Оммавий савдоларга чиқарилган дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари бўйича навбатдаги савдо жараёнининг биринчи ва иккинчи босқичи якунланиб, Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссиясининг тегишли қарори қабул қилинди.
Унга кўра:
• “Сурхондарёдонмаҳсулотлари” AЖнинг “Aлпомиш ун тегирмон” филиали бўйича савдо жараёнларининг иккинчи босқичга ўтган талабгорлар рўйхати тасдиқланди ва ушбу талабгорлардан 2024 йил 7 февраль соат (Тошкент вақти билан) 18:00 га қадар тижорат таклифлари, яъни сотиб олиш нархи, тўлов муддати ва тўлов қобилияти бўйича таклифлар "E-auksion" электрон савдо платформаси орқали қабул қилинади;
• “Фарғонадонмаҳсулотлари” AЖнинг "Марғилон дон" филиали энг яхши тижорат таклифини тақдим этган "Фаргонадон Кластер" МЧЖ ҚКга 10,0 млрд. сўм сотиб олиш қийматини тўлаш, камида беш йил давомида активнинг асосий фаолият турини сақлаб қолиш ва мавжуд дон сақлаш сиғимларини камайтирмаслик ҳамда қонунчиликда белгиланган тартибда давлат захираси учун сақланадиган дон ҳажмларини шартномалар асосида ҳақ тўлаш эвазига сақлаб бериш шарти билан сотилди.
Ушбу давлат активлари бўйича савдо жараёнларининг мазкур босқичида иштирок этган барча талабгорларга Ишчи орган томонидан индивидуал хабар юборилади.
Таъкидлаш жоизки, дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари бўйича нарх таклифларини кўриб чиқишда, Хусусийлаштириш давлат комиссияси томонидан мўлжал сифатида инобатга олинадиган тавсиявий баҳолаш қийматини 50 фоизга қадар қадамма-қадам пасайтириш механизми жорий этилди.
Бундан ташқари, қуйидаги дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуаларининг савдо жараёнларини давом эттириш учун савдода қатнашиш бўйича таклифлар келиб тушмаганлиги, савдоларнинг биринчи босқичида ғолиблар аниқланмаганлиги ҳамда таклифлар етарли даражада шаклланмаганлиги сабабли, мазкур активлар такрорий савдоларга чиқарилди.
Мазкур давлат активлари бўйича оммавий савдоларда қатнашиш истагида бўлган талабгорлар ўз таклифларини "E-auksion" электрон савдо платформаси орқали тақдим этишлари мумкин.
Талабгорлардан таклифлар 2024 йил 12 февраль куни соат 18-00га (Тошкент вақти билан) қадар қабул қилинади

Завершены первый и второй этапы очередных процессов торгов долей государства в зерновых предприятиях и имущественных комплексов филиалов зерновых предприятий, выставленные на публичные торги, и принято соответствующее решение Государственной комиссии по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации.
• Утвержден список претендентов, прошедших на второй этап процесса торгов по филиалу «Алпомиш ун тегирмон» АО «Сурхондарёдонмахсулотлари» и коммерческие предложения (о покупочной цене, сроке оплаты и платежеспособности) от этих претендентов будут приниматься до 18:00 часов (Ташкентское время) 7 февраля 2024 года через электронную торговую платформу «E-auksion»;
• Филиал «Маргилон дон» АО «Фаргонадонмахсулотлари» продан предложившему лучшее коммерческое предложение СП ООО «Кластер Фаргонадон», с условиями оплаты покупной цены в размере 10,0 млрд сумов, сохранения основной деятельности актива в течение не менее пяти лет и не сокращения имеющихся мощностей зернохранилищ, а также сохранения объемов зерна, хранящихся в государственном резерве, в соответствии с законодательством в обмен на уплату пошлин на основании договоров.
Следует отметить, что при рассмотрении ценовых предложений по государственной доле в зерновых предприятиях и имущественных комплексов филиалов зерновых предприятий, учитываемых Государственной комиссией по приватизации в качестве ориентира, был введен механизм поэтапного снижения рекомендованной оценочной стоимости до 50%.
Кроме того, в связи с тем, что по нижеследующим государственным долям в зерновых предприятиях и имущественным комплексам филиалов зерновых предприятий не поступили предложения об участии на торгах, не были определены победители на первом этапе торгов, а также поступило недостаточное количество предложений для продолжения процесса торгов, данные активы выставляются на повторные торги.