Namangan viloyatida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tushintirish va targʻibot qilish ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 19-may kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Namangan viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi Roadshow taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 300 nafardan ziyod mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari, tadbirkor va investorlar ishtirok etdi.
Roadshow” taqdimoti Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi viloyat hududiy boshqarmasi boshligʻi Bekzod Matmusayev hamda viloyat hokimining birinchi oʻrinbosari Akrom Abduhamidov boshchiligida boʻlib oʻtdi.
“Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Namangan viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2022-yil davomida xususiylashtirish dasturlariga muvofiq jami 308 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 42 ta davlat aktivlari 44,3 mlrd. soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, 2022-yil davomida tadbirkorlar va fuqarolar uchun 3175 ta 63,1 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 734 ta 8,9 gektar yer uchastkalari 12,9 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Shu bilan birga, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-sonli qaroriga muvofiq, ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan Namangan viloyatidagi jami 49 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari, shundan 36 ta koʻchmas mulk obyektlari, jumladan, "bitta aksiya – bitta lot" tamoyili asosida “xalqchil IPO”ga chiqarilishi yaqindan tanishtirildi.
Oʻz oʻrnida, Davaktiv agentligi mutasaddilari tomonidan qatnashchilarga E-auksion” elektron savdo platformasidan foydalanish boʻyicha master-klass” oʻtkazilib, savdo platformasida shaxsiy kabinet ochish, onlayn elektron imzo olish va savdolarda qatnashish uchun arizalar berish tartiblari ham nazariy ham amaliy tushuntirildi.
Shu kabi tadbirlar yil davomida respublikamizning barcha viloyatlarida, Toshkent shahrida va Qoraqalpogʻiston Respublikasida oʻtkazilishi rejalashtirilgan.

Regular Roadshow was held in Namangan region
In order to accelerate the awareness and promotion of the content of this decree in the regions, on May 19 this year, the State Assets Management Agency held its regular "Roadshow" of state assets to be privatized in Namangan region, in particular state shares in enterprises, state facilities and land plots.
The event was attended by over 300 representatives of local Khokimiyats, large enterprises of the region as well as entrepreneurs and investors.
The event was chaired by Deputy Director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliyev, Head of Territorial Administration of the State Assets Management Agency in Namangan region Bekzod Matmusayev and First Deputy of the Namangan region Khokimiyat Akrom Abdukhamidov.
The Roadshow participants were informed about the work carried out in Namangan region in 2022. Particularly, the territorial department of the State Assets Management Agency offered 308 state assets for public auction and 42 assets were sold for 44,3 billion soums with condition of payment in installments. Moreover, during 2022 3175 land plots with total area of 63,1 hectares were e-auctioned for entrepreneurs and individuals and 734 land plots with total area of 8,9 hectares were sold for 12,9 billion soums.
At the same time, in accordance with Presidential Decree № PD-102 from March 24, 2023, at the event were presented 49 state assets and assets of enterprises with state participation, as well as 36 real estate objects, which are oferred for public auction in Namangan region, including state shares that are proposed for public IPO on the principle of "one share - one lot".
At the same time, in the second half of the day, a Press Tour was organized for the media representatives to visit the state assets in Namangan region and provided information on the projects being implemented.