Xalqaro tajriba asosida Davlat ishtirokidagi korxonalar uchun korporativ boshqaruv qoidalari va namunaviy Axloq kodeksi ishlab chiqildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-101-son qarori hamda “2021—2025-yillarda davlat ishtirokidagi korxonalarni boshqarish va isloh qilish strategiyasi”ga muvofiq, Davaktiv agentligi tomonidan yangilangan Davlat ishtirokidagi korxonalar uchun korporativ boshqaruv qoidalari, namunaviy Axloq kodeksi hamda uning ajralmas qismi sifatida Korrupsiyaga qarshi kurashish siyosati, Manfaatlar toʻqnashuvini boshqarish siyosati va Qoidabuzarliklar haqida xabardor qilish siyosati ishlab chiqildi. Mazkur hujjatlar Osiyo taraqqiyot banki hamda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki ishtirokida ishlab chiqildi.
Ushbu hujjatlarda korxonalar va boshqaruv organlarining faoliyati samaradorligini oshirish, manfaatlar toʻqnashuvining oldini olish maqsadida quyidagi normalar kiritildi:
I. Davlat ishtirokidagi korxonalar uchun korporativ boshqaruv qoidalarida:
• davlat ishtirokidagi korxonalarda barcha aksiyadorlar (ishtirokchilar) huquqlarini teng taʼminlash, minoritar aksiyadorlar huquqlarini himoya qilish;
• davlat ishtirokidagi korxonalarning barcha manfaatdor tomonlar, shu jumladan xodimlar, kreditorlar, mijozlar, etkazib beruvchilar va boshqalar oldidagi majburiyatlarini oshirish;
• korxonalarda ichki nazorat tizimini takomillashtirish, tavakkalchilikni boshqarish va ichki nazorat tizimini samarali tashkil etish maqsadida COSO (The Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway Commission) modeliga asoslangan integratsiyalashgan nazorat tizimini joriy etish;
• korxonalarning SWOT tahlillarini yoritishda ochiqlik va shaffoflikni taʼminlash, korxonalarni boshqarishda kuzatuv kengashi va ijro organini masʼuliyatini oshirish, korporativ qoidalarga amal qilish monitoringini yuritish.
II. Axloq kodeksi hamda Korrupsiyaga qarshi kurashish siyosati, Manfaatlar toʻqnashuvini boshqarish siyosati va Qoidabuzarliklar haqida xabardor qilish siyosatida:
• davlat ishtirokidagi korxonalar xodimlarining axloqiy meʼyorlari, axloqiy meʼyorlarning asosiy tamoyillari, korrupsiyaga qarshi siyosatning amalga oshirish, yetkazib beruvchilar va biznes hamkorlar bilan munosabatlarda axloqiy meʼyorlar;
• manfaatlar toʻqnashuvining yuzaga kelishi, uning oqibatlarining oldini olish va bartaraf etish, manfaatlar toʻqnashuvining yuzaga kelishi mumkin boʻlgan omillarni aniqlash, sodir etilgan manfaatlar toʻqnuvlarining reyestrini yuritish;
• ahloqiy meʼyorlarning buzilishi toʻgʻrisida xabar berish majburiyatlari, xabar berganlarni himoyalash kafolatlari, meʼyorlarni buzgan shaxslarning javobgarligi.
Mazkur hujjatlar Davaktiv agentligining 2023-yil 23-iyundagi 145-son buyrugʻi bilan tasdiqlandi va grafikka asosan 62 ta korxonalarga boshqaruv organlari vakolatlari doirasida koʻrib chiqish va joriy etish yuzasidan koʻrsatmalar yuborildi.

На основе международного опыта разработаны Правила корпоративного управления и типовой Кодекс этики для государственных предприятий
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-101 от 24 марта 2023 года и «Стратегией управления и реформирования предприятий с государственным участием на 2021-2025 годы», Агентством госактивов разработаны обновленные Правила корпоративного управления для предприятий с государственным участием и типовой Кодекс этики, а также, как неотъемлемая часть Кодекса, Политика борьбы с коррупцией, Политика управления конфликтами интересов и Политика информирования о нарушениях. Данные документы разработаны при участии Азиатского банка развития и Европейского банка реконструкции и развития.
В целях повышения эффективности деятельности предприятий и органов управления, а также предотвращения конфликта интересов, в данные документы были включены следующие нормы:
I. В Правилах корпоративного управления для предприятий с государственным участием:
• обеспечение равных прав всех акционеров (участников) государственных предприятий, защита прав миноритарных акционеров;
• увеличение обязательств предприятий с государственным участием перед всеми заинтересованными сторонами, включая работников, кредиторов, клиентов, поставщиков и т.д.;
• внедрение интегрированной системы контроля на основе модели COSO (The Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway Commission) с целью совершенствования системы внутреннего контроля на предприятиях, управления рисками и эффективной организации системы внутреннего контроля;
• обеспечение открытости и прозрачности освещения SWOT-анализа предприятий, повышение ответственности наблюдательного совета и исполнительного органа в управлении предприятиями, контроль за соблюдением корпоративных правил.
II. В Кодексе этики, а также Антикоррупционной политике, Политике управления конфликтами интересов и Политике информирования о нарушениях:
• этические нормы работников предприятий с государственным участием, основные принципы этических норм, реализация антикоррупционной политики, этические нормы в отношениях с поставщиками и деловыми партнерами;
• предупреждение возникновения конфликта интересов, и устранение его последствий, выявление возможных факторов возникновения конфликта интересов, ведение реестра допущенных конфликтов интересов;
• обязательства сообщать о нарушениях этических норм, гарантии защиты информаторов, ответственность лиц, нарушающих нормы.
Данные документы были утверждены приказом Агентства госактивов №145 от 23 июня 2023 года и на основании графика направлены 62 предприятиям для ознакомления и реализации в рамках полномочий органов управления.