“BIOKIMYO” АЖ нинг кузатув кенгаши таркибига малакали хорижий мутахассисларни саралаш мақсадида танлов ўтказиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикасининг «Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида” Қонуни, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Махкамасининг 2019 йил 26 апрелдаги 356-сонли “Давлат активларини бошқариш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 10 октябрдаги №6096 сонли Фармони,  Корпоратив бошқарув Кодекси, жамият Уставига асосан жамият кузатув кенгаши таркибига хорижий мутахассисларни жалб қилиш мақсадида номзодларни саралаш бўйича танлов эълон қилади.
Жамият кузатув кенгаши таркибига мустақил аъзо сифатида хорижий мутахассисларни жалб қилиш  Ўзбекистон Республикаси “Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Қонунининг 76-моддасига мувофиқ амалга оширилади.
Тайинлаш дастлаб 1 йилга мўлжалланган бўлиб, фаолият натижадорлигига қараб ваколат муддати узайтирилади.
Танловда иштирок этиш учун чет эл давлатлари фуқоролари ёки Ўзбекистон Республикаси фуқоролари бўлган халқаро мутахассислар таклиф қилинади.
Хорижий мутахассис бўлган кузатув кенгаши аъзоларидан қуйидагилар талаб қилинади:
Жамиятнинг мақсади ва вазифаларини тушуниши ва уни қўллаб қувватлаши;
Зарур вақт ва холларда жамият вакили сифатида жамият манфаатларини ифодалаш;
Жамият ижро органига маслахат бериши;
Жамият  қадриятларига содиқлиги, одоблиги, жавобгарлиги, мустақил муносабатдалиги;
Корпоратив бошқарув, молия ва маркетинг сохасидаги билим ва тажрибаси;
Халқаро муносабатлар сохасидаги билими;
Номзодларга талаблар:
- номзодлар Ўзбекистон Республикаси “Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Қонунининг 76-моддасида кўрсатилган меъзонларга мувофиқ бўлиши керак;
- тегишли мутахассисилик бўйича олий маълумотга эга бўлиш (хорижий ва халқаро ўқув юртларида таҳсил олганлиги тўғрисида сертификат ва дипломлари мавжуд номзодлар қўллаб-қувватланади);
- 10 йиллик ва ундан ортиқ бўлган бошқарув тажрибаси;
- корхона фаолиятига таълуқли (ишлаб чиқариш) жараёнларини, бозор ва тармоқ фаолиятини чуқур тушуниш;
- ташкилот ва соҳалар стратегиясини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш тажрибаси;
- ташкилотда операцион бошқарув тажрибаси;
- инқирозга қарши бошқарув тажрибасига эга бўлиш;
- молиявий институтлар, потенциал инвесторлар, маслахатчилар ва ташкилотлар билан бизнес алоқалар ва музокаралар олиб бориш кўникмаларига эга бўлиш;
- корпоратив бошқарув тамойилларини тушуниш;
- режалаштириш, молия, аудит, инсон ресурслари, хатарларни бошқариш, корпоратив бошқарув, рағбатлантириш бўйича бир ёки ундан ортиқ касбий кўникмалар;
Амалдаги Қонун, фармон, қарор ва бошқа давлат органлари томонидан чиқарилган меъёрий-хуқуқий хужжатларни билиши;
Қонунчилик, тегишли мос соҳа, инвестиция ва инновация бўйича меъёрий-хуқуқий хужжатлар ва халқаро қонунчиликни билиши.
Мажбуриятлар:
- кузатув кенгаши аъзоси сифатида кузатув кенгаши фаолиятида иштирок этиш (ахборот-коммуникация технологиялари, видеоконференция алоқаси, телефон ва бошқаларни қўллаган ҳолда масалаларни муҳокама этишга рухсат этилади);
- компания ва умуман тармоқни ривожлантириш стратегиясини ишлаб чиқишда иштирок этиш;
- ижроия органи фаолияти натижадорлигини чораклик таҳлилини амалга ошириш;
- молиявий маълумотларнинг ишончлилиги, молиявий назорат ва рискларни бошқариш тизимини ишончлилиги устидан назоратни амалга ошириш;
- ижроия органи раҳбариятини рағбатлантиришнинг зарур даражасини аниқлаш, тегишли рағбатлантириш сиёсатини амалга ошириш;
- ахборотларни тақдим этиш тизимини самарадорлигини ва уни шаффофлик сиёсатига мувофиқлигини назорат қилиш;
- аҳлоқсиз хатти-ҳаракатлари, коррупция ёки корхонанинг одоб-ахлоқ кодексини бузиш (мавжуд бўлса) ҳолатлари ҳақида хабардор қилиш;
- кузатув кенгаши йиғилишларида тасдиқланган мақсад ва вазифаларни мониторинг қилиш ва улар бўйича ҳисобот топшириш;
- амалдаги қонун ҳужжатларига мувофиқ кузатув кенгашининг ваколатларига киритилган бошқа мажбуриятларни амалга ошириш.
Номзодлардан кутилаётган пировард натижа:
Корхона фаолиятини чуқур таҳлил қилган ҳолда илғор хорижий тажрибадан келиб чиқиб, корхонани ривожлантиришнинг узоқ ва қисқа муддатли стратегиясини ишлаб чиқиш ва уни амалга ошириш механизмини белгилаш.
Танловда қатнашиш учун қуйидаги хужжатиларни тақдим қилиш зарур:
• Ўз қўли билан ёзилган ариза;
• Автобиография (батафсил кўрсатилсин)
• Касбий маълумотни, иш стажи ва малакасини тасдқловчи хужжатлар, сертификатлар;
• Халқаро мутахассислигини тасдиқловчи маълумот ёки хужжатлар;
• Мехнат фаолиятини тасдиқловчи хужжат;
• Алоқа учун маълумотлар;
• Фотосурат 3х4 – 4 дона.
Танлов жамият кузатув кенгаши аъзолари томонидан ўтказилади.
Танлов хужжатларини топширишларининг охирги муддати - эълон берилган санадан 20 кун.
Танлов ўтказиш муддати - танлов таклифлари ва хужжатлари олингандан кейин 5 иш куни давомида ўтказилади.
Танлов таклифлари ва хужжатлар мухрланган конвертларда ва конвертнинг устки қисмида танловда иштирок этувчи номзоднинг танловда иштирок этиш учун аризаси  илова қилинган холда тақдим қилинади.
Хужжатлар қуйидаги манзил бўйича қабул қилинади: 112004, Тошкент вилояти, Янгийўл шаҳри, Кимёгар кўчаси, 1-уй

Объявление о проведении конкурса по отбору кандидатур в члены наблюдательного совета АО “BIOKIMYO” в целях привлечения зарубежных специалистов
В соответствии с Законом Республики Узбекистан «Об акционерных обществах и защите прав акционеров», Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан ПКМ-356 от 26.04.2019г., “О мерах по дальнейшему совершенствованию системы управления государственными активами”, Указам Президента Республики Узбекистан №6096 «О мерах по ускоренному реформированию предприятий с участием государства и приватизации государственных активов», Кодексом корпоративного управления, Уставом общества и Регламентом об организации и проведения конкурса на руководителя и заместителей руководителя в исполнительном органе АО «BIOKIMYO», утвержденного протоколом Наблюдательного совета от 27 июня 2019 года АО “BIOKIMYO” в целях привлечения зарубежных специалистов, объявляет конкурсный отбор кандидатур в члены наблюдательного совета.
Привлечение иностранных специалистов в качестве независимого члена Наблюдательного совета общества осуществляется в соответствии со статьей 76 Закона Республики Узбекистан " Об акционерных обществах и защите прав акционеров".
Назначение первоначально на 1 год, в зависимости от результата деятельности срок полномочий продлевается.
Для участия в конкурсе приглашаются международные специалисты, являющиеся гражданами иностранных государств или гражданами Республики Узбекистан.
Члены наблюдательного совета, являющиеся иностранными специалистами, обязаны:
Понимать и поддерживать цели и задачи общества;
Представлять интересы общества в качестве представителя общества в нужное время и в необходимых случаях;
Давать советы исполнительному органу общества;
Лояльность, порядочность, ответственность, независимое отношение к ценностям общества;
Знания и опыт в области корпоративного управления, финансов и маркетинга;
Знание международных отношений.
- кандидаты должны соответствовать нормам, указанным в статье 76 Закона Республики Узбекистан "Об акционерных обществах и защите прав акционеров;
- иметь высшее образование по соответствующей специальности (поддерживаются кандидаты, имеющие сертификаты и дипломы об обучении в зарубежных и международных учебных заведениях);
- 10 лет и более опыта управления;
- глубокое понимание соответсвующих (производственных) процессов, рыночной и сетевой деятельности предприятия;;
- опыт разработки и реализации организационной и отраслевой стратегии;
- опыт оперативного управления в организации;
- иметь опыт антикризисного управления;
- иметь навыки деловых отношений и ведения переговоров с финансовыми институтами, потенциальными инвесторами, консультантами и организациями;
- понимание принципов корпоративного управления;
- один или несколько профессиональных навыков в области планирования, финансов, аудита, управления персоналом, управления рисками, корпоративного управления, продвижения по службе;
Знать нормативно-правовые акты, изданные действующим законом, указами, решениями и другими государственными органами;
Знание законодательства, соответствующего законодательства, нормативных документов по инвестициям и инновациям и международного законодательства.
Обязательства:
- в качестве члена наблюдательного совета, участие в деятельности наблюдательного совета (с использованием информационно-коммуникационных технологий, видеоконференцсвязи, телефонной связи и др.) для обсуждения вопросов;
- участие в разработке стратегий развития компании и сети в целом;
- проводить ежеквартальный анализ результатов деятельности исполнительного органа;
- контроль за достоверностью финансовой информации, система финансового контроля и управления рисками;
- определить необходимый уровень стимулирования руководства исполнительного органа, реализовать соответствующую стимулирующую политику;
- контроль эффективности системы представления информации и ее соответствия политике прозрачности;
- информировать о случаях аморального поведения, коррупции или нарушения (если таковые имеются) кодекса поведения предприятия;
- мониторинг утвержденных целей и задач на заседаниях наблюдательного совета и отчетность по ним. ;
- выполнение иных обязанностей, входящих в полномочия Наблюдательного совета, в соответствии с действующим законодательством.
Ожидаемый конечный результат от кандидатов:
Углубленный анализ деятельности предприятия, основанный на передовом зарубежном опыте, разработка и реализация долгосрочной и краткосрочной стратегии развития предприятия.
Для участия в конкурсах необходимо представление следующих документов:
• Собственноручно написанное заявление;
• Автобиография (подробно отобразить)
• Документы, подтверждающие профессиональное образование, стаж работы и квалификацию, сертификаты;
• Копия трудовой книжки;
• Контактные данные;
• Фото 3х4 – 4 шт;
Последний срок подачи конкурсных документов 20 дней со дня публикации данного объявления.
Срок проведения конкурса - в течении 5 рабочих дней после последнего срока подачи конкурсных документов.
Предложения и данные кандидатов на участие в конкурсе  предоставляются в запечатанном конверте, с приложением на внешней стороне конверта заявления об участии в конкурсе.
Конкурсные документы принимаются по адресу: 112004, Ташкентская область,  город Янгиюль, улица Кимёгар, дом 1.