaning ilovasida ko‘rsatib o‘tilgan.
"UzAuto TRAILER" MCHJ- avtomobilsozlik va yuk shassisiga turli xil qo‘shimchalar ishlab chiqarishda zamonaviy xizmat ko‘rsatuvchi ishlab chiqarish korxonasi. Zavodning loyiha quvvati 3000 taga mo‘ljallangan: 2000 ta yarim romork yuk shassisi uchun 1000 dona qo‘shimchalar, shuningdek, respublika iqtisodiyotining turli tarmoqlarini ta'minlash uchun keng turdagi avtomobil texnikalarini ishlab chiqarishni o‘z ichiga oladi. "UzAuto TRAILER" MCHJ o‘z mahsulotlarini nafaqat O‘zbekiston ichki bozorida, balki qo‘shni mamlakatlarda: Qozog‘iston, Ozarbayjon, Afg‘oniston, Turkmaniston va Qirg‘iziston sotilishiga qaratilgan.
Kompaniyaning Markaziy ofisi "UzAuto TRAILER" MChJ Samarqand viloyati, Jomboy tumani, Toshkent ko‘chasi, 1-uy manzilida joylashgan. Korxona 2012-yil 6 iyun kuni tijorat faoliyatini boshlagan.
2021 yil yakuniga koʼra, kompaniya 626,2 mlrd. so‘m sof tushum, 53,0 mlrd. so‘m sof foyda olgan va umumiy sof aktiv qiymati 158 mlrd. so‘m qiymatini tashkil etadi. Yaratilgan ish o‘rni – 430 ta ish o‘rni
Avtomobilsozlik sohasida tegishli bilim va tajribaga ega maslahatchiga ustunlik beriladi.
Konsultantning taklifi (individual ariza beruvchi yoki konsortsium) o‘zbek yoki rus/ingliz tillarida tayyorlanishi hamda quyidagi maʼlumotlarni oʼz ichiga olishi lozim:
a) Аktivni xususiylashtirish jarayonini tashkillashtirish bo‘yicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʼlamini o‘z ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonning davomiyligi bo‘yicha xulosasi (10 ballgacha);
b) Shu toifadagi aktivlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan konsultantlarning ish tajribasi toʼgʼrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, 2017 yil 1 yanvar kunidan boshlab hozirgi davrga qadar MDH mintaqasidagi mandatlar to‘g‘risida maʼlumot (35 ballgacha);
v) Loyihani amalga oshirishdan kelib chiqib, Bitimni amalga oshirish yuzasidan ishlarni tashkil etish bo‘yicha taklif. Taklif etilgan bitimga jalb qilingan jamoa haqida maʼlumot, shaxslarning (jismoniy va yuridik) ismlari va ular haqidagi maʼlumotlar: ish tajribasi, faoliyat muddati, bitimlar tuzish bo‘yicha umumiy tajriba va ularni amalga oshirish bo‘yicha malakasi. Jamoa aʼzolarining oʼzbek tilini bilishi inobatga olinadi (15 ballgacha);
Xizmat haqining qatʼiy qismi yagona raqam shaklida boʼlishi va konsultantning subʼektiv taxminlaridan holi bo‘lishi kerak;
Shu bilan birga, taklif etilgan haq miqdori ishlab chiqilgan savdo strategiyasiga bog‘liq va Buyurtmachi taklifning muvaffaqiyati uchun (“success fee”) mutanosib haq to‘lashni taʼminlaydigan takliflarga ustunlik beradi;
Xususiylashtirish bo‘yicha konsultantdan kutilayotgan ishlar hajm
I. Avtomobilsozlik bozorini tahlil qilish:
boshqa (jumladan, qoʼshni) davlatlarda mazkur sohada amalga oshirilgan xususiylashtirish tajribasi tahlili, ushbu turdagi aktivning xususiylashtirishdagi muvaffaqiyatsizliklarining asosiy sabablari, kelgusida sohani rivojlantirish va muvaffaqiyatli xususiylashtirishni taʼminlovchi omillar
xatarlar (risk)ning tahlili: investor tahliliga muvofiq aktivni xatarga qo‘yadigan potentsial yo‘nalish va ehtimollarni aniqlash va bunday bitimlarning muvoffaqiyatsizligiga sabab bo‘ladigan eng keng tarqalgan sabablarni oʼrganish. Аniqlangan xatarlarni kamaytirish borasida chora-tadbirlarni belgilash to‘g‘risida tavsiyalar berish;
intellektual faoliyatning obʼektiv ifodalangan natijalariga va ularga tenglashtirilgan individuallashtirish vositalariga, shu jumladan tovar belgisiga, bozor brendlariga va intellektual mulkning boshqa jihatlariga egalik huquqini belgilash;
mehnat va antimonopoliya qonunlariga, atrof-muhitni muhofaza qilish to‘g‘risidagi nizomlarga rioya qilish holati;
III. Аktivni sotishdan oldin tayyorlash bo‘yicha maslahatlar:
aktivning investitsion jozibadorligini oshirish, korporativ tuzilmani va korporativ boshqaruvni mukammallik asosida takomillashtirish va sotishdan oldingi davrda taqqoslanadigan o‘xshash kompaniyalarni ko‘rib chiqish bo‘yicha takliflar berish;
Samarali xususiylashtirishga olib keladigan kamida ikkita usulini tanlash va har bir taklif qilingan ssenariy (Taklif qilinayotgan xususiylashtirish usulini, kerakli harakatlar va ularning shartlarini o‘z ichiga olgan har bir parametrlar uchun) bilan bog‘liq xatarlarni xususiylashtirish rejasini ishlab chiqish.
Xususiylashtirishning eng yaxshi usulini tanlash bo‘yicha tavsiyalar.
Konsultant uchun talablar:
1) Konsultant mazkur sektor uchun maslahatchi xizmatlarini amalga oshirishda yetarli tajribaga ega bo‘lishi va belgilangan vazifalarni bajarish uchun tayinlangan asosiy jamoa a'zolarini taqdim etishi kerak.
2) Maslahatchi yetarli darajadagi tajribasini namoyish qilishi kerak.
birlashtirish va qo‘shib olishdagi (M&A) bitimlar, shu jumladan xususiylashtirish jarayonlari doirasidagi bitimlar.
Maslahatchi kapital bozorida yetarlicha tajriba va aksiyalarni ommaviy joylashtirish bilan bog‘liq qoidalar va tartiblarni yetarli darajada bilishi lozim.
Maslahatchi vazifani o‘z vaqtida bajarish uchun yetarli moddiy va inson resurslariga ega bo‘lishi lozim.
(2) Аgar konsultantlarning takliflari “a”, “b” va “v” bandlarida koʼrsatilgan talablardan kelib chiqib 30 balldan kam baholansa,  “g” bandida nazarda tutilgan baholash bali qoʼllanilmaydi.

Объявление о привлечении профессиональной консалтинговой компании по приватизации ООО «UzAuto TRAILER»
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – «Агентство госактивов»/«Продавец»), согласно соответствующим программам приватизации, объявляет конкурс по отбору профессиональной консалтинговой компании (далее – «Консультант») по приватизации ООО «UzAuto TRAILER» (далее – «Актив»).
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с ниже приведенным Запросом на предоставление предложений (RfP), не позднее 18 июля 2022 года.
Жамшид Жураев, Начальник департамента по приватизации государственных активов;
Тел.: + 998-71-259-22-10; эл.почта:  privatization@davaktiv.uz
Запрос на предоставление предложений для оказания услуг консультанта по приватизации
ООО «UzAuto TRAILER»
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 18 марта 2022 года № ПП – 168 предусмотрена приватизация государственных долей в уставных фондах ООО «UzAuto TRAILER» путем продажи 100,0 % государственной доли (далее – «Актив»).
Процесс продажи должен быть организован согласно лучшей мировой практике с учетом отраслевой и индивидуальной специфики рынка автомобильной промышленности и требования законодательства Республики Узбекистан. Для принятия решения Продавца, проводится независимая оценка Актива в соответствии с национальным законодательством,
на основании финансовой отчетности, подготовленной в соответствии
с Международными стандартами финансовой отчетности (МСФО).
Необходимый Объем работы консультанта по приватизации по сопровождению Сделки описывается в приложении к данному Запросу.
ООО «UzAuto TRAILER» – Производственное предприятие, оказывающее современные услуги в производстве автомобильной промышленности (автомобилестроение) прицепной техники и различных видов надстроек на грузовые шасси. Проектная мощность завода рассчитана на 3000 единиц: 2000 единиц – полуприцепов и 1000 единиц надстроек на грузовые шасси, также освоен выпуск широкого спектра автомобильной техники для обеспечения различных отраслей хозяйства республики. ООО «UzAuto TRAILER» нацелено на реализацию своей продукции не только на внутреннем рынке Узбекистана, но и в соседних странах Центральной Азии: Казахстан, Азербайджан, Афганистан, Туркменистан и Кыргызстан.
Центральный офис компании ООО «UzAuto TRAILER» расположен в Самаркандской области, Джамбайском районе, улица Ташкентская, дом 1. Коммерческий запуск автопроизводителя состоялся 6 июня
2012 году.
По итогам 2021 года предприятие получило чистую выручка в размере 626,2 млрд сум и чистую прибыль в размере 53,0 млрд сум. Общая сумма чистых активов составляет 158 млрд. сум. Созданных рабочих мест составляет – 430 рабочих мест.
Предпочтение отдаётся консультанту, обладающему соответствующими знаниями и опытом работы в области автомобильной промышленности.
а) Видение консультанта по организации работ с подробным описанием предполагаемых действий для приватизации Актива. График по продолжительности процесса в случае, если рекомендациям и предложениям консультанта будет адекватное реагирование в течении разумно требуемого времени. Сведения о команде, которая привлекается к предложенной Сделке, с указанием имен отдельных лиц команды и информации об их: опыте работы, стажа работы и общем опыте заключения сделок Владение членами команды узбекским языком приветствуется (до 10 баллов);
б) Информация об опыте консультанта по сделкам с аналогичными активами, включая информацию о мандатах консультанта в регионе СНГ
в период с 1 января 2017 года по настоящее время (до 35 баллов);
в) Предложение по организации работ с точки зрения выполнения Сделки (этапы с учетом срока завершения) (до 15 баллов);
фиксированное вознаграждение - в виде единой цифры и вместе с этим свободное от субъективных предположений самого консультанта;
е) Информация о наличии конфликта интересов. Указать, есть ли
у Консультанта в настоящий момент мандат на потенциальную транзакцию, которая может вызвать конфликт в случае его привлечения к данной Сделке.
I. Анализ рынка автомобильной промышленности:
анализ рынка и предпосылок развития отрасли в Узбекистане
анализ опыта приватизации предприятий отрасли в других
(в т.ч. соседних) странах, основные причины неудач в приватизации данного типа Актива, факторы, обеспечивающие успешность приватизации
определении оснований и предоставление заключения, включая обоснование правоустанавливающих аспектов по результатом предпринимательской и иной хозяйственной деятельности связанной
предоставление предложений по повышению инвестиционной привлекательности Актива, совершенствованию корпоративной структуры и корпоративного управления на основе передового опыта и обзора сопоставимых компаний-аналогов в течении периода предпродажной подготовки;
выбор как минимум двух вариантов, которые могут привести к эффективной приватизации и разработка плана действий по приватизации (содержащих предлагаемый метод приватизации, необходимые действия и их сроки, для каждого из предложенных вариантов) рисков, связанных с каждым предложенным сценарием.
Рекомендация по выбору лучшего варианта приватизации.
1. Консультант должен продемонстрировать достаточный опыт в реализации консультационных услуг для данного сектора и представить ключевых членов команды, назначенных для выполнения описанных задач.
2. Консультант должен продемонстрировать достаточный опыт в сопровождении сделок на рынке слияний и поглощений, в том числе сделок в рамках процессов приватизации.
1. Консультант должен гарантировать, что у него достаточно материальных и человеческих ресурсов для своевременного выполнения задачи.
(2) Если предложения консультантов оцениваются менее чем 30 баллов по пунктом a, б и в, то предложен