Аввал хабар берилганидек, "Тўрткўлдонмаҳсулоти" МЧЖ устав фондидаги 58,06 фоиз давлат улуши бўйича савдо жараёнларининг иккинчи босқичи бўлиб ўтди ҳамда Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссиясининг тегишли қарорига кўра мазкур актив бўйича энг яхши тижорат таклифини тақдим этган "Ilyosbek Nilufar Bexruz" МЧЖ 14,0 млрд. сўм сотиб олиш қийматини тўлаш, камида беш йил давомида активнинг асосий фаолият турини сақлаб қолиш ва мавжуд дон сақлаш сиғимларини камайтирмаслик ҳамда қонунчиликда белгиланган тартибда давлат захираси учун сақланадиган дон ҳажмларини шартномалар асосида ҳақ тўлаш эвазига сақлаб бериш шарти билан ғолиб деб топилди.
Давлат активларини бошқариш агентлиги мазкур давлат активи бўйича савдо жараёнларида иштирок этган барча талабгорларга миннатдорчилик билдиради.
Мазкур давлат активи бўйича савдо жараёнларида иштирок этган талабгорларга Ишчи орган томонидан индивидуал хабар юборилади.
Ўз ўрнида таъкидлаш жоизки, дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари бўйича нарх таклифларини кўриб чиқишда, Хусусийлаштириш давлат комиссияси томонидан мўлжал сифатида инобатга олинадиган тавсиявий баҳолаш қийматини 50 фоизга қадар қадамма-қадам пасайтириш механизми жорий этилган.
Бундан ташқари, қуйидаги дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуаларининг савдо жараёнларини давом эттириш учун савдода қатнашиш бўйича таклифлар келиб тушмаганлиги, ҳамда таклифлар етарли даражада шаклланмаганлиги сабабли, мазкур активлар такрорий савдоларга чиқарилди.
Талабгорлардан таклифлар 2024 йил 23 февраль куни соат 18-00га (Тошкент вақти билан) қадар қабул қилинади

As previously reported, the second stage of sales of the 58.06% state share in the authorized fund of LLC "Turtkuldonmahsulotlari" was held, and according to the relevant decision of the State Commission on privatization of state assets and coordination of privatization processes, LLC "Ilyosbek Nilufar Bexruz" who presented the best commercial offer for this asset was declared the winner of the sales with the conditions of payment of the purchase price in the amount of 14.0 billion UZS, preservation of the main activity of the asset for at least five years and not reducing the existing capacity of grain storage facilities, as well as preservation of the volume of grain stored in the state reserve in accordance with the legislation in exchange for payment of duties on the basis of contracts.
The State Assets Management Agency thanks all applicants who participated in the sale process for the purchase of this state asset.
Individual notifications will be sent by the Working Body to all applicants who participated in the sales process for this state asset.
In its turn, it is worth noting that when considering price offers for the state share in grain enterprises and property complexes of grain enterprises' branches, taken into account by the State Commission on Privatization as a benchmark, a mechanism of gradual reduction of the recommended appraised value to 50% was introduced.
In addition, considering that for the following state shares in grain enterprises and property complexes of grain enterprises' branches there were no proposals for participation in the auctions, as well as an insufficient number of proposals were received to continue the sales process, these assets are put up for repeated public sales.