"Eltech industrial" технопаркини бошқариш дирекцияси"нинг фаолиятини самарали ташкил этиш ва технопарк бош режасини ишлаб чиқиш мақсадида технопарк фаолиятини бошқариш бўйича халқаро консалтинг компанияси жалб қилинади
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда  Давактив агентлиги/Буюртмачи) дирекциянинг бош режасини ишлаб чиқиш ва унинг фаолиятини самарали бошқаришни ташкил этиш мақсадида, "Eltech industrial" технопаркини бошқариш дирекцияси” давлат муассасаси (кейинги ўринларда — Дирекция) фаолиятини самарали ташкил этиш ва технопарк бош режасини ишлаб чиқиш мақсадида технопарк фаолиятини бошқариш бўйича (кейинги ўринларда — Лойиҳа) ушбу соҳада илғор тажрибага эга халқаро профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда  Компания) жалб этиш юзасидан танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини жорий йил 2024 йил 5 апрель куни соат 18:00 га (Тошкент вақти билан) қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Тўхтасинов Ўткир Толибжон ўғли - Давлат активларининг ҳисобини юритиш бошқармаси бошлиғининг ўринбосари;
Телефон: +998-71-259-22-08;
Электрон манзил: tender@davaktiv.uz
Компанияларнинг вакиллари билан лойиҳа бўйича ишлар яқин ҳамкорликда, зарур ҳолларда эса Дирекцияда қўшимча лойиҳа гуруҳини тузиш орқали амалга оширилиши мумкинлиги маълум қилинади.
Ушбу ҳужжатда келтирилган материаллар ва маълумотлар лойиҳанинг фақат энг муҳим томонларининг дастлабки хулосаси ва Консультантдан лойиҳа бўйича кутилиши мумкин бўлган ишлар ҳажми тўғрисида умумий маълумот сифатида хизмат қилишига мўлжалланган.
Танлов иштирокчилари ҳеч нарсага ишониб ва боғланиб қолишлари керак эмас, танлов жараёни билан боғлиқликда буюртмачи учун дастлабки тақдимот ва таклифларни тайёрлаш мақсадида ягона чеклов бундан мустасно.
Дирекциянинг фаолиятини самарали ташкил этиш ва технопарк бош режасини ишлаб чиқиш мақсадида технопарк фаолиятини бошқариш бўйича консультантни жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 10 январдаги ПҚ-15-сон қарорига мувофиқ, Eltech industrial технопаркини бошқариш дирекцияси” давлат муассасаси фаолиятини самарали ташкил этиш ва технопарк бош режасини ишлаб чиқиш мақсадида технопарк фаолиятини бошқариш учун ушбу соҳада илғор тажрибага эга халқаро консалтинг компаниясини танлов асосида жалб қилиш белгиланган.
Дирекция фаолиятини самарали ташкил этиш ва технопарк бош режасини ишлаб чиқиш жараёнлари Дирекциянинг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим.
Дирекция тўғрисида қисқача маълумот:
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 10 январдаги ПҚ-15-сон қарорига мувофиқ янги турдаги юқори технологияга асосланган электротехника маҳсулотлари ва уларнинг бутловчи қисмларини ўзлаштириш мақсадида, “Ohangaron Tech Industrial” технопаркини бошқариш дирекцияси” давлат унитар корхонасини “Eltech Industrial” технопаркини бошқариш дирекцияси” давлат муассасаси (кейинги ўринларда — Дирекция) сифатида қайта ташкил этилган.
Дирекция технопаркни бошқариш менеджменти ҳисобланади.
Корхонанинг юридик манзили: Тошкент вилояти, Охангарон тумани, Оҳунбобоев кўчаси 1-уй.
Маълумот учун: Дирекция фаолиятини самарали ташкил этиш ва технопарк бош режасини ишлаб чиқиш учун қўшимча равишда 224,0 га ер майдонлари ажратилган. (Тошкент вилояти, Охангарон тумани, Оҳунбобоев кўчаси ҳудудидан 200,0 га, Хоразм вилояти, Урганч шаҳри “Ал-Хоразмий” мажмуаси ҳудудидан 4,0 га, Фарғона вилояти Фарғона шаҳри “Эко шаҳар” ҳудуди 10 га ва Тошкент вилояти Паркент тумани 10 га);
Компаниялардан кутилаётган таклифлар тузилмаси ва уларга қўйиладиган талаблар:
Технопарк бош режасини ишлаб чиқиш йўналишида:
• дирекциянинг кенгайтирилган ҳудудларига жаҳон стандартларига мос бош режасини ишлаб чиқиш;
• бош режани ишлаб чиқиш жараёнида яшил энергия имкониятларини инобатга олиш;
• бош режани ишлаб чиқиш жараёнида техник хавфсизлик ҳамда қурилиш стандартларига тўлиқ жавоб беришини инобатга олиш;
• бош режани ишлаб чиқиш жараёнида зарур инфратузилмаларни ва коммуникация тармоқларини инобатга олиш;
• бош режани ишлаб чиқиш учун компания томонидан мустақил равишда ихтисослашган лойиҳа компанияси жалб қилинади;
• бош режани 4 ой муддатда ишлаб чиқиш;
Бошқарув йўналишида:
• дирекцияни бошқариш методологиясини ишлаб чиқиш ва бошқаришда кўмаклашиш;
• жаҳон савдосига боғлиқ валюта ўзгариши ва бошқа омиллар билан боғлиқ хавфларни таҳлил қилиш ҳамда амалга оширилган таҳлиллар асосида дирекцияни бошқариш жараёнларини муваффақиятли ташкиллаштириш учун лозим бўлган чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқиш;
• дирекцияни бошқариш, хавфсизлик ва энергияни тежаш соҳасидаги барча маҳаллий ва халқаро стандартларга мувофиқлаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш;
• дирекциянинг инвестиция жозибадорлигини ошириш, энг илғор амалиётлар ва ўхшаш (аналог) таҳлиллари асосида тузилма ва бошқарувни такомиллаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш;
• жаҳон бозорида маҳсулотларни илгари суриш учун самарали маркетинг стратегиясини ишлаб чиқиш, жаҳон электротехника саноати бозорини таҳлил қилиш, асосий ўйинчиларни, тенденцияларни ва потенциал бозор имкониятларини ва компаниянинг жаҳон брендлари билан ҳамкорлик ва бутловчи қисмларни экспорт қилиш соҳасидаги стратегик мақсадларини аниқлаш;
• энергия самарадорлигини ошириш ва электротехника саноатида барқарор ривожланишга кўмаклашиш режаларини ишлаб чиқиш;
• дирекцияга технологик ва инновацион лойиҳаларни жалб қилиш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш;
• дирекцияга хорижий ҳамда маҳаллий инвесторларни жалб қилиш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш;
• инвестицияларни жалб қилиш стратегиясини ишлаб чиқиш;
• тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилиш;
• жалб қилган хорижий инвестиция ҳажмидан келиб чиқиб рағбатлантириш тизимини ишлаб чиқиш;
• молиявий барқарорлик бўйича таклифлар ишлаб чиқиш;
• оптимал маркетинг стратегияси бўйича тавсиялар, маркетинг материалларини тайёрлаш (тизер, инфо-меморандум ва бошқалар) ва инвесторлар ўртасида ахборот материалларини тарқатиш;
• электротехника соҳасидаги тадқиқотларда иштирок этиш, янги технологиялар ва маҳсулотларни жорий этиш қобилияти бўйича таклифларни ишлаб чиқиш;
• дирекция фаолиятини рақамлаштириш имкониятлари бўйича таклифлар ишлаб чиқиш;
• дирекция фаолиятини самарали ташкил этиш учун 1 йил муддатда бошқариш қобилияти мавжудлиги кўрсатиш;
Қўшимча талаблар:
1. Компаниянинг (индивидуал аризачи ёки Консорциум) таклифи ўзбек/рус тилларида тайёрланиши ва ушбу маълумотларни ўз ичига олиши керак:
2. қўйилган вазифаларни бажариш учун етарли салоҳият ва ваколатга эгалиги, шунингдек, инсон, вақт ва моддий ресурсларнинг мавжудлиги тўғрисида ёзма ариза;
3. манфаатлар тўқнашуви мавжудлиги ёки мавжуд эмаслиги тўғрисида маълумот.
Дирекция фаолиятини самарали ташкил этиш ва технопарк бош режасини ишлаб чиқиш бўйича келиб тушадиган таклифларни саралаб олиш жараёнлари бўйича:
а) дирекцияни бошқариш жараёнини ташкиллаштириш бўйича Компаниянинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Компаниянинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, бошқариш жараённинг давомийлиги ва самарадорлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
б) хизмат ҳақининг қатъий қисми алоҳида-алоҳида ягона рақам шаклида (ҚҚС, хизмат сафари ва бошқа харажатлар билан бирга) бўлиши ҳамда 2 қисмдан иборат:
• бошқарув йўналиши бўйича ойма-ой хизмат ҳақини кўрсатиш (25 баллгача)
• технопарк бош режасини ишлаб чиқиш учун хизмат ҳақини кўрсатиш (25 баллгача);
в) шу тоифадаги лойиҳа доирасида тузилган битимлар юзасидан Компанияларнинг иш тажрибаси тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, 2020 йил 1 январь кунидан бошлаб ҳозирги даврга қадар МДҲ минтақасидаги мандатлар тўғрисида маълумот (20 баллгача);
г) лойиҳани амалга оширишдан келиб чиқиб, лойиҳани амалга ошириш юзасидан ишларни ташкил этиш бўйича таклиф. таклиф этилган лойиҳага жалб қилинган жамоа ҳақида маълумот, шахсларнинг (жисмоний ва юридик) исмлари ва улар ҳақидаги маълумотлар: иш тажрибаси, фаолият муддати, битимлар тузиш бўйича умумий тажриба ва уларни амалга ошириш бўйича малакаси (20 баллгача);

Объявление о привлечении консультанта для управления деятельностью технопарка в целях эффективной организации деятельности государственного учреждения «Дирекция по управлению технопарком «Eltech industrial» и разработки генерального плана технопарка
Агентство по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов/Заказчик) объявляет конкурс на привлечение международной профессиональной консалтинговой компании (далее - Компания), обладающей передовым опытом в области управления технопарками, для управления деятельностью технопарка в целях эффективной организации деятельности государственного учреждения «Дирекция по управлению технопарком «Eltech industrial» (далее - Дирекция) и разработки генерального плана технопарка (далее - Проект).
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 (Ташкентское время) 5 апреля 2024 года.
Тухтасинов Уткир Толибжон угли – Заместитель начальника управления учета государственных активов;
Телефон: +998-71-259-22-08;
Дополнительно сообщается, что работа над проектом может осуществляться в тесном сотрудничестве с представителями консультантов, а в необходимых случаях путем создания дополнительной проектной группы в Дирекции.
Запрос предложений (RfP) на привлечение консультанта для управлению деятельностью технопарка
в целях эффективной организации деятельности Дирекции и разработки генерального плана технопарка
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 10-января 2024-года № ПП-15 предусмотрено, в целях эффективной организации деятельности государственного учреждения «Дирекция технопарка «Eltech Industrial» и разработки генерального плана технопарка привлечь на конкурсной основе для управления деятельностью технопарка международную консалтинговую компанию, имеющую передовой опыт в этой сфере.
Эффективная организация деятельности Дирекции и разработка генерального плана технопарка должны быть организованы на основе лучшего зарубежного опыта в рамках требований законодательства Республики Узбекистан с учетом отраслевых и индивидуальных особенностей Дирекции.
Краткая информация о дирекции:
В сответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 10-января 2024-года № ПП-15 в целях освоения новых видов высокотехнологической электротехнической продукции и ее комплектующих государственное унитарное предприятие «Ohangaron Tech Industrial» реорганизовано в государственное учреждение «Дирекция по управлению технопарком «Eltech Industrial».
Дирекция является управляющим органом технопарка.
Юридический адрес предприятия: Ташкентская область, Ахангаранский район, улица Охунбобоева, 1.
Для информации: Для эффективной организации деятельности дирекции и разработки генерального плана технопарка выделено 224,0 га земли. (по улице Охунбобоева Ахангаранского района Ташкентской области 200,0 га, на территории Al-Xorazmiy г.Ургенча Хорезмской области 4,0 га, на территории Eko shahar г.Ферганы, 10 га и в Паркентском районе Ташкентской области 10 га);
Ожидаемая структура предложений Консультантов и требования к ним:
По направлению разработки генерального плана технопарка:
• разработка генерального плана расширенных территорий Дирекции в соответствии с мировыми стандартами;
• рассмотрение возможностей зеленой энергетики при разработке Генерального плана;
• Обеспечение соблюдения технических норм безопасности и строительства при разработке Генерального плана;
• Обеспечение при разработке Генерального плана необходимой инфраструктуры и коммуникационных сетей;
• Для разработки Генерального плана Компания привлекает независимую проектную компанию;
• Срок разработки Генерального плана - 4 месяца;
По направлению управления:
• содействие в разработке и поддерживании методологии управления дирекцией;
• Анализ рисков, связанных с изменением валютных курсов и других факторов, связанных с мировой торговлей, и разработка на основе проведенного анализа плана мероприятий, необходимых для успешной организации процессов управления Дирекцией;
• разработка предложений по приведению управления в соответствие со всеми местными и международными стандартами в области управления, безопасности и энергосбережения;
• повышение инвестиционной привлекательности Дирекции, разработка предложений по совершенствованию структуры и управления на основе лучших практик и аналогичного (аналогового) анализа;
• Разработка эффективной маркетинговой стратегии продвижения продукции на мировом рынке, анализ мирового рынка электротехнической промышленности, ключевых игроков, тенденций и потенциальных рыночных возможностей, сотрудничество с мировыми брендами компании и определение стратегических целей в области экспорта компонентов;
• разработка планов по повышению энергоэффективности и содействию устойчивому развитию электротехнической промышленности;
• разработка предложений по привлечению технологических и инновационных проектов в Дирекцию;
• разработка предложений по привлечению иностранных и местных инвесторов в дирекцию;
• разработка стратегии привлечения инвестиций;
• привлечение прямых иностранных инвестиций;
• разработка системы вознаграждения в зависимости от объема привлеченных иностранных инвестиций;
• разработка предложений по обеспечению финансовой устойчивости;
• рекомендации по оптимальной маркетинговой стратегии, подготовка маркетинговых материалов (тизер, инфо-меморандум и т.п.) и распространение информационных материалов среди инвесторов;
• участие в исследованиях в области электротехники, разработка предложений с возможностью внедрения новых технологий и продуктов;
• разработка предложений по возможностям цифровизации деятельности Дирекции;
• продемонстрировать управленческие способности для эффективной организации деятельности Дирекции в течение 1 года;
Дополнительные требования:
1. Предложение компании (индивидуального заявителя или Консорциума) должно быть подготовлено на узбекском/русском языке и содержать следующую информацию:
2. Письменное заявление о наличии достаточного потенциала и полномочий для выполнения поставленных задач, а также наличии человеческих, временных и материальных ресурсов;
3. информацию о наличии или отсутствии конфликта интересов.
Об процессах отбора поступивших предложений для эффективной организации деятельности Дирекции и разработки Генерального плана технопарка:
a) видение Консультанта по организации работ с подробным описанием предполагаемых действий для управление дирекции. Мнение по продолжительности процесса, в случае если рекомендациям и предложениям Консультанта будет адекватное реагирование в течении разумно требуемого времени (10 баллов);
б) фиксированная часть стоимости услуг должна быть выделена отдельно в виде единого числа (включая НДС, командировочные и прочие расходы) и состоять из 2 частей:
• отображение ежемесячной стоимости услуг по направлениям управления (до 25 баллов);
• отображение стоимости услуг по разработке генерального плана технопарка (до 25 баллов);
в) информация об опыте Консультанта по сделкам с аналогичными активами, включая информацию о мандатах Консультанта в регионе СНГ в период с 1 января 2020 года по н.в. (20 баллов);
г) предложение по организации работ по реализации проекта исходя из реализации проекта. Информация о коллективе, участвующем в предлагаемом проекте, имена лиц (физических и юридических) и информация о них: стаж работы, продолжительность деятельности, общий опыт заключения сделок и квалификация по их выполнению (до 20 баллов);