“Миллий банклараро процессинг маркази” АЖнинг устав капиталидаги давлат улушини сотиш жараёни бошланганлиги тўғрисида эълон
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) “Миллий банклараро процессинг маркази” АЖ устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда – Актив/Жамият) "Давлат мулкини хусусийлаштириш тўғрисида"ги Қонуннинг 22-моддасига мувофиқ хусусийлаштиришнинг музокараларга оммавий равишда таклиф қилиш усули асосида савдо жараёнлари бошланганлигини эълон қилади.
Deloitte халқаро компанияси (кейинги ўринларда – Консультант) ушбу Битим бўйича Давактив агентлигининг хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчиси ҳисобланади.
“Миллий банклараро процессинг маркази” АЖ – банк тўлов карталарига асосланган “Humo” тўлов тизими Ўзбекистонда ва хорижда операцияларни амалга оширишга мўлжалланган бўлиб, Ўзбекистон тўлов тизимининг таркибий қисми ҳисобланади. Жамият тўлов тизимининг оператори фаолиятини амалга оширишга доир Марказий банкнинг тегишли лицензиясига эга.
• Устав капитали: 155,4 млрд сўм;
• Веб-саҳифаси: https://humocard.uz
Айни пайтда 27 миллиондан ортиқ HUMO карталари чиқарилган бўлиб, 210 мингдан ортиқ терминал ва 6,4 мингдан ортиқ банкоматлар ўрнатилган.
Савдо жараёни уч босқичда амалга оширилади, жумладан Cотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest), Мажбуриятга эга бўлмаган таклиф (NBO) ҳамда Мажбуриятга эга бўлган таклиф (BO) тақдим этиш босқичлари, якуний босқичда талабгорлар томонидан таклиф этиладиган қатъий нарх таклифининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов сифатида амалга оширилиши белгиланади.
Шу билан бирга, Активни баҳолаш учун “Катта тўртлик” (Big 4) туркумига кирувчи ("Deloitte"дан бошқа) халқаро компания жалб этилади.
Сотиш жараёнининг жорий босқичини амалга ошириш тўғрисида:
Қизиқиш билдириш босқичида иштирокчилардан қуйидаги маълумотлар билан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризаларини (Express of interest) тақдим этишлари сўралади:
1. Иштирокчи тўғрисида қисқача маълумот (шу жумладан, СТИР, фаолият тури) ва сотиб олинган тақдирда Активдан фойдаланиш режалари.
3. Охирги 3 йилги фаолияти бўйича молиявий ҳисоботи
Талабгорлар қизиқиш билдириши тўғрисидаги аризаларини хоҳишларига кўра ўзбек, рус ёки инглиз тилларида тайёрлаб 2024 йил 22 август соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар jmamadjanov@deloitte.uz электрон почта манзилига юборишлари лозим.
Ушбу эълондан сўнг, Консультант салоҳиятли инвесторларни жалб қилиш мақсадида, Deloitte халқаро алоқалари орқали инвестиция тизерларини тарқатишни ҳам ташкил қилади.
• “Тўлов тизими операторлари ва тўлов ташкилотлари фаолиятини лицензиялаш тартиби тўғрисида”ги Низом (Адлия вазирлиги томонидан 2023 йил 5 майда 3431 сон билан рўйхатдан ўтказилган)га мувофиқ тўлов тизими оператори муассислари (акциядорлари)га қўйиладиган талабларга мослиги;
• хусусийлаштириш жараёнида иштирок этилишини тақиқлаши мумкин бўлган маъмурий, ҳакамлик, арбитраж ёки бошқа суд жараёнларининг йўқлиги;
• Жаҳонгир Мамаджонов, Deloitte компаниясининг Тошкентдаги директори: jmamadjanov@deloitte.uz , тел.: +998 90 188 71 11;
• Шохрух Охунов, Давактив агентлигининг Департамент бошлиғи: sh.ohunov@davaktiv.uz , тел.: +998 71 259 20 23.
Давлат активини келгусидаги фаолиятига қўйиладиган шартлар:
Жамият тўлов тизими оператори сифатида “Тўловлар ва тўлов тизимлари тўғрисида”ги Қонун, “Тўлов тизими операторлари ва тўлов ташкилотлари фаолиятини лицензиялаш тартиби тўғрисида”ги Низом (Адлия вазирлиги томонидан 2023 йил 5 майда 3431 сон билан рўйхатдан ўтказилган) ва бошқа тўлов тизимига тегишли қонунчилик талабларига, хусусан ташкилий-ҳуқуқий шакли (фақат акциядорлик жамияти шаклида)га устав фонди (устав капитали) миқдорига, ташкилий, техник, хавфсизлик ҳамда фаолиятнинг узлуксизлигига доир талабларга қатъий риоя этган ҳолда фаолиятини олиб бориши талаб этилади.
Ўз навбатида, Мажбуриятга эга бўлмаган таклиф (NBO) босқичига ўтган талабгорлар билан, мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни тақдим этишларидан аввал, Активни сотиб олиш ва унинг келгусидаги фаолияти бўйича асосий шартлар акс эттирилган келишув имзоланиши мумкин.
Сотиш жараёнининг келгуси босқичлари тўғрисида:
Кейинги Мажбуриятга эга бўлмаган (NBO) таклифларни қабул қилиш босқичига ўтган потенциал инвесторлар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзоланади ва мажбуриятга эга бўлмаган тижорат таклифларини тайёрлаш учун Актив фаолияти тўғрисидаги умумий маълумотлар сақланадиган виртуал маълумотлар хонасига (VDR) кириш таъминланади.
Мажбуриятга эга бўлган (BO) таклифларни қабул қилиш босқичига ўтган талабгорларга “Deloitte” компанияси томонидан тайёрланган таҳлилий маълумотлар (Due-diligence) билан танишиш, активга ташриф буюрган ҳолда унинг бошқарув органига саволлар бериш имконияти яратилади.

Announcement on the start of privatization process of the state share in the authorized capital of JSC "National Interbank Processing Center"
In accordance with the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (hereinafter - the UzSAMA) announces the start of the sales process of 100% state share in the authorized capital of JSC “National Interbank Processing Center” (hereinafter - the Asset/Company) through a public invitation to negotiations method of privatisation in line with the article 22 of the Law of the Republic of Uzbekistan "On the privatization of state property".
The privatization consultant of the UzSAMA under this Transaction is international company “Deloitte” (hereinafter - the Consultant).
JSC “National Interbank Processing Center” is an integral part of the payment system of Uzbekistan, also this payment system “Humo” based on bank payment cards is intended for operations in Uzbekistan and abroad. The Company has the corresponding license of the Central Bank required to operate as a payment system operator.
At the moment more than 27 million “HUMO” debit cards have been issued, more than 210 thousand terminals and more than 6.4 thousand ATMs have been installed.
The sales process will be carried out in three stages, including the Express of Interest (EOI), the collection of Non-Binding Offers (NBO) and the collection of Binding Offers (BO). At the final stage, applicants will be required to make a security payment of at least 1% of the proposed binding price offer.
At the same time, an international appraisal company from "Big Four" group (except "Deloitte") to be attracted for the appraisal of the Asset.
Information on execution of the current stage of Transaction process:
As part of the Expression of Interest stage, participants are invited to express their interest in the form of an Express of Interest application, including the following information:
1. Brief information about the Applicants (including TPIN, type of activity) and plans for the use of the Asset in the event of an acquisition.
The Expression of Interest can be prepared in Uzbek, Russian or English languages until 18:00 (Tashkent time) on August 22, 2024 and sent to the following e-mail address: jmamadjanov@deloitte.uz
After publication of this announcement, the Consultant will organize the distribution of investment teasers through Deloitte's international contacts in order to attract potential investors.
• compliance with the requirements imposed on the founders (shareholders) of the payment system operator, in accordance with the Regulation “On the procedure for licensing the activities of operators of payment systems and payment organizations” (registered by the Ministry of Justice on May 5, 2023, No. 3431) ;
At the end of this stage of the sale process, Participants will be individually informed by Deloitte about the further organization of the processes by means of a Process Letter.
Requirements for future activity of the state asset:
The Company's activity as a payment system operator must comply with the requirements of the Law of the Republic of Uzbekistan “On Payments and Payment Systems”, the Regulation “On the procedure for licensing the activities of operators of payment systems and payment organizations” (registered by the Ministry of Justice on May 5, 2023, No. 3431) and other legislative acts, in particular, the organizational and legal form (only in the form of a joint stock company), the size of the authorized fund (authorized capital), organizational along with technical requirements to ensure the security and uninterrupted functioning of the system.
In turn, an agreement might be signed with the participants of the sales process, who have passed to the stage of submission Non-Binding Offers (NBO), prior to the submission of non-binding offers, setting out the basic terms of the acquisition of the Asset and its further activities.
Information on the next stage of the transaction process:
With potential investors progressing to the next stage of accepting Non-binding Offers (NBO), a Non-Disclosure Agreement (NDA) is signed and access is provided to the Virtual Data Room (VDR), where general information about the Asset's activities is stored for the preparation of non-binding commercial proposals.
Candidates who qualify to the Binding Offer (BO) stage will have the opportunity to familiarize themselves with the analytical data (due-diligence) prepared by Deloitte, and to visit the Asset and ask questions of its management body.