Davaktiv agentligida ISO 37001:2016 xalqaro standartiga asosan Korrupsiyaga qarshi menejment tizimining muvofiqlik sertifikatini topshirish yuzasidan “Management Certification” MCHJning Menejment tizimlarini sertifikatlashtirish organi rahbari R.Xakimov bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Maʼlumot uchun: ISO 37001:2016 - bu tashkilotlarda korrupsiyaga qarshi samarali tizimni yaratish uchun xalqaro modelni oʻz ichiga olgan dunyodagi birinchi xalqaro standart hisoblanadi va 3 yil muddatga beriladi.
ISO 37001:2016 sertifikati Davaktiv agentligining asosiy faoliyat yoʻnalishlari hisoblangan davlat mulkini boshqarish, hisobini yuritish va xususiylashtirish, toʻlovga qobiliyatsizlik, baholovchi va rieltorlar xizmatini sertifikatlashtirish yoʻnalishlarida korrupsiyaga qarshi boshqaruv tizimi xalqaro standart talablariga muvofiqligini koʻrsatadi.
Uchrashuvda tomonlar mazkur xalqaro sertifikatning ahamiyati, xalqaro standart talablari boʻyicha amalga oshiriladigan ishlar, nazorat auditini oʻtkazish tartibi, oʻzaro hamkorlik istiqbollari haqida fikr almashishdi.

UzSAMA held a meeting with the head of the management system certification body LLC ‘Management Certification’ R. Hakimov on the issues of awarding the certificate of compliance of the anti-corruption management system in accordance with the international standard ISO 37001:2016.
For reference, ISO 37001:2016 is the world's first international standard that incorporates an international model for establishing an effective anti-corruption system in organisations and is issued for a period of 3 years.
The ISO 37001:2016 certificate confirms the compliance of the anti-corruption management system with international standards in the main areas of UzSAMA activities, such as state property management, record keeping and privatisation, insolvency, as well as certification of valuators‘ and realtors’ services.
At the meeting, the parties exchanged views on the significance of this international certificate, the activities to be carried out in accordance with the requirements of the international standard, the procedure for conducting control audits and the prospects for mutual co-operation.
Following the meeting, UzSAMA was awarded international and national certificates confirming the compliance of the anti-corruption management system with the requirements of the international standard ISO 37001:2016.