“Uzauto TRAILER” MChJni xususiylashtirish bo‘yicha professional konsalting kompaniyasini jalb qilish to‘g‘risida eʼlon
O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi o‘rinlarda - Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “Uzauto TRAILER” MChJ (keyingi o‘rinlarda - Аktiv)ni xususiylashtirish bo‘yicha professional konsalting kompaniyasi (keyingi o‘rinlarda - Konsultant) tanlab olinishi yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun so‘rovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini joriy yil 18 iyul kuni soat 18:00 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar taqdim etishlarini so‘raymiz.
Barcha manfaatdor tomonlar quyidagi axborot kanallari orqali tijorat takliflarini taqdim etishlari so‘raladi
Jamshid Jo‘raev, O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Davlat aktivlarini xususiylashtirish departamenti boshlig‘i;
Tel.: + 998-71-259-22-10; el.pochta: privatization@davaktiv.uz;
Shohrux Ohunov, O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Muvofiqlashgan harakatni taʼminlash departamenti boshlig‘i;
Tel.: + 998-71-259-21-87; el.pochta: cooperation@davaktiv.uz.
Mazkur so‘rovnoma tijorat taklifini taqdim etish majburiyati hisoblanmaydi va Buyurtmachiga taklifni qabul qilish yoki shartnoma tuzish majburiyatini yuklamaydi. Shunga ko‘ra, takliflar uchun ushbu so‘rovni eʼlon qilish va/yoki u bilan bog‘liq arizalarni olish, bir yoki bir nechta ishtirokchilar bilan muzokaralar va muhokamalar orqali shartnoma tuzishni nazarda tutmaydi.
Ushbu hujjatda keltirilgan materiallar va maʼlumotlar loyihaning faqat eng muhim tomonlarining dastlabki xulosasi va Konsultantdan xususiylashtirish bo‘yicha kutilishi mumkin boʼlgan ishlar hajmi toʼgʼrisida umumiy maʼlumot sifatida xizmat qilishiga mo‘ljallangan.
“Uzauto TRAILER” MChJni xususiylashtirish bo‘yicha konsultantni jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun so‘rovnoma (RfP)
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 18 martdagi PQ-168-son qaroriga muvofiq, "Uzauto TRAILER" MChJ ustav kapitalidagi 100% davlat ulushini xususiylashtirish (keyingi oʼrinlarda - Bitim) belgilangan.
Sotish jarayonlari avtomobilsozlik bozorining tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib hamda O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida, eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim. Qonun hujjatlariga hamda Moliyaviy hisobotning xalqaro standartlari (MHXS)ga asosan tayyorlangan moliyaviy hisobotga muvofiq, Buyurtmachi to‘g‘ri qaror qabul qilishi uchun Аktivni mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
Bitim jarayoniga hamrohlik qilish doirasida xususiylashtirish bo‘yicha konsultantdan talab qilinadigan Ish hajmi ushbu So‘rovnomaning ilovasida ko‘rsatib o‘tilgan.
"UzAuto TRAILER" MCHJ- avtomobilsozlik va yuk shassisiga turli xil qo‘shimchalar ishlab chiqarishda zamonaviy xizmat ko‘rsatuvchi ishlab chiqarish korxonasi. Zavodning loyiha quvvati 3000 taga mo‘ljallangan: 2000 ta yarim romork yuk shassisi uchun 1000 dona qo‘shimchalar, shuningdek, respublika iqtisodiyotining turli tarmoqlarini ta'minlash uchun keng turdagi avtomobil texnikalarini ishlab chiqarishni o‘z ichiga oladi. "UzAuto TRAILER" MCHJ o‘z mahsulotlarini nafaqat O‘zbekiston ichki bozorida, balki qo‘shni mamlakatlarda: Qozog‘iston, Ozarbayjon, Afg‘oniston, Turkmaniston va Qirg‘iziston sotilishiga qaratilgan.
Kompaniyaning Markaziy ofisi "UzAuto TRAILER" MChJ Samarqand viloyati, Jomboy tumani, Toshkent ko‘chasi, 1-uy manzilida joylashgan. Korxona 2012-yil 6 iyun kuni tijorat faoliyatini boshlagan.
2021 yil yakuniga koʼra, kompaniya 626,2 mlrd. so‘m sof tushum, 53,0 mlrd. so‘m sof foyda olgan va umumiy sof aktiv qiymati 158 mlrd. so‘m qiymatini tashkil etadi. Yaratilgan ish o‘rni – 430 ta ish o‘rni
Avtomobilsozlik sohasida tegishli bilim va tajribaga ega maslahatchiga ustunlik beriladi.
Konsultantning taklifi (individual ariza beruvchi yoki konsortsium) o‘zbek yoki rus/ingliz tillarida tayyorlanishi hamda quyidagi maʼlumotlarni oʼz ichiga olishi lozim:
a) Аktivni xususiylashtirish jarayonini tashkillashtirish bo‘yicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʼlamini o‘z ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonning davomiyligi bo‘yicha xulosasi (10 ballgacha);
b) Shu toifadagi aktivlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan konsultantlarning ish tajribasi toʼgʼrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, 2017 yil 1 yanvar kunidan boshlab hozirgi davrga qadar MDH mintaqasidagi mandatlar to‘g‘risida maʼlumot (35 ballgacha);
v) Loyihani amalga oshirishdan kelib chiqib, Bitimni amalga oshirish yuzasidan ishlarni tashkil etish bo‘yicha taklif. Taklif etilgan bitimga jalb qilingan jamoa haqida maʼlumot, shaxslarning (jismoniy va yuridik) ismlari va ular haqidagi maʼlumotlar: ish tajribasi, faoliyat muddati, bitimlar tuzish bo‘yicha umumiy tajriba va ularni amalga oshirish bo‘yicha malakasi. Jamoa aʼzolarining oʼzbek tilini bilishi inobatga olinadi (15 ballgacha);
Xizmat haqining qatʼiy qismi yagona raqam shaklida boʼlishi va konsultantning subʼektiv taxminlaridan holi bo‘lishi kerak;
Shu bilan birga, taklif etilgan haq miqdori ishlab chiqilgan savdo strategiyasiga bog‘liq va Buyurtmachi taklifning muvaffaqiyati uchun (“success fee”) mutanosib haq to‘lashni taʼminlaydigan takliflarga ustunlik beradi;
Xususiylashtirish bo‘yicha konsultantdan kutilayotgan ishlar hajm
I. Avtomobilsozlik bozorini tahlil qilish:
boshqa (jumladan, qoʼshni) davlatlarda mazkur sohada amalga oshirilgan xususiylashtirish tajribasi tahlili, ushbu turdagi aktivning xususiylashtirishdagi muvaffaqiyatsizliklarining asosiy sabablari, kelgusida sohani rivojlantirish va muvaffaqiyatli xususiylashtirishni taʼminlovchi omillar
xatarlar (risk)ning tahlili: investor tahliliga muvofiq aktivni xatarga qo‘yadigan potentsial yo‘nalish va ehtimollarni aniqlash va bunday bitimlarning muvoffaqiyatsizligiga sabab bo‘ladigan eng keng tarqalgan sabablarni oʼrganish. Аniqlangan xatarlarni kamaytirish borasida chora-tadbirlarni belgilash to‘g‘risida tavsiyalar berish;
intellektual faoliyatning obʼektiv ifodalangan natijalariga va ularga tenglashtirilgan individuallashtirish vositalariga, shu jumladan tovar belgisiga, bozor brendlariga va intellektual mulkning boshqa jihatlariga egalik huquqini belgilash;
mehnat va antimonopoliya qonunlariga, atrof-muhitni muhofaza qilish to‘g‘risidagi nizomlarga rioya qilish holati;
III. Аktivni sotishdan oldin tayyorlash bo‘yicha maslahatlar:
aktivning investitsion jozibadorligini oshirish, korporativ tuzilmani va korporativ boshqaruvni mukammallik asosida takomillashtirish va sotishdan oldingi davrda taqqoslanadigan o‘xshash kompaniyalarni ko‘rib chiqish bo‘yicha takliflar berish;
Samarali xususiylashtirishga olib keladigan kamida ikkita usulini tanlash va har bir taklif qilingan ssenariy (Taklif qilinayotgan xususiylashtirish usulini, kerakli harakatlar va ularning shartlarini o‘z ichiga olgan har bir parametrlar uchun) bilan bog‘liq xatarlarni xususiylashtirish rejasini ishlab chiqish.
Xususiylashtirishning eng yaxshi usulini tanlash bo‘yicha tavsiyalar.
Konsultant uchun talablar:
1) Konsultant mazkur sektor uchun maslahatchi xizmatlarini amalga oshirishda yetarli tajribaga ega bo‘lishi va belgilangan vazifalarni bajarish uchun tayinlangan asosiy jamoa a'zolarini taqdim etishi kerak.
2) Maslahatchi yetarli darajadagi tajribasini namoyish qilishi kerak.
birlashtirish va qo‘shib olishdagi (M&A) bitimlar, shu jumladan xususiylashtirish jarayonlari doirasidagi bitimlar.
Maslahatchi kapital bozorida yetarlicha tajriba va aksiyalarni ommaviy joylashtirish bilan bog‘liq qoidalar va tartiblarni yetarli darajada bilishi lozim.
Maslahatchi vazifani o‘z vaqtida bajarish uchun yetarli moddiy va inson resurslariga ega bo‘lishi lozim.
(2) Аgar konsultantlarning takliflari “a”, “b” va “v” bandlarida koʼrsatilgan talablardan kelib chiqib 30 balldan kam baholansa,  “g” bandida nazarda tutilgan baholash bali qoʼllanilmaydi.

Announcement on attracting a professional consulting company for the privatization of «UzAuto TRAILER» LLC
The State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (hereinafter – the UzSAMA/The Seller) announces the selection of a professional consulting company (hereinafter – Consultant) for the privatization of the “UzAuto TRAILER” LLC in accordance with the relevant privatization programs.
All interested applicants are invited to submit their commercial proposals based on this Request for Proposals (RfP) no later than 18 July 2022.
If a joint proposal is submitted, a key consultant must be named who is also responsible for coordinating the work of the consulting partner involved.
Jamshid Juraev, Head of the Department of Privatization of the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan;
Tel.: + 998-71-259-22-10; e-mail:privatization@davaktiv.uz;
Shokhruh Okhunov, Head of the department for ensuring the coordinated actions of the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan;
Request for Proposals (RfP) for consultant services for privatization of «UzAuto TRAILER» LLC
In accordance with the Presidential Decree from March 18, 2022 № PD - 168 it is stated to privatize of " UzAuto TRAILER " LLC by selling 100.0 % of state share (hereinafter - the Asset).
The sale process should be organized according to the best foreign and local practice, considering the industry and individual specifics of the mobile telecommunications market and the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, for the decision of the Seller, an independent assessment of the Asset in accordance with the law with the national legislation, on the basis of financial statements prepared in accordance with International Financial Reporting Standards (IFRS).
The required scope of work of the Privatization Consultant to support the Transaction is described in the attachment to this Request.
Briefly about the Asset.
UzAuto TRAILER LLC is a manufacturing enterprise which renders modern services in the sphere of trailer equipment and different types of superstructures for cargo chassis. Design capacity of the plant is 3000 units: 2000 units - semitrailers and 1000 units of superstructures on truck chassis, also mastered the production of a wide range of automobile equipment for the various sectors of the economy of the republic. UzAuto TRAILER LLC aims to sell its products not only in the domestic market of Uzbekistan, but also and in neighboring countries of Central Asia: Kazakhstan, Azerbaijan, Afghanistan, Turkmenistan and Kyrgyzstan.
The central office of the company "UzAuto TRAILER" LLC is located in Samarkand region, Jambay district, Tashkent street, 1. The commercial launch of the vehicle manufacturer took place on 6 June 2012.
According to the results of 2021, the company received net revenue of 626.2 billion soums and net profit of 53.0 billion soums. The total amount of net assets is 158 billion soums. The number of jobs created is 430.
Preference is given to a consultant with relevant knowledge and experience in automotive industry.
a) The Consultant’s vision on the organization of work with a detailed description of the proposed actions for the privatization of the Asset. View on the duration of the process if the Consultant's recommendations and suggestions will be adequately responded to within a reasonably required time. Information about the team, which is involved in the proposed Transaction, indicating the names of individuals in the team and information about their: work experience, length of service and general experience in transacting deals Knowledge of the Uzbek language by team members is welcome. (up to 10 points);
c) Proposal on the organization of the Transaction in terms of project management (phases, considering completion date). (up to 15 points);
Success fee - the Seller gives preference to offers that provide a proportional reward for the success of the Transaction.
I. Automotive industry market analysis
analysis of the market and prerequisites for the development of the industry in Uzbekistan and in the region, the necessary conditions for the development of industry enterprises;
situations with compliance with labor and antimonopoly legislation, regulations on environmental protection.
selection of at least two options that could lead to effective privatization and development of a privatization action plan (containing the proposed privatization method, necessary actions and their timing, for each of the proposed options) of the risks associated with each proposed scenario.
Recommendation on the selection of the best privatization option.
Requirements for the Consultant:
1. The Consultant is required to demonstrate sufficient experience in the implementation of consulting services for the sector and to present the key team members assigned to the tasks described.
2. The consultant must demonstrate sufficient experience in M&A transactions, including transactions in privatization processes.
3. The consultant is required to ensure that it has sufficient material and human resources to carry out the task in a timely manner.
(2) If proposals by consultants are rated less than 30 points under points a, b and c, the proposals are not evaluated under point d