“BIOKIMYO” АЖ нинг кузатув кенгаши таркибига малакали хорижий мутахассисларни саралаш мақсадида танлов ўтказиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикасининг «Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида” Қонуни, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Махкамасининг 2019 йил 26 апрелдаги 356-сонли “Давлат активларини бошқариш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 10 октябрдаги №6096 сонли Фармони,  Корпоратив бошқарув Кодекси, жамият Уставига асосан жамият кузатув кенгаши таркибига хорижий мутахассисларни жалб қилиш мақсадида номзодларни саралаш бўйича танлов эълон қилади.
Жамият кузатув кенгаши таркибига мустақил аъзо сифатида хорижий мутахассисларни жалб қилиш  Ўзбекистон Республикаси “Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Қонунининг 76-моддасига мувофиқ амалга оширилади.
Тайинлаш дастлаб 1 йилга мўлжалланган бўлиб, фаолият натижадорлигига қараб ваколат муддати узайтирилади.
Танловда иштирок этиш учун чет эл давлатлари фуқоролари ёки Ўзбекистон Республикаси фуқоролари бўлган халқаро мутахассислар таклиф қилинади.
Хорижий мутахассис бўлган кузатув кенгаши аъзоларидан қуйидагилар талаб қилинади:
Жамиятнинг мақсади ва вазифаларини тушуниши ва уни қўллаб қувватлаши;
Зарур вақт ва холларда жамият вакили сифатида жамият манфаатларини ифодалаш;
Жамият ижро органига маслахат бериши;
Жамият  қадриятларига содиқлиги, одоблиги, жавобгарлиги, мустақил муносабатдалиги;
Корпоратив бошқарув, молия ва маркетинг сохасидаги билим ва тажрибаси;
Халқаро муносабатлар сохасидаги билими;
Номзодларга талаблар:
- номзодлар Ўзбекистон Республикаси “Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Қонунининг 76-моддасида кўрсатилган меъзонларга мувофиқ бўлиши керак;
- тегишли мутахассисилик бўйича олий маълумотга эга бўлиш (хорижий ва халқаро ўқув юртларида таҳсил олганлиги тўғрисида сертификат ва дипломлари мавжуд номзодлар қўллаб-қувватланади);
- 10 йиллик ва ундан ортиқ бўлган бошқарув тажрибаси;
- корхона фаолиятига таълуқли (ишлаб чиқариш) жараёнларини, бозор ва тармоқ фаолиятини чуқур тушуниш;
- ташкилот ва соҳалар стратегиясини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш тажрибаси;
- ташкилотда операцион бошқарув тажрибаси;
- инқирозга қарши бошқарув тажрибасига эга бўлиш;
- молиявий институтлар, потенциал инвесторлар, маслахатчилар ва ташкилотлар билан бизнес алоқалар ва музокаралар олиб бориш кўникмаларига эга бўлиш;
- корпоратив бошқарув тамойилларини тушуниш;
- режалаштириш, молия, аудит, инсон ресурслари, хатарларни бошқариш, корпоратив бошқарув, рағбатлантириш бўйича бир ёки ундан ортиқ касбий кўникмалар;
Амалдаги Қонун, фармон, қарор ва бошқа давлат органлари томонидан чиқарилган меъёрий-хуқуқий хужжатларни билиши;
Қонунчилик, тегишли мос соҳа, инвестиция ва инновация бўйича меъёрий-хуқуқий хужжатлар ва халқаро қонунчиликни билиши.
Мажбуриятлар:
- кузатув кенгаши аъзоси сифатида кузатув кенгаши фаолиятида иштирок этиш (ахборот-коммуникация технологиялари, видеоконференция алоқаси, телефон ва бошқаларни қўллаган ҳолда масалаларни муҳокама этишга рухсат этилади);
- компания ва умуман тармоқни ривожлантириш стратегиясини ишлаб чиқишда иштирок этиш;
- ижроия органи фаолияти натижадорлигини чораклик таҳлилини амалга ошириш;
- молиявий маълумотларнинг ишончлилиги, молиявий назорат ва рискларни бошқариш тизимини ишончлилиги устидан назоратни амалга ошириш;
- ижроия органи раҳбариятини рағбатлантиришнинг зарур даражасини аниқлаш, тегишли рағбатлантириш сиёсатини амалга ошириш;
- ахборотларни тақдим этиш тизимини самарадорлигини ва уни шаффофлик сиёсатига мувофиқлигини назорат қилиш;
- аҳлоқсиз хатти-ҳаракатлари, коррупция ёки корхонанинг одоб-ахлоқ кодексини бузиш (мавжуд бўлса) ҳолатлари ҳақида хабардор қилиш;
- кузатув кенгаши йиғилишларида тасдиқланган мақсад ва вазифаларни мониторинг қилиш ва улар бўйича ҳисобот топшириш;
- амалдаги қонун ҳужжатларига мувофиқ кузатув кенгашининг ваколатларига киритилган бошқа мажбуриятларни амалга ошириш.
Номзодлардан кутилаётган пировард натижа:
Корхона фаолиятини чуқур таҳлил қилган ҳолда илғор хорижий тажрибадан келиб чиқиб, корхонани ривожлантиришнинг узоқ ва қисқа муддатли стратегиясини ишлаб чиқиш ва уни амалга ошириш механизмини белгилаш.
Танловда қатнашиш учун қуйидаги хужжатиларни тақдим қилиш зарур:
• Ўз қўли билан ёзилган ариза;
• Автобиография (батафсил кўрсатилсин)
• Касбий маълумотни, иш стажи ва малакасини тасдқловчи хужжатлар, сертификатлар;
• Халқаро мутахассислигини тасдиқловчи маълумот ёки хужжатлар;
• Мехнат фаолиятини тасдиқловчи хужжат;
• Алоқа учун маълумотлар;
• Фотосурат 3х4 – 4 дона.
Танлов жамият кузатув кенгаши аъзолари томонидан ўтказилади.
Танлов хужжатларини топширишларининг охирги муддати - эълон берилган санадан 20 кун.
Танлов ўтказиш муддати - танлов таклифлари ва хужжатлари олингандан кейин 5 иш куни давомида ўтказилади.
Танлов таклифлари ва хужжатлар мухрланган конвертларда ва конвертнинг устки қисмида танловда иштирок этувчи номзоднинг танловда иштирок этиш учун аризаси  илова қилинган холда тақдим қилинади.
Хужжатлар қуйидаги манзил бўйича қабул қилинади: 112004, Тошкент вилояти, Янгийўл шаҳри, Кимёгар кўчаси, 1-уй

Announcement about holding a competition for the selection of candidates for members of the Supervisory Board of JSC “BIOKIMYO" in order to attract foreign specialists
In accordance with the Law of the Republic of Uzbekistan "On Joint-Stock Companies and Protection of Shareholders 'Rights", Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan PCM-356 of 26.04.2019, "On measures to further improve the system of state assets management", Presidential Decrees No. 6096 "On measures to accelerate the reform of enterprises with state participation and the privatization of state assets", the Corporate Governance Code, The Charter of the company and the Regulations on the organization and conduct of the competition for the head and deputy heads in the executive body of JSC "BIOKIMYO", approved by the minutes of the Supervisory Board dated June 27, 2019 of JSC "BIOKIMYO" in order to attract foreign specialists, announces the competitive selection of candidates for members of the Supervisory Board.
The involvement of foreign specialists as an independent member of the company's Supervisory Board is carried out in accordance with Article 76 of the Law of the Republic of Uzbekistan "On Joint-Stock Companies and Protection of Shareholders 'Rights".
The appointment is initially for 1 year, depending on the result of the activity, the term of office is extended.
International specialists who are citizens of foreign countries or citizens of the Republic of Uzbekistan are invited to participate in the competition.
Members of the Supervisory Board who are foreign specialists must::
Understand and support the goals and objectives of the society;
Represent the interests of the company as a representative of the company at the right time and in the necessary cases;
Give advice to the executive body of the company;
Loyalty, decency, responsibility, independent attitude to the values of society;
Knowledge and experience in corporate governance, finance and marketing;
Knowledge of international relations.
Requirements for candidates:
- Candidates must comply with the standards specified in Article 76 of the Law of the Republic of Uzbekistan "On Joint-Stock Companies and Protection of Shareholders' Rights;
- have a higher education in the relevant specialty (supported by candidates who have certificates and diplomas of study in foreign and international educational institutions);
- 10 years or more management experience;
- deep understanding of the relevant (production) processes, market and network activities of the enterprise;;
- experience in developing and implementing an organizational and industry strategy;
- experience in operational management in the organization;
- have experience in crisis management;
- have business relations and negotiation skills with financial institutions, potential investors, consultants and organizations;
- understanding of corporate governance principles;
- one or more professional skills in planning, finance, audit, human resources management, risk management, corporate governance, career promotion;
Know the normative legal acts issued by the current law, decrees, decisions and other state bodies;
Knowledge of legislation, relevant legislation, investment and innovation regulations, and international legislation.
Commitments:
- as a member of the supervisory board, participation in the activities of the supervisory board (using information and communication technologies, videoconferencing, telephone communication, etc.) to discuss issues;
- participation in the development of strategies for the development of the company and the network as a whole;
- conduct a quarterly analysis of the performance of the executive body;
- control over the reliability of financial information, financial control and risk management system;
- determine the necessary level of incentives for the management of the executive body, implement the appropriate incentive policy;
- monitoring the effectiveness of the information presentation system and its compliance with the transparency policy;
- inform about cases of immoral behavior, corruption or violations (if any) of the company's code of conduct;
- monitoring of the approved goals and objectives at the meetings of the Supervisory Board and reporting on them.;
- performing other duties within the powers of the Supervisory Board, in accordance with the current legislation.
The expected end result from the candidates:
An in-depth analysis of the company's activities, based on the best foreign experience, development and implementation of a long-term and short-term strategy for the development of the company.
To participate in competitions, you must submit the following documents:
• Handwritten statement;
• Autobiography (display in detail)
• Documents confirming professional education, work experience and qualifications, certificates;
• Copy of work book;
• Contact details;
• Photo 3х4 - 4 pieces;
The deadline for submitting tender documents is 20 days from the date of publication of this announcement.
The deadline for the tender is within 5 working days after the last deadline for submitting tender documents.
Proposals and data of candidates for participation in the competition are provided in a sealed envelope, with an application on the outside of the envelope attached to the application for participation in the competition.
Bidding documents are accepted at the address: 112004, Tashkent region, Yangiyul city, Kimyogar street, building 1.