Davaktiv agentligi ishtirokidagi korxonalarning kuzatuv kengashiga davlat ulushi boʻyicha aʼzolik uchun nomzodlarni jalb etish yuzasidan tanlov eʼlon qilinadi
Avval maʼlum qilinganidek, Oʻzbekiston Respublikasining "Davlat mulkini boshqarish toʻgʻrisida"gi Qonuniga hamda Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 4-noyabrdagi 647-son qaroriga muvofiq Davaktiv agentligi ishtirokidagi korxonalarning kuzatuv kengashlari tarkibiga davlat ulushi boʻyicha aʼzolikka nomzodlarni tanlov asosida saralab olish va keyinchalik korxonalarning kuzatuv kengashi tarkibiga saylash boʻyicha tanlov eʼlon qilingan.
Davaktiv agentligi ishtirokidagi quyidagi jadvalda koʻrsatilgan 21 ta korxonalarning kuzatuv kengashlari tarkibiga davlat ulushi boʻyicha 45 nafar nomzodlarni tanlov asosida saralab olish boʻyicha ochiq tanlov eʼlon qilinadi.
Tanlovda ishtirok etish uchun arizalarni qabul qilish Davaktiv agentligining maxsus veb-portali (cns.davaktiv.uz) orqali elektron shaklda qabul qilinadi (foydalanish boʻyicha yoʻriqnoma bilan tanishish).
Har bir korxonaning sohaviy yoʻnalishini inobatga olib qoʻshimcha talablar belgilangan.
Tanlov jarayoni korxonalarda kuzatuv kengashi aʼzosi sifatida faoliyat olib borish istagida boʻlgan va quyidagi umumiy talablarga mos har qanday shaxslar uchun ochiq:
• amaldagi korporativ boshqaruvchi malaka attestatiga ega boʻlishi, bundan qonunchilik hujjatlariga binoan korporativ boshqaruvchi malaka attestatini olish talab etilmaydigan shaxslar mustasno;
• oliy maʼlumotga ega boʻlishi;
• kamida 2 yillik ish tajribasiga ega boʻlishi, bunda sohaviy tajribaga ega boʻlgan nomzodlarga ustunlik beriladi;
• nomzod ariza topshirmoqchi boʻlgan korxona boshqaruvi aʼzolari va direktori yoki ularning funksiyalarini amalga oshirayotgan, korxonada yoki uning shoʻba va tobe xoʻjalik jamiyatlarida mehnat shartnomasi (kontrakt) boʻyicha ishlamayotgan boʻlishi;
• iqtisodiy jinoyatlar yoki boshqaruv tartibiga qarshi jinoyatlar uchun sudlanganligi mavjud boʻlmagan hamda sud qarorlariga asosan mansab lavozimlarini egallashi cheklanmagan, shuningdek korrupsiyaga oid jinoyatlarni sodir etishda aybdor deb topilmagan boʻlishi;
• korxonaga nisbatan tartibga soluvchi yoki nazorat (shu jumladan, litsenziyalash organlari va moliya-xoʻjalik faoliyatini tekshiruvchi organlar) funksiyasini amalga oshiruvchi davlat boshqaruvi organlarining xodimi boʻlmasligi;
• qonunchilik hujjatlarida kuzatuv kengashi aʼzosi sifatida faoliyat olib borishi taqiqlangan shaxslar toifasiga kirmasligi;
• besh va undan ortiq kuzatuv kengashlarida aʼzo boʻlmasligi;
• soʻngi uch yilda korxonaga va (yoki) korxonaning affillangan shaxslariga auditorlik xizmatlarini koʻrsatgan auditorlik tashkilotining xodimi boʻlmasligi lozim.
Nomzodlar Kuzatuv kengashi aʼzolariga yuklatiladigan fidutsiar majburiyatlarni oʻz zimmasiga oladi.
Kuzatuv kengashi aʼzolariga toʻlanadigan haq miqdori korporativ boshqaruv tamoyillarining samarali joriy etilishi darajasiga qarab, har bir korxonaning ichki meʼyoriy hujjatlarida belgilangan tartibda amalga oshiriladi.
Qoʻshimcha maʼlumot uchun Davaktiv agentligining maxsus aloqa raqamlari: F.Abduvaliyeva, (71) 259-22-04
Tanlov talablariga mos keluvchi talabgorlarni ushbu tanlovlarga ishtirok etishga chorlaymiz.
Har bir korxonaning sohaviy yoʻnalishini inobatga olgan holda, qoʻshimcha talablar va ariza topshirish uchun muddatlar toʻgʻrisidagi maʼlumotlar bilan quyidagi jadvaldagi havolalar orqali tanishishingiz mumkin

UzSAMA announces the selection terms to attract candidates for members of state share of the supervisory board of enterprises with state participation
As previously reported, in accordance with the Law of the Republic of Uzbekistan "On management of state property", as well as the Decree of the Cabinet of Ministers dated November 4, 2022 №647, the State Assets Management Agency announced the selection and subsequent election of candidates for the members of state share of supervisory board of the enterprises with state participation.
An open competition is announced for the selection of 45 candidates to the supervisory boards of 21 companies with the participation of UzSAMA listed in the table below.
Applications for participation in the selection are accepted electronically on a special web portal of the State Assets Management Agency cns.davaktiv.uz (read the instructions on the procedure of using the portal).
Additional requirements are determined taking into account the industry orientation of each enterprise.
The selection process is open to all individuals wishing to become members of the supervisory board at enterprises and who meet the following general requirements:
• have a current corporate governance qualification certificate, with the exception of individuals who are not required to be certified as a corporate governance qualification certificate by law;
• have higher education;
• have at least 2 years of work experience, with preference given to candidates with industry-specific experience.
The following individuals are not eligible as candidates for members of state share in supervisory board:
• members of the executive board and director of the company or individuals performing their functions, employed by the enterprise or its branches and subsidiaries under an employment agreement (contract);
• individuals, convicted of economic crimes or crimes against the governing procedures and deprived of the right to occupy the positions on the basis of court decisions, as well as those found guilty of committing corruption offences;
• Employees of public administration bodies that perform regulatory or supervisory functions in relation to the enterprise (including licensing bodies and bodies inspecting financial and economic activities);
• individuals, who are prohibited to act as members of the supervisory board by law;
• individuals, who are members of five or more supervisory boards, with the exception of cases prescribed by the law;
• employees of the audit organization, who provided audit services to the enterprise and (or) its affiliates during the last three years.
The candidates accept the fiduciary obligations imposed on the members of the Supervisory Board.
The amount of remuneration paid to members of the Supervisory Board will be determined by the level of effectiveness in implementing the principles of corporate governance and in accordance with the procedure established by the internal regulatory documents of each enterprise.
For more information special contact numbers of UzSAMA: Abduvalieva F., (71) 259-22-04.
All candidates who meet the aforementioned requirements are welcome to participate in the selection.
Information on additional requirements and application deadlines based on the industry focus of each enterprise can be found at the links in the table below