“Қизилқум Фосфорит Комплекси” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушини хусусийлаштириш жараёни юзасидан ахборот
Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан жорий йил 30 март куни чоп этилган эълонга мувофиқ, “Қизилқум Фосфорит Комплекси” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушини (кейинги ўринларда – Актив ёки Компания) хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланган.
Аввал маълум қилинганидек, ушбу давлат активини хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун “Orion Capital Advisory” (кейинги ўринларда – Маслаҳатчи) компанияси Хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи сифатида жалб этилган.
Аризаларни қабул қилиш жараёни доирасида, Маслаҳатчи томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 2023 йил 5 майга қадар 6 нафар халқаро инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Маслаҳатчига келиб тушган.
Давактив агентлиги ҳамда Хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи томонидан келиб тушган барча аризалар қуйидаги мезонлар бўйича сараланган:
• Минерал ўғитлар ва/ёки ярим тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқаришда тасдиқланган иш тажрибаси;
Келиб тушган аризаларни юқоридаги мезон талаблари асосида Маслаҳатчи томонидан чуқур ўрганиш натижасида, 2 нафар халқаро инвесторларнинг аризалари юқоридаги мезон талабларига тўлиқ мос деб топилган.
Шунга кўра, Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичидан муваффақиятли ўтган талабгорлар, хусусийлаштириш жараёнининг келгуси Мажбуриятга эга бўлмаган таклиф (NBO) қабул қилиш босқичида иштирок этиш учун таклиф қилинади ҳамда уларга ушбу босқич жараёнлари тўғрисидаги хат (Process Letter) юборилади.
Талабгорлар томонидан Ахборотларни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзолангандан сўнг, уларга Маслаҳатчи томонидан тайёрланган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш имконияти берилади. Ушбу маълумотлар хонаси Актив тўғрисида батафсил маълумотларни, жумладан, тарихий ва прогнозли молиявий кўрсатгичлари каби ахборотларни ўз ичига олади.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO) жорий йилнинг 10 июлига қадар қабул қилинади.

Information about the process of privatization of the state share in the authorized capital of "Qizilqum Fosforit Kompleksi" LLC
According to the announcement published by the State Assets Management Agency on March 30 this year, Express of interest stage of the privatization process of the state share in the authorized capital of "Qizilqum Fosforit Kompleksi" LLC (hereinafter - the Asset or Company) launched.
As reported previously, "Orion Capital Advisory" company (hereinafter - Consultant) was attracted as a privatization consultant to carry out the process of privatization of this state asset on the basis of the best international experience.
As part of the company's privatization processes, complex marketing activities were carried out by Consultant, as well as sending investment teasers to potential investors. As a result, Consultant has received expressions of interest from 6 international investors by May 5, 2023
• Proven work experience in the area of production of mineral fertilizers and/or semi-finished products;
As a result of in-dept analysis of the proposals received by Consultant in accordance with the abovestated criterias, proposals from international investors were recognized as fully complying with the above criteria.
Accordingly, applicants who have successfully passed the Express of interest stage will be invited to participate in the next Submission of Non-binding offers (NBO) stage of the privatization process, and Process Letter with detailed information on this stage will be addressed to them.
Non-binding offers (NBO) for purchase of the Asset are accepted by Consultant until 10th of July this year.