Норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг тартибга солиш таъсири баҳоланмоқда
Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2006 йил 16 октябрь "Устав фондида давлат улуши бўлган корхоналарнинг самарали бошқарилишини ва давлат мулкининг зарур даражада ҳисобга олинишини таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида"даги 215-сон қарори тартибга солиш таъсирини баҳолаш (ТСТБ)дан ўтказилмоқда.
ТСТБ доирасида давлат корхоналари тўғрисида, корхоналардаги ички аудит хизмати тўғрисида, давлатга тегишли акция пакетларни (улушларни) ишончли бошқарувга бериш тартиби тўғрисидаги низомларда қўйилган талабларининг ушбу корхоналар фаолиятига таъсири баҳоланмоқда.
Баҳолаш натижаларига кўра, кўзланган мақсадларга эришилмаган ва самарасиз ёки самарадорлиги паст бўлган талаб ва тартибларни ўзгартириш ёки бекор қилиш бўйича таклифлар ишлаб чиқилди ҳамда ТСТБ ҳисоботи Давактив агентлигининг расмий веб-сайтига юкланди.
Мазкур қарор бўйича Давактив агентлиги томонидан тайёрланган ТСТБ ҳисоботи билан қуйидаги ҳавола орқали танишишингиз мумкин:
Норматив-ҳуқуқий ҳужжатнинг тартибга солиш таъсирини баҳолаш ҳисоботи ҳаволаси
Ушбу ТСТБ ҳисоботи юзасидан таклиф ва мулоҳазаларингизни Давактив агентлигининг research@davaktiv.uz электрон почта манзилига ҳамда махсус +99890-186-39-46 (Бутабоев Мехриддин) алоқа рақамига юборишингиз мумкин

Проводится оценка регуляторного воздействия нормативно-правовых актов
Агентством по управлению государственными активами проводится оценка регуляторного воздействия (ОРВ) Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 16 октября 2006 года № 215  «О мерах по обеспечению эффективного управления предприятиями с государственной долей в уставном фонде и надлежащего учета государственного имущества».
В рамках ОРВ оценивается влияние требований положений о государственных предприятиях, о службе внутреннего аудита на предприятиях, о порядке передачи в доверительное управление государственных пакетов акций (долей) на деятельность этих предприятий.
По результатам оценки разработаны предложения по изменению или отмене требований и положений, которые не способствовали достижению намеченных целей, были неэффективными или низкоэффективными, а сам отчет ОРВ (на государственном языке) размещен на официальном сайте Агентства госактивов.
Ознакомиться с отчетом ОРВ по вышеуказанному постановлению, подготовленным Агентством госактивов, можно по следующей ссылке:
Ссылка на отчет об оценке регуляторного воздействия нормативно-правового акта (на государственном языке)
Предложения и отзывы по данному отчету ОРВ можно направить на адрес электронной почты Агентства по управлению государственными активами research@davaktiv.uz, а также на специальный контактный номер +99890-186-39-46 (Бутабоев Мехриддин).