Xalqaro tajriba asosida Davlat ishtirokidagi korxonalar uchun korporativ boshqaruv qoidalari va namunaviy Axloq kodeksi ishlab chiqildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-101-son qarori hamda “2021—2025-yillarda davlat ishtirokidagi korxonalarni boshqarish va isloh qilish strategiyasi”ga muvofiq, Davaktiv agentligi tomonidan yangilangan Davlat ishtirokidagi korxonalar uchun korporativ boshqaruv qoidalari, namunaviy Axloq kodeksi hamda uning ajralmas qismi sifatida Korrupsiyaga qarshi kurashish siyosati, Manfaatlar toʻqnashuvini boshqarish siyosati va Qoidabuzarliklar haqida xabardor qilish siyosati ishlab chiqildi. Mazkur hujjatlar Osiyo taraqqiyot banki hamda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki ishtirokida ishlab chiqildi.
Ushbu hujjatlarda korxonalar va boshqaruv organlarining faoliyati samaradorligini oshirish, manfaatlar toʻqnashuvining oldini olish maqsadida quyidagi normalar kiritildi:
I. Davlat ishtirokidagi korxonalar uchun korporativ boshqaruv qoidalarida:
• davlat ishtirokidagi korxonalarda barcha aksiyadorlar (ishtirokchilar) huquqlarini teng taʼminlash, minoritar aksiyadorlar huquqlarini himoya qilish;
• davlat ishtirokidagi korxonalarning barcha manfaatdor tomonlar, shu jumladan xodimlar, kreditorlar, mijozlar, etkazib beruvchilar va boshqalar oldidagi majburiyatlarini oshirish;
• korxonalarda ichki nazorat tizimini takomillashtirish, tavakkalchilikni boshqarish va ichki nazorat tizimini samarali tashkil etish maqsadida COSO (The Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway Commission) modeliga asoslangan integratsiyalashgan nazorat tizimini joriy etish;
• korxonalarning SWOT tahlillarini yoritishda ochiqlik va shaffoflikni taʼminlash, korxonalarni boshqarishda kuzatuv kengashi va ijro organini masʼuliyatini oshirish, korporativ qoidalarga amal qilish monitoringini yuritish.
II. Axloq kodeksi hamda Korrupsiyaga qarshi kurashish siyosati, Manfaatlar toʻqnashuvini boshqarish siyosati va Qoidabuzarliklar haqida xabardor qilish siyosatida:
• davlat ishtirokidagi korxonalar xodimlarining axloqiy meʼyorlari, axloqiy meʼyorlarning asosiy tamoyillari, korrupsiyaga qarshi siyosatning amalga oshirish, yetkazib beruvchilar va biznes hamkorlar bilan munosabatlarda axloqiy meʼyorlar;
• manfaatlar toʻqnashuvining yuzaga kelishi, uning oqibatlarining oldini olish va bartaraf etish, manfaatlar toʻqnashuvining yuzaga kelishi mumkin boʻlgan omillarni aniqlash, sodir etilgan manfaatlar toʻqnuvlarining reyestrini yuritish;
• ahloqiy meʼyorlarning buzilishi toʻgʻrisida xabar berish majburiyatlari, xabar berganlarni himoyalash kafolatlari, meʼyorlarni buzgan shaxslarning javobgarligi.
Mazkur hujjatlar Davaktiv agentligining 2023-yil 23-iyundagi 145-son buyrugʻi bilan tasdiqlandi va grafikka asosan 62 ta korxonalarga boshqaruv organlari vakolatlari doirasida koʻrib chiqish va joriy etish yuzasidan koʻrsatmalar yuborildi.

Based on international experience, Corporate Governance Rules and a model Code of Ethics for state enterprises have been developed
In accordance with the Presidential Decree No.PD-101 dated March 24, 2023 and the "Strategy of Management and Reform of Enterprises with State Participation for 2021-2025", the State Assets Management Agency has developed updated Rules of Corporate Governance for Enterprises with State Participation and a model Code of Ethics, as well as, as an integral part of the Code, an Anti-Corruption Policy, Conflict of Interest Management Policy and Whistleblowing Policy. These documents were developed with the participation of the Asian Development Bank and the European Bank for Reconstruction and Development.
In order to improve the efficiency of enterprises and management bodies and prevent conflicts of interest, the following norms have been incorporated into these documents:
I. In the Corporate Governance Rules for enterprises with state participation:
• Ensuring equal rights of all shareholders (participants) of state-owned enterprises, and protecting the rights of minority shareholders;
• increasing the obligations of state-owned enterprises to all stakeholders, including employees, creditors, customers, suppliers, etc..;
• introduction of an integrated control system based on the COSO model (The Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway Commission) in order to improve the internal control system at enterprises, risk management and effective organization of the internal control system;
• ensuring openness and transparency of SWOT-analysis of enterprises, increasing the responsibility of the supervisory board and the executive body in the management of enterprises, control over compliance with corporate rules.
II. The Code of Ethics, as well as the Anti-Corruption Policy, the Conflict of Interest Management Policy and the Whistleblowing Policy:
• Ethical standards for employees of state-owned enterprises, basic principles of ethical standards, implementation of the anti-corruption policy, ethical standards in relations with suppliers and business partners;
• prevention of conflicts of interest and elimination of their consequences, identification of possible factors of conflicts of interest, keeping a register of admitted conflicts of interest;
• obligations to report violations of ethical norms, guarantees of whistleblower protection, liability of persons violating the norms.
These documents were approved by the Order of the State Assets Management Agency No.145 dated June 23, 2023 and in accordance with the schedule were forwarded to 62 enterprises for familiarization and implementation within the authority of the management bodies.