Davaktiv agentligi ishtirokidagi korxonalarning kuzatuv kengashiga davlat ulushi boʻyicha aʼzolik uchun nomzodlarni jalb etish yuzasidan tanlov eʼlon qilinadi
Avval maʼlum qilinganidek, Oʻzbekiston Respublikasining "Davlat mulkini boshqarish toʻgʻrisida"gi Qonuniga hamda Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 4-noyabrdagi 647-son qaroriga muvofiq Davaktiv agentligi ishtirokidagi korxonalarning kuzatuv kengashlari tarkibiga davlat ulushi boʻyicha aʼzolikka nomzodlarni tanlov asosida saralab olish va keyinchalik korxonalarning kuzatuv kengashi tarkibiga saylash boʻyicha tanlov eʼlon qilingan.
Davaktiv agentligi ishtirokidagi quyidagi jadvalda koʻrsatilgan 21 ta korxonalarning kuzatuv kengashlari tarkibiga davlat ulushi boʻyicha 45 nafar nomzodlarni tanlov asosida saralab olish boʻyicha ochiq tanlov eʼlon qilinadi.
Tanlovda ishtirok etish uchun arizalarni qabul qilish Davaktiv agentligining maxsus veb-portali (cns.davaktiv.uz) orqali elektron shaklda qabul qilinadi (foydalanish boʻyicha yoʻriqnoma bilan tanishish).
Har bir korxonaning sohaviy yoʻnalishini inobatga olib qoʻshimcha talablar belgilangan.
Tanlov jarayoni korxonalarda kuzatuv kengashi aʼzosi sifatida faoliyat olib borish istagida boʻlgan va quyidagi umumiy talablarga mos har qanday shaxslar uchun ochiq:
• amaldagi korporativ boshqaruvchi malaka attestatiga ega boʻlishi, bundan qonunchilik hujjatlariga binoan korporativ boshqaruvchi malaka attestatini olish talab etilmaydigan shaxslar mustasno;
• oliy maʼlumotga ega boʻlishi;
• kamida 2 yillik ish tajribasiga ega boʻlishi, bunda sohaviy tajribaga ega boʻlgan nomzodlarga ustunlik beriladi;
• nomzod ariza topshirmoqchi boʻlgan korxona boshqaruvi aʼzolari va direktori yoki ularning funksiyalarini amalga oshirayotgan, korxonada yoki uning shoʻba va tobe xoʻjalik jamiyatlarida mehnat shartnomasi (kontrakt) boʻyicha ishlamayotgan boʻlishi;
• iqtisodiy jinoyatlar yoki boshqaruv tartibiga qarshi jinoyatlar uchun sudlanganligi mavjud boʻlmagan hamda sud qarorlariga asosan mansab lavozimlarini egallashi cheklanmagan, shuningdek korrupsiyaga oid jinoyatlarni sodir etishda aybdor deb topilmagan boʻlishi;
• korxonaga nisbatan tartibga soluvchi yoki nazorat (shu jumladan, litsenziyalash organlari va moliya-xoʻjalik faoliyatini tekshiruvchi organlar) funksiyasini amalga oshiruvchi davlat boshqaruvi organlarining xodimi boʻlmasligi;
• qonunchilik hujjatlarida kuzatuv kengashi aʼzosi sifatida faoliyat olib borishi taqiqlangan shaxslar toifasiga kirmasligi;
• besh va undan ortiq kuzatuv kengashlarida aʼzo boʻlmasligi;
• soʻngi uch yilda korxonaga va (yoki) korxonaning affillangan shaxslariga auditorlik xizmatlarini koʻrsatgan auditorlik tashkilotining xodimi boʻlmasligi lozim.
Nomzodlar Kuzatuv kengashi aʼzolariga yuklatiladigan fidutsiar majburiyatlarni oʻz zimmasiga oladi.
Kuzatuv kengashi aʼzolariga toʻlanadigan haq miqdori korporativ boshqaruv tamoyillarining samarali joriy etilishi darajasiga qarab, har bir korxonaning ichki meʼyoriy hujjatlarida belgilangan tartibda amalga oshiriladi.
Qoʻshimcha maʼlumot uchun Davaktiv agentligining maxsus aloqa raqamlari: F.Abduvaliyeva, (71) 259-22-04
Tanlov talablariga mos keluvchi talabgorlarni ushbu tanlovlarga ishtirok etishga chorlaymiz.
Har bir korxonaning sohaviy yoʻnalishini inobatga olgan holda, qoʻshimcha talablar va ariza topshirish uchun muddatlar toʻgʻrisidagi maʼlumotlar bilan quyidagi jadvaldagi havolalar orqali tanishishingiz mumkin

Агентство по госактивам объявляет конкурс по привлечению кандидатов в члены по государственной доле наблюдательного совета предприятий с государственным участием
Как сообщалось ранее, в соответствии с Законом Республики Узбекистан «Об управлении государственным имуществом», а также постановлением Кабинета Министров от 4 ноября 2022 года №647, Агентство по госактивам объявляло конкурс по отбору и последующему избранию кандидатов в члены по государственной доле наблюдательного совета предприятий с государственным участием.
По отбору на основе конкурса 45 кандидатов в наблюдательные советы 21 предприятий с участием Агентства госактивов, перечисленных в таблице ниже объявляется открытый конкурс.
Прием заявок на участие в конкурсе принимается в электронном виде на специальном веб-портале Агентства по госактивам cns.davaktiv.uz (ознакомиться с инструкцией по использованию портала).
Дополнительные требования определяются с учетом отраслевой направленности каждого предприятия.
Процесс отбора кандидатов открыт для всех лиц, желающие выполнять функции члена наблюдательного совета на предприятиях и отвечающие следующим общим требованиям:
• иметь действующий квалификационный аттестат корпоративного управляющего, за исключением лиц, которым не требуется получение квалификационного аттестата корпоративного управляющего в соответствии с законодательством;
• иметь высшее образование;
• иметь опыт работы не менее 2-х лет, при этом предпочтение отдается кандидатам с отраслевым опытом работы.
Не могут быть кандидатами в члены наблюдательного совета по государственной доле следующие лица:
• члены правления и директор предприятия либо лица, выполняющие их функции, лица, работающие на предприятии или в его филиалах и дочерних обществах по трудовому договору (контракту);
• лица, осужденные за преступления в сфере экономики или преступления против порядка управления и лишенные права занимать должности на основании решений суда, а также признанные виновными в совершении коррупционных преступлений;
• работники органов государственного управления, выполняющих регулирующие или контрольные функции в отношении предприятия (в том числе лицензирующих органов и органов, осуществляющих проверку финансово-хозяйственной деятельности);
• лица, которым законодательством запрещено осуществлять функции членов наблюдательного совета;
• лица, входящие в состав пяти и более наблюдательных советов, за исключением случаев, предусмотренных законодательством;
• сотрудник аудиторской организации, оказывавший аудиторские услуги предприятию и (или) его аффилированным лицам в течение последних трех лет.
Кандидаты принимают на себя фидуциарные обязательства, возлагаемые на членов Наблюдательного совета.
Размер вознаграждения, выплачиваемого членам наблюдательного совета, будет определяться по уровню эффективности внедрения принципов корпоративного управления и в порядке, установленном внутренними нормативными документами каждого предприятия.
Для дополнительной информации специальные контактные телефоны Агентства госактивов: Абдувалиева Ф., (71) 259-22-04.
Приглашаем к участию в отборе всех кандидатов, отвечающих вышеуказанным требованиям.
Информацию о дополнительных требованиях и сроках подачи заявок с учетом отраслевой направленности каждого предприятия можно найти по ссылкам в таблице ниже