Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) “ТошуйжойЛИТИ” АЖ устав капиталидаги 61,6 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда – Актив/Жамият) хусусийлаштиришнинг музокараларга оммавий равишда таклиф қилиш усули асосида савдо жараёнлари бошланганлигини эълон қилади.
Аввал хабар мазкур хусусийлаштириш жараёнлари “Abrau Capital“ компанияси  (кейинги ўринларда – Консультант) томонидан Хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи сифатида олиб борилмоқда.
“ТошуйжойЛИТИ” АЖ:
• Институт қурилишда меъёрий ҳужжатларни ишлаб чиқиш, фуқаролик иншоотларининг сейсмик чидамлилиги, фуқаролик иншоотларининг намунавий лойиҳаларини ишлаб чиқиш;
• турли мақсадлардаги бино ва иншоотларни, муҳандислик тармоқларини, шунингдек, автомобиль йўллари ва йўл инфратузилмасини янгидан қуриш, реконструкция қилиш ва капитал таъмирлаш бўйича лойиҳа-смета ҳужжатларини ишлаб чиқиш;
• бинолар ва иншоотларнинг техник ҳолатини текшириш;
• бино ва иншоотларнинг юк кўтарувчи конструкцияларини тиклаш ва мустаҳкамлаш лойиҳаларини ишлаб чиқиш;
• зилзилага чидамли биноларни қуриш соҳасидаги илмий-тадқиқот ишлари, шу жумладан лойиҳа-қидирув ишларини амалга оширади.
Сотув жараёнининг жорий босқичини амалга ошириш тўғрисида:
Талабгорлар қизиқиш билдириши тўғрисидаги аризаларини хоҳишларига кўра ўзбек, рус ёки инглиз тилларида тайёрлаб 2024 йил 22 август соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар almo@abraucapital.com электрон почта манзилига юборишлари лозим.
• Активни сотиб олиши учун молиявий ресурсларининг етарлилиги;
• Олимжон Алимов, “Abrau Capital” компанияси директори: almo@abraucapital.com, tel. +998(97) 783-75-27;
• Талат Самандаров, Давактив агентлиги Бошқарма бошлиғи: tender@davaktiv.uz, tel. +998(71) 259-20-67.
Давлат активини келгусидаги фаолиятига қўйиладиган шартлар:
Давлат активи харидори Жамиятнинг асосий фаолият турини 5 (беш) йилдан кам бўлмаган муддатда сақлаб қолиш мажбуриятини ўз зиммасига олади.
Ўз навбатида, Мажбуриятга эга бўлган таклиф (BO) босқичига муваффақиятли ўтган талабгорлар билан, мажбуриятга эга бўлган таклифларни тақдим этишларидан аввал, Активни сотиб олиш бўйича асосий шартлар акс эттирилган келишув имзоланади.
Сотиш жараёнининг келгуси босқичлари тўғрисида:
Мажбуриятга эга бўлган таклиф (BO) таклифларни қабул қилиш босқичига ўтган талабгорлар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзоланади ҳамда Консультант томонидан тайёрланган Актив фаолияти тўғрисида маълумот ва таҳлилий маълумотлар (Due-diligence) билан танишиш учун виртуал маълумотлар хонасига (VDR) кириш, Активга ташриф буюрган ҳолда унинг бошқарув органига саволлар бериш имконияти яратилади.

Объявление о начале процесса продажи государственной доли в уставном капитале АО "ТошуйжойЛИТИ"
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов) объявляет о начале процесса продаж 61,6% государственной доли в уставном капитале АО "ТошуйжойЛИТИ"  (далее – Актив/Предприятие) посредством способа приватизации публичного приглашения к переговорам.
Как сообщалось ранее, компания “Abrau Capital (далее «Консультант») выступает консультантом Агентства по проведению данного приватизационного процесса.
АО "ТошуйжойЛИТИ":
Основными направлениями деятельности Предприятия являются:
• разработка проектно-сметной документации нового строительства, реконструкции и капитального ремонта зданий и сооружений различных назначений, инженерных сетей, а также автомобильных дорог и дорожной инфраструктуры;
• обследование технического состояния зданий и сооружений;
• разработка проектов восстановления и усиления несущих конструкций зданий и сооружений;
• научно-исследовательские работы в области строительства сейсмостойких зданий, включая проектно-изыскательные работы;
• совершенствование строительных норм и правил Республики Узбекистан;
• составление бизнес-планов, ТЭО, ТЭР на новое строительство, реконструкцию и капитальный ремонт.
О реализации текущего этапа процесса продаж:
Заявка о выражении заинтересованности может быть подготовлена на узбекском, русском или английском языках до 18:00 (по ташкентскому времени) 22 августа 2024 года и отправлена на адрес электронной почты almo@abraucapital.com.
• Олимжон Алимов, Abrau Capital” компания директор: almo@abraucapital.com,тел. +998(97) 783-75-27;
• Талат Самандаров, начальник управления Агентства госактивов: tender@davaktiv.uz,тел. +998(71) 259-20-67.
Условия будущей эксплуатации государственного актива:
Покупатель государственного актива обязуется поддерживать основную деятельность Общества в течение срока не менее 5 (пяти) лет.
В свою очередь, перед подачей обязывающих предложений с участниками торгов, прошедшими на этап подачи Обязывающих предложений (BO), подписывается соглашение с основными условиями приобретения Актива.