Латвия Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Реинис Трокша билан учрашув ўтказилди
Жорий йилнинг 23 январь куни Давактив агентлигида Латвия Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Рейнис Трокша ҳамда Латвиянинг “BAO” АЖ компанияси кузатув кенгаши раиси Жанис Вилгертс билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув бошида, Давактив агентлиги директори А. Ортиков томонидан Агентликнинг асосий фаолият йўналишлари ва вазифалари, мазкур йўналишни ислоҳ этиш бўйича қабул қилинган Қонунлар ва тегишли норматив ҳуқуқий ҳужжатлар, жумладан, Ўзбекистон Республикасининг “Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги ва “Давлат мулкини хусусийлаштириш тўғрисида”ги Қонунлари тўғрисида батафсил маълумот бериб ўтди.
Шунингдек, А. Ортиков ишлаб чиқилган фундаментал ҳужжатларнинг қабул қилиниши билан Ўзбекистонда хусусийлаштириш жараёнларининг самарадорлиги сезиларли даражада ошганлиги, ўз ўрнида, ҳозирда янги хусусийлаштириш дастури ишлаб чиқилаётганлигига тўхталиб ўтди.
Шундан сўнг, Давактив агентлиги директори сўзининг давомида “E-auksion” электрон савдо платформаси фаолияти ва унинг қулайликлари тўғрисида меҳмонларга маълумот берди.
Латвия Республикасининг элчиси Рейнис Трокша юқорида бериб ўтилган маълумотлар учун ташаккур билдириб, хусусийлаштириш соҳаси бу ҳар бир давлат иқтисодиётининг муҳим қисми эканлигини ва хусусий секторнинг ривожида катта ўрин тутишини, Ўзбекистонда мазкур соҳага катта эътибор қаратилиб, ижобий натижалардан Европа давлатлари ҳам хабар топаётганини таъкидлади.
Ўз навбатида, “BAO” компанияси кузатув кенгаши раиси Жанис Вилгертс ўз сўзида “E-auksion” электрон савдо платформасининг фаолиятини юқори эътироф этиб, ушбу платформа чиндан шаффоф ва технологик жиҳатдан юқори даражада рақамлаштирилганлигини таъкидлаб ўтди. Шу ўринда, мазкур электрон платформа орқали Навоий вилоятида жойлашган фойдали қазилмаларни амалга ошириш участкаси “BAO” компанияси томонидан ютиб олинганлигини маълум қилди.

Состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Латвийской Республики в Республике Узбекистан Рейнисом Трокшой
23 января текущего года в Агентстве госактивов состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Латвийской Республики в Республике Узбекистан Рейнисом Трокшой и Председателем Наблюдательного совета латвийской компании АО «BAO» Жанисом Вилгертсом.
В начале встречи директор Агентства госактивов А. Ортиков подробно рассказал о главных направлениях деятельности и задачах Агентства, а также о Законах и соответствующих нормативно-правовых актах, принятых для реформирования данной сферы, включая Законы Республики Узбекистан «Об управлении государственным имуществом» и «О приватизации государственного имущества».
Кроме того, А. Ортиков отметил, что с принятием разработанных фундаментальных документов эффективность процессов приватизации в Узбекистане значительно возросла, и в настоящее время разрабатывается новая программа приватизации.
После этого, в продолжение своей речи, директор Агентства госактивов рассказал гостям о деятельности электронной торговой платформы «E-auksion» и ее преимуществах.
Посол Латвийской Республики Реинис Трокша поблагодарил за представленную информацию и отметил, что приватизация является важной частью экономики каждого государства, и что она играет большую роль в развитии частного сектора. Он также подчеркнул, что в Узбекистане этому направлению уделяется большое внимание, и положительные результаты привлекают внимание европейских государств.
В свою очередь, председатель наблюдательного совета компании АО «BAO» Жанис Вилгертс в своей речи высоко оценил деятельность электронной торговой платформы «E-auksion», отметив, что данная платформа действительно прозрачна и технологически высокоразвита. В этом контексте он сообщил, что участок по добыче полезных ископаемых, расположенный в Навоийской области, был выигран компанией АО «BAO» через данную электронную платформу.