Давлат иштирокидаги йирик корхоналар кузатув кенгашларига халқаро “Headhunter” компанияси билан ҳамкорликда тажрибали мустақил аъзолар жалб қилинади
Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Жаҳон банки билан ҳамкорликда “Институционал салоҳиятни ошириш (IBL)” лойиҳаси доирасида давлат иштирокидаги йирик корхоналар кузатув кенгашларига халқаро тажрибага эга мустақил аъзоларни жалб қилиш ҳамда ижро органи раҳбарлигига тайинлаш учун малакали ва салоҳиятли мутахассисларнинг “ТОП-100” захирасини шакллантириш юзасидан ўтказилган халқаро тендер якунига кўра, Буюк Британиянинг “Strikitsa Consulting” Ltd. консалтинг компанияси жалб қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 27 октябрдаги ПФ-6096-сон Фармонига мувофиқ давлат иштирокидаги корхоналарнинг кузатув кенгашлари таркибига ва корхоналар бошқарувига халқаро танлов асосида чет эллик соҳа мутахассисларини (жумладан, ватандошларни) фаол жалб этиш орқали кузатув кенгашлари таркибининг камида 30 фоизини ва корхона бошқарувини малакали халқаро мутахассислар билан тўлдириш белгиланган.
Шунга кўра, ушбу вазифани илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун проффессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш бўйича Жаҳон банки томонидан халқаро тендер эълон қилинган эди.
Мазкур танлов жараёнида, 4 нафар халқаро профессионал консалтинг компаниялардан, жумладан консорциум шаклидаги, таклифлар қабул қилиниб, уларнинг соҳадаги тажрибаси, малакаси, белгиланган вазифаларни амалга ошириш бўйича ёндашувлари ва молиявий таклифи асосида cаралаш натижасида, “Strikitsa Consulting” Ltd. консалтинг компанияси томонидан тақдим этилган таклиф энг мақбул деб топилди.
Ушбу халқаро “Headhunter” компанияси томонидан корхоналар тўғрисидаги таҳлилий маълумотлар ўрганилади ва кузатув кенгаши таркибини таҳлил қилиш асосида профессионал соҳа мутахассислари кузатув кенгашларининг мустақил аъзолигига жалб қилинади.
Шу билан бирга, “Headhunter” компанияси давлат иштирокидаги корхоналарнинг бошқарув фаолиятига муносиб “ТОП-100” нафар соҳада муваффақиятга эришган, малакали ва салоҳиятли бошқарувчилар (менеджерлар) захирасини шакллантиради.

In cooperation with the international Headhunter company, qualified independent members are attracted to the supervisory boards of large enterprises with state participation
According to the results of the international tender held by the State Assets Management Agency together with the World Bank in the framework of the "Institutional Capacity Building (IBL)" project on attracting independent members with international experience to the supervisory boards of large enterprises with state participation and forming a pool of "Top 100" qualified and potential managers for appointment to the executive body, the consulting company "Strikitsa Consulting Ltd." from Great Britain was attracted.
In accordance with the Presidential Decree No. PD-6096 dated October 27, 2020, it is noted that at least 30 percent of supervisory boards and the management of enterprises should be headed by qualified international specialists by actively attracting foreign professionals in this sphere (including compatriots) to supervisory boards and the management of enterprises on the basis of international tender.
Accordingly, the World Bank announced an international tender to attract a professional consulting company for the implementation of this task on the basis of international best practices.
In this tender process were received proposals from 4 international professional consulting companies, including in the form of a consortium, and based on their experience in the field, qualifications, approaches for implementing the tasks set, as well as financial proposals, the proposal submitted by the consulting company "Strikitsa Consulting" Ltd was considered the best.
This international Headhunter company will analyze the analytical data of the enterprises and based on the analysis of supervisory board composition will attract professional specialists in the sphere as independent members of supervisory boards.
At the same time, Headhunter company forms a pool of "Top 100" qualified and potential managers, who have achieved success in the sphere, suitable for the management of enterprises with state participation.
These tasks are aimed to improve the effectiveness of the supervisory boards of enterprises with state participation.