“Ўзагроэкспортбанк” АТБ устав капиталидаги 100 фоиз давлат акциялар пакетини хусусийлаштириш юзасидан ахборот
Аввал маълум қилинганидек, хусусийлаштириш бўйича консультант “Grant Thornton” халқаро консалтинг компанияси жалб этилган ҳолда амалга оширилган рақобатга асосланган оммавий ошкора сотув жараёни натижасида “Ўзагроэкспортбанк” АТБ устав капиталидаги 100 фоиз давлат акциялар пакетини 4,0 млн. АҚШ долларига сотиш юзасидан “Совкомбанк” ОАЖ (Россия Федерацияси) билан Келишувга эришилган ва жорий йилнинг 23 февраль куни Давлат активларини бошқариш агентлиги ва Совкомбанк ўртасида мазкур акциялар пакети олди-сотди Битими имзоланган эди.
Бироқ, Совкомбанк  томонидан битимни амалга ошира олмаслиги тўғрисидаги мурожаатига асосан Битим жорий йилнинг 27 сентябрида томонларнинг ўзаро келишувига асосан бекор қилинганлиги маълум қилинади.
Бу юзасидан Давлат мулкини сотишда тендер савдоларини ўтказиш бўйича давлат комиссиясининг тегишли қарори қабул қилинган.

Информация о приватизации 100 процентов государственного пакета акций в уставном капитале АКБ «Узагроэкспортбанк»
Как сообщалось ранее, по результатам проведенного публичного открытого торга на основе конкуренции, а также при сопровождении международной консалтинговой компании «Grant Thornton», привлеченной в качестве консультанта по приватизации, между Агентством по управлению государственными активами и ПАО «Совкомбанк» (Российская Федерация) была достигнута договоренность о продаже 100% государственного пакета акций в уставном капитале АКБ «Узагроэкспортбанк» на сумму 4,0 млн. долларов США и 23 февраля т.г. было подписано Соглашение о купле-продаже данного пакета акций.
Однако, на основании обращения ПАО «Совкомбанк» о неосуществимости сделки, данное Соглашение было расторгнуто 27 сентября т.г. по взаимному согласию сторон.
В связи с этим, принято соответствующее решение Государственной комиссией по проведению тендерных торгов при продаже государственного имущества.