Бухоро вилоятида тадбиркорлар ва ишбилармонлар иштирокида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тадбиркорлар ва кенг жамоатчиликка тушунтириш, унинг тарғибот ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 3 август куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Бухоро вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари, жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
Ушбу тадбирда 400 нафардан зиёд тадбиркорлар ва инвесторлар, маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналарнинг вакиллари иштирок этди.
Тақдимот Давактив агентлиги директор ўринбосари Алишер Миралиев, Давактив агентлигининг Бухоро вилояти ҳудудий бошқармаси бошлиғи Фирдавс Норов ҳамда вилоят ҳокимининг ўринбосари Мирали Хамраев бошчилигида бўлиб ўтди.
Тадбирда А. Миралиев сўзга чиқиб, сўнги йилларда мамлакатимизда хусусийлаштириш соҳасидаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштириш, тадбиркорликни ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш юзасидан кескин ислоҳотлар амалга оширилиб, тадбиркорлар учун бир қатор янгилик ва қулайликлар яратилганлигини таъкидлаб ўтди. Хусусан:
Шу билан бирга, “Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Бухоро вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2023 йил давомида жами 90 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 73 та давлат активлари 184,7 млрд.сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди.Бундан ташқари, тадбиркорлар ва фуқаролар учун 2553 та 177 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 504 та 46,6 гектар ер участкалари 32,9 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Ҳудудий бошқарма томонидан 2024 йилнинг ўтган даврида жами 74 та янги давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, 87 та давлат активлари 160 млрд.сўм қийматга сотилиши таъминланган. Ҳозирги кунда умумий қиймати 76,8 млрд.сўм бўлган 51 та давлат активларининг савдоси давом этмоқда.
Ўз ўрнида, янги 2024 йилги хусусийлаштириш дастурига мувофиқ, Бухоро вилоятида оммавий савдоларда сотилиши белгиланган жами 6 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, 65 та кўчмас мулк объектлари тадбиркорлар ва тадбир иштирокчиларига яқиндан таништирилди.
Шу билан бирга, куннинг иккинчи ярмида ОАВ вакиллари учун Пресс-тур ҳам ташкил этилиб, ҳудудда хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жойига чиққан ҳолда ўрганилди.
Мазкур тадбир бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган, Самарқанд, Қашқадарё, Навоий вилоятларида ўтказилди ҳамда кейинги ўринларда республиканинг қолган вилоятларида ҳамда Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилади.

В Бухарской области для предпринимателей и инвесторов состоялась очередная презентация «Roadshow»
В целях ускорения работ по разъяснению и продвижению сути и значения настоящего постановления в регионах, 3 августа текущего года Агентством по управлению государственными активами проведено очередная презентация “Roadshow” государственных активов, подлежащих приватизации в Бухарской области, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков.
На мероприятии приняли участие более 400 предпринимателей и инвесторов, а также представителей местных хокимиятов и крупных предприятий области.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства госактивов Алишера Миралиева, начальника территориального управления Агентства госактивов в Бухарской области Фирдавса Норова, а также заместителя хокима Бухарской области Мирали Xамраева.
Вместе с тем, участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе в Бухарской области за 2023 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 90 государственных активов, из которых 73 активов были проданы за 184,7 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлены 2553 земельных участков площадью 177 га, из них проданы 504 земельных участков площадью 46,6 га за 32,9 млрд.сумов.
Областным управлением за прошедший период 2024 года на торги было выставлено всего 74 государственных активов, из них продано 87 государственных активов на сумму 160 млрд.сум. В настоящее время продолжаются торги 51 государственных активов общей стоимостью 76,8 млрд.сум.
В свою очередь, в соответствии с программой приватизации на 2024 год, предпринимателям и участникам мероприятия представлены 6 активов государства и хозяйственных обществ с участием государства, а также 65 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Бухарской области.
Также, сотрудники Агентства госактивов подробно объяснили, как теоретически, так и практически, процедуры открытия личного кабинета на электронной торговой платформе “E-auksion”, получения электронной подписи в режиме онлайн и участия на торгах.
На сегодняшний день, подобные мероприятия проведены в Ферганской, Андижанской, Наманганской, Самаркандской, Кашкадарьинской, Навоийской областях, а также будут проводиться в ближайшие дни во всех остальных областях республики и Республике Каракалпакстан.