Давлат иштирокидаги йирик корхоналар кузатув кенгашларига халқаро “Headhunter” компанияси билан ҳамкорликда тажрибали мустақил аъзолар жалб қилинади
Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Жаҳон банки билан ҳамкорликда “Институционал салоҳиятни ошириш (IBL)” лойиҳаси доирасида давлат иштирокидаги йирик корхоналар кузатув кенгашларига халқаро тажрибага эга мустақил аъзоларни жалб қилиш ҳамда ижро органи раҳбарлигига тайинлаш учун малакали ва салоҳиятли мутахассисларнинг “ТОП-100” захирасини шакллантириш юзасидан ўтказилган халқаро тендер якунига кўра, Буюк Британиянинг “Strikitsa Consulting” Ltd. консалтинг компанияси жалб қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 27 октябрдаги ПФ-6096-сон Фармонига мувофиқ давлат иштирокидаги корхоналарнинг кузатув кенгашлари таркибига ва корхоналар бошқарувига халқаро танлов асосида чет эллик соҳа мутахассисларини (жумладан, ватандошларни) фаол жалб этиш орқали кузатув кенгашлари таркибининг камида 30 фоизини ва корхона бошқарувини малакали халқаро мутахассислар билан тўлдириш белгиланган.
Шунга кўра, ушбу вазифани илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун проффессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш бўйича Жаҳон банки томонидан халқаро тендер эълон қилинган эди.
Мазкур танлов жараёнида, 4 нафар халқаро профессионал консалтинг компаниялардан, жумладан консорциум шаклидаги, таклифлар қабул қилиниб, уларнинг соҳадаги тажрибаси, малакаси, белгиланган вазифаларни амалга ошириш бўйича ёндашувлари ва молиявий таклифи асосида cаралаш натижасида, “Strikitsa Consulting” Ltd. консалтинг компанияси томонидан тақдим этилган таклиф энг мақбул деб топилди.
Ушбу халқаро “Headhunter” компанияси томонидан корхоналар тўғрисидаги таҳлилий маълумотлар ўрганилади ва кузатув кенгаши таркибини таҳлил қилиш асосида профессионал соҳа мутахассислари кузатув кенгашларининг мустақил аъзолигига жалб қилинади.
Шу билан бирга, “Headhunter” компанияси давлат иштирокидаги корхоналарнинг бошқарув фаолиятига муносиб “ТОП-100” нафар соҳада муваффақиятга эришган, малакали ва салоҳиятли бошқарувчилар (менеджерлар) захирасини шакллантиради.

В сотрудничестве с международной компанией «Headhunter» в наблюдательные советы крупных предприятий с государственным участием привлекаются опытные независимые члены
По итогам международного тендера, проведенного Агентством по управлению государственными активами совместно со Всемирным банком, в рамках проекта «Укрепление институционального потенциала (IBL)», по привлечению независимых членов с международным опытом в наблюдательные советы крупных предприятий с государственным участием и формированию резерва «ТОП-100» квалифицированных и потенциальных управляющих (менеджеров) для назначения в руководство исполнительного органа, привлечена консалтинговая компания "Strikitsa Consulting" Ltd. из Великобритании.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан №ПФ-6096 от 27 октября 2020 года отмечено укомплектование квалифицированными международными специалистами не менее 30 процентов состава наблюдательных советов и в правлении предприятия путем активного привлечения на основе международного конкурса зарубежных специалистов данной сферы (в том числе из числа соотечественников) в наблюдательные советы и правления предприятий.
Соответственно, Всемирным банком был объявлен международный тендер на привлечение профессиональной консалтинговой компании для реализации данной задачи на основе передового международного опыта.
В данном процессе конкурса были получены предложения от 4-х международных профессиональных консалтинговых компаний, в том числе в форме консорциума, и исходя из их опыта в сфере, квалификации, подходов к реализации поставленных задач, а также финансовых предложений, предложение представленное консалтинговой компанией “Strikitsa Consulting” Ltd. было признано лучшим.
Данная международная компания «Headhunter» изучит аналитические данные о предприятиях и на основе анализа состава наблюдательного совета будет привлекать профессиональных специалистов сферы в независимый состав наблюдательных советов.
При этом компания «Headhunter» формирует резерв «ТОП-100» квалифицированных и потенциальных управляющих (менеджеров), добившихся успехов в сфере, подходящих для управленческой деятельности предприятий с государственным участием.
Эти задачи направлены на повышение эффективности наблюдательных советов предприятий с государственным участием.