Давлат улуши юқори бўлган хўжалик жамиятлари ва давлат унитар корхоналарининг бошқарув органларининг фаолияти самарадорлиги, масъулияти ва жавобгарлиги оширилади
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 8 апрелдаги “Тадбиркорлик муҳитини яхшилаш ва хусусий секторни ривожлантириш орқали барқарор иқтисодий ўсиш учун шарт-шароитлар яратиш борасидаги навбатдаги ислоҳотлар тўғрисида”ги ПФ-101 сон Фармонига мувофиқ давлат улуши 50 фоиз ва ундан ортиқ бўлган хўжалик жамиятлари ва давлат унитар корхоналари  бошқарув органларининг фаолияти самарадорлигини, масъулияти ва жавобгарлиги оширилади. Хусусан:
• ижро органи раҳбари сифатида тайинланган (қайта тайинланган) шахс сурункасига икки муддатдан ортиқ ижро органи раҳбари бўлиши мумкин эмас;
• кузатув кенгаши аъзоларидан иборат стратегия ва инвестициялар қўмитаси, аудит қўмитаси, тайинловлар ва ҳақ тўлаш қўмитаси, коррупцияга қарши курашиш ва этика қўмитаси ташкил этилади;
• Кузатув кенгаши таркибига давлат улуши бўйича сайланган аъзолар фаолияти корхонада трансформация жараёнларини самарали ташкил этиш, корхонанинг ташқи қарзларини оптималлаштириш, замонавий харид тизимини жорий этиш, ушбу фармонда назарда тутилган талабларни бажариш, инвестиция лойиҳаларини молиялаштиришга муқобил маблағларни жалб этиш каби мезонлар асосида баҳоланади.
• давлат иштирокидаги корхоналар кузатув кенгаши аъзоларини рағбатлантириш ва ижро органи аъзолари меҳнатига ҳақ тўлаш бўйича ягона рағбатлантириш сиёсатини жорий этиладиБунда, ижро органи аъзоларига ойлик иш ҳақи ва йил якунлари бўйича бир йўла тўланадиган мукофот тўловлардан ташқари ҳар қандай қўшимча тўлов турлари бекор қилинади.

The efficiency of the activities and responsibility of the management bodies of economic societies and state unitary enterprises with a high share of the state is improving
In accordance with the Presidential Decree PD-101 dated April 8 of 2022 “On the further reforms to create conditions for sustainable economic growth by improving the business environment and development of the private sector”, the effectiveness, duty and responsibility of the management of economic companies with the state share of 50 percent or more and the state unitary enterprises is increasing. Specifically,
the person appointed (reappointed) as the head of the executive body cannot be the head of the executive body for more than two consecutive terms;
the Strategy and Investment Committee, the Audit Committee, the Nomination and Remuneration Committee, the Anti-Corruption and Ethics Committee shall be formed from the members of the Supervisory Board;
The performance of the elected members to the State Share Supervisory Board shall be evaluated based on the effective organization of transformation processes at the company, optimization of the company's external debt, implementation of a modern procurement system, compliance with the requirements stipulated by this Decree, and the attraction of alternative funds for the financing of investment projects.