Оммавий савдоларга чиқарилган дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари бўйича навбатдаги савдо жараёнининг биринчи ва иккинчи босқичи якунланиб, Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссиясининг тегишли қарори қабул қилинди.
Унга кўра:
• “Сурхондарёдонмаҳсулотлари” AЖнинг “Aлпомиш ун тегирмон” филиали бўйича савдо жараёнларининг иккинчи босқичга ўтган талабгорлар рўйхати тасдиқланди ва ушбу талабгорлардан 2024 йил 7 февраль соат (Тошкент вақти билан) 18:00 га қадар тижорат таклифлари, яъни сотиб олиш нархи, тўлов муддати ва тўлов қобилияти бўйича таклифлар "E-auksion" электрон савдо платформаси орқали қабул қилинади;
• “Фарғонадонмаҳсулотлари” AЖнинг "Марғилон дон" филиали энг яхши тижорат таклифини тақдим этган "Фаргонадон Кластер" МЧЖ ҚКга 10,0 млрд. сўм сотиб олиш қийматини тўлаш, камида беш йил давомида активнинг асосий фаолият турини сақлаб қолиш ва мавжуд дон сақлаш сиғимларини камайтирмаслик ҳамда қонунчиликда белгиланган тартибда давлат захираси учун сақланадиган дон ҳажмларини шартномалар асосида ҳақ тўлаш эвазига сақлаб бериш шарти билан сотилди.
Ушбу давлат активлари бўйича савдо жараёнларининг мазкур босқичида иштирок этган барча талабгорларга Ишчи орган томонидан индивидуал хабар юборилади.
Таъкидлаш жоизки, дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари бўйича нарх таклифларини кўриб чиқишда, Хусусийлаштириш давлат комиссияси томонидан мўлжал сифатида инобатга олинадиган тавсиявий баҳолаш қийматини 50 фоизга қадар қадамма-қадам пасайтириш механизми жорий этилди.
Бундан ташқари, қуйидаги дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуаларининг савдо жараёнларини давом эттириш учун савдода қатнашиш бўйича таклифлар келиб тушмаганлиги, савдоларнинг биринчи босқичида ғолиблар аниқланмаганлиги ҳамда таклифлар етарли даражада шаклланмаганлиги сабабли, мазкур активлар такрорий савдоларга чиқарилди.
Мазкур давлат активлари бўйича оммавий савдоларда қатнашиш истагида бўлган талабгорлар ўз таклифларини "E-auksion" электрон савдо платформаси орқали тақдим этишлари мумкин.
Талабгорлардан таклифлар 2024 йил 12 февраль куни соат 18-00га (Тошкент вақти билан) қадар қабул қилинади

• The list of applicants who passed to the second stage of the sales process on branch “Alpomish un tegirmon” of “Surxondaryodonmahsulotlari” JSC was approved and commercial offers (on purchase price, payment term and solvency) from these applicants will be accepted until 18:00 (Tashkent time) on February 7, 2024 through the electronic trading platform "E-auksion";
• "Margilon Don" branch of JSC "Fargonadonmahsulotlari" was sold to the JV "Klaster Fargonadon" LLC, which offered the best commercial offer, with the terms of payment of the purchase price in the amount of 10.0 billion UZS, with the condition of maintaining the main activity of the asset for at least five years and not reducing the existing capacity of grain storage facilities, as well as preserving the volume of grain stored in the state reserve, in accordance with the legislation in exchange for payment of duties on the basis of contracts.
It should be noted that when considering price offers for the state share in grain enterprises and property complexes of grain enterprise branches, taken into account by the State Privatization Commission as a benchmark, a mechanism of gradual reduction of the recommended appraised value up to 50% was introduced.
In addition, considering that for the following state shares in grain enterprises and property complexes of grain enterprises' branches there were no proposals for participation in the auctions, no winner was determined at the first and second stages of the auction, as well as an insufficient number of proposals were received to continue the sales process, these assets are put up for repeated public sales.
Applicants wishing to participate in the public sales of these state assets can submit their proposals through the electronic trading platform "E-auksion".