Давлат улуши юқори бўлган хўжалик жамиятлари ва давлат унитар корхоналарининг бошқарув органларининг фаолияти самарадорлиги, масъулияти ва жавобгарлиги оширилади
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 8 апрелдаги “Тадбиркорлик муҳитини яхшилаш ва хусусий секторни ривожлантириш орқали барқарор иқтисодий ўсиш учун шарт-шароитлар яратиш борасидаги навбатдаги ислоҳотлар тўғрисида”ги ПФ-101 сон Фармонига мувофиқ давлат улуши 50 фоиз ва ундан ортиқ бўлган хўжалик жамиятлари ва давлат унитар корхоналари  бошқарув органларининг фаолияти самарадорлигини, масъулияти ва жавобгарлиги оширилади. Хусусан:
• ижро органи раҳбари сифатида тайинланган (қайта тайинланган) шахс сурункасига икки муддатдан ортиқ ижро органи раҳбари бўлиши мумкин эмас;
• кузатув кенгаши аъзоларидан иборат стратегия ва инвестициялар қўмитаси, аудит қўмитаси, тайинловлар ва ҳақ тўлаш қўмитаси, коррупцияга қарши курашиш ва этика қўмитаси ташкил этилади;
• Кузатув кенгаши таркибига давлат улуши бўйича сайланган аъзолар фаолияти корхонада трансформация жараёнларини самарали ташкил этиш, корхонанинг ташқи қарзларини оптималлаштириш, замонавий харид тизимини жорий этиш, ушбу фармонда назарда тутилган талабларни бажариш, инвестиция лойиҳаларини молиялаштиришга муқобил маблағларни жалб этиш каби мезонлар асосида баҳоланади.
• давлат иштирокидаги корхоналар кузатув кенгаши аъзоларини рағбатлантириш ва ижро органи аъзолари меҳнатига ҳақ тўлаш бўйича ягона рағбатлантириш сиёсатини жорий этиладиБунда, ижро органи аъзоларига ойлик иш ҳақи ва йил якунлари бўйича бир йўла тўланадиган мукофот тўловлардан ташқари ҳар қандай қўшимча тўлов турлари бекор қилинади.

Повышается эффективность деятельности и ответственность органов управления хозяйственных обществ и государственных унитарных предприятий с высокой долей государства
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 8 апреля текущего года № ПФ-101 «Об очередных реформах по созданию условий для устойчивого экономического роста путем улучшения предпринимательской среды и развития частного сектора», повышается эффективность деятельности, обязанность и ответственность органов управления хозяйственных обществ с государственной долей 50 процентов и более и государственных унитарных предприятий. В частности,
назначенное (переназначенное) в качестве руководителя исполнительного органа, не может быть руководителем исполнительного органа более двух сроков подряд;
образуются Комитет по стратегии и инвестициям, Комитет по аудиту, Комитет по назначениям и вознаграждениям, Комитет по противодействию коррупции и этике из числа членов наблюдательного совета;
деятельность членов, избранных в состав Наблюдательного совета по государственной доле, оценивается на основе таких критериев, как эффективная организация процессов трансформации на предприятии, оптимизация внешней задолженности предприятия, внедрение современной системы закупок, исполнение требований, предусмотренных настоящим Указом, а также привлечение альтернативных средств для финансирования инвестиционных проектов.