“Миллий банклараро процессинг маркази” АЖнинг устав капиталидаги давлат улушини сотиш жараёни бошланганлиги тўғрисида эълон
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) “Миллий банклараро процессинг маркази” АЖ устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда – Актив/Жамият) "Давлат мулкини хусусийлаштириш тўғрисида"ги Қонуннинг 22-моддасига мувофиқ хусусийлаштиришнинг музокараларга оммавий равишда таклиф қилиш усули асосида савдо жараёнлари бошланганлигини эълон қилади.
Deloitte халқаро компанияси (кейинги ўринларда – Консультант) ушбу Битим бўйича Давактив агентлигининг хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчиси ҳисобланади.
“Миллий банклараро процессинг маркази” АЖ – банк тўлов карталарига асосланган “Humo” тўлов тизими Ўзбекистонда ва хорижда операцияларни амалга оширишга мўлжалланган бўлиб, Ўзбекистон тўлов тизимининг таркибий қисми ҳисобланади. Жамият тўлов тизимининг оператори фаолиятини амалга оширишга доир Марказий банкнинг тегишли лицензиясига эга.
• Устав капитали: 155,4 млрд сўм;
• Веб-саҳифаси: https://humocard.uz
Айни пайтда 27 миллиондан ортиқ HUMO карталари чиқарилган бўлиб, 210 мингдан ортиқ терминал ва 6,4 мингдан ортиқ банкоматлар ўрнатилган.
Савдо жараёни уч босқичда амалга оширилади, жумладан Cотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest), Мажбуриятга эга бўлмаган таклиф (NBO) ҳамда Мажбуриятга эга бўлган таклиф (BO) тақдим этиш босқичлари, якуний босқичда талабгорлар томонидан таклиф этиладиган қатъий нарх таклифининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов сифатида амалга оширилиши белгиланади.
Шу билан бирга, Активни баҳолаш учун “Катта тўртлик” (Big 4) туркумига кирувчи ("Deloitte"дан бошқа) халқаро компания жалб этилади.
Сотиш жараёнининг жорий босқичини амалга ошириш тўғрисида:
Қизиқиш билдириш босқичида иштирокчилардан қуйидаги маълумотлар билан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризаларини (Express of interest) тақдим этишлари сўралади:
1. Иштирокчи тўғрисида қисқача маълумот (шу жумладан, СТИР, фаолият тури) ва сотиб олинган тақдирда Активдан фойдаланиш режалари.
3. Охирги 3 йилги фаолияти бўйича молиявий ҳисоботи
Талабгорлар қизиқиш билдириши тўғрисидаги аризаларини хоҳишларига кўра ўзбек, рус ёки инглиз тилларида тайёрлаб 2024 йил 22 август соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар jmamadjanov@deloitte.uz электрон почта манзилига юборишлари лозим.
Ушбу эълондан сўнг, Консультант салоҳиятли инвесторларни жалб қилиш мақсадида, Deloitte халқаро алоқалари орқали инвестиция тизерларини тарқатишни ҳам ташкил қилади.
• “Тўлов тизими операторлари ва тўлов ташкилотлари фаолиятини лицензиялаш тартиби тўғрисида”ги Низом (Адлия вазирлиги томонидан 2023 йил 5 майда 3431 сон билан рўйхатдан ўтказилган)га мувофиқ тўлов тизими оператори муассислари (акциядорлари)га қўйиладиган талабларга мослиги;
• хусусийлаштириш жараёнида иштирок этилишини тақиқлаши мумкин бўлган маъмурий, ҳакамлик, арбитраж ёки бошқа суд жараёнларининг йўқлиги;
• Жаҳонгир Мамаджонов, Deloitte компаниясининг Тошкентдаги директори: jmamadjanov@deloitte.uz , тел.: +998 90 188 71 11;
• Шохрух Охунов, Давактив агентлигининг Департамент бошлиғи: sh.ohunov@davaktiv.uz , тел.: +998 71 259 20 23.
Давлат активини келгусидаги фаолиятига қўйиладиган шартлар:
Жамият тўлов тизими оператори сифатида “Тўловлар ва тўлов тизимлари тўғрисида”ги Қонун, “Тўлов тизими операторлари ва тўлов ташкилотлари фаолиятини лицензиялаш тартиби тўғрисида”ги Низом (Адлия вазирлиги томонидан 2023 йил 5 майда 3431 сон билан рўйхатдан ўтказилган) ва бошқа тўлов тизимига тегишли қонунчилик талабларига, хусусан ташкилий-ҳуқуқий шакли (фақат акциядорлик жамияти шаклида)га устав фонди (устав капитали) миқдорига, ташкилий, техник, хавфсизлик ҳамда фаолиятнинг узлуксизлигига доир талабларга қатъий риоя этган ҳолда фаолиятини олиб бориши талаб этилади.
Ўз навбатида, Мажбуриятга эга бўлмаган таклиф (NBO) босқичига ўтган талабгорлар билан, мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни тақдим этишларидан аввал, Активни сотиб олиш ва унинг келгусидаги фаолияти бўйича асосий шартлар акс эттирилган келишув имзоланиши мумкин.
Сотиш жараёнининг келгуси босқичлари тўғрисида:
Кейинги Мажбуриятга эга бўлмаган (NBO) таклифларни қабул қилиш босқичига ўтган потенциал инвесторлар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзоланади ва мажбуриятга эга бўлмаган тижорат таклифларини тайёрлаш учун Актив фаолияти тўғрисидаги умумий маълумотлар сақланадиган виртуал маълумотлар хонасига (VDR) кириш таъминланади.
Мажбуриятга эга бўлган (BO) таклифларни қабул қилиш босқичига ўтган талабгорларга “Deloitte” компанияси томонидан тайёрланган таҳлилий маълумотлар (Due-diligence) билан танишиш, активга ташриф буюрган ҳолда унинг бошқарув органига саволлар бериш имконияти яратилади.

Объявление о начале процесса приватизации государственной доли в уставном капитале АО «Национальный межбанковский процессинговый центр»
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов) объявляет о начале процесса продажи 100% государственной доли в уставном капитале АО «Национальный межбанковский процессинговый центр» (далее – Актив/Общество) путем публичного приглашения к переговорам в соответствии со статьей 22 Закона Республики Узбекистан «О приватизации государственного имущества».
Консультантом Агентства госактивов по данному проекту выступает международная компания «Deloitte» (далее – Консультант/Deloitte).
АО «Национальный межбанковский процессинговый центр» – является составной частью платежной системы Узбекистана, также платежная система «Humo» на базе банковских платежных карт предназначена для операций в Узбекистане и за рубежом. Общество имеет соответствующую лицензию Центрального банка, необходимую для осуществления деятельности в качестве оператора платежной системы
• Уставной капитал: 155,4 млрд сум;
• Веб-сайт: https://humocard.uz
На данный момент эмитировано более 27 млн карт "HUMO", установлено свыше 210 тысяч терминалов и более 6,4 тысяч банкоматов.
Процесс торгов будет осуществляться в три этапавключая этапы Выражение заинтересованности (Express of interest), сбор Необязывающих предложений (NBO) и сбор Обязывающих предложений (BO). На заключительном этапе претендентам необходимо внести гарантийный платеж в размере не менее 1% от cуммы предлагаемого обязывающего ценового предложения.
Вместе с этим, для оценки Актива привлекается международная компания (кроме "Deloitte"), входящая в группу «Большой четверки» (Big 4).
Процесс осуществления данного этапа Сделки:
В рамках этапа Выражение заинтересованности, участникам предлагается выразить свою заинтересованность в форме Заявки (Express of Interest), включающей следующую информацию:
1. Краткая информация об Участнике (включая ИНН, вид деятельности) и дальнейшие планы использования Актива в случае приобретения.
Заявка о выражении заинтересованности может быть подготовлена на узбекском, русском или английском языках до 18:00 (по ташкентскому времени) 22 августа 2024 года и отправлена на адрес электронной почты: jmamadjanov@deloitte.uz
После публикации данного объявления Консультантом, также будет организовано распространение инвестиционных тизеров через международные контакты Deloitte в целях привлечения потенциальных инвесторов.
Поступившие заявки пройдут отбор на соответствие следующим критериям:
• соответствие требованиям, предъявляемых к учредителям (акционерам) оператора платежной системы, в соответствии с Положением «О порядке лицензирования деятельности операторов платежных систем и платежных организаций» (зарегистрировано Министерством Юстиции от 5 мая 2023 г. № 3431) ;
• соблюдение Закона Республики Узбекистан №660-II «О противодействии легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения»;
После окончания сбора заявок, Участники будут в индивидуальном порядке проинформированы Deloitte о дальнейшей организации процесса посредством процедурного письма (Process Letter).
Контактными лицами по данному проекту являются:
• Джахонгир Мамаджанов, директор Deloitte в Ташкенте: jmamadjanov@deloitte.uz; тел:. +998 90 188 71 11
• Шохрух Охунов, начальник департамента Агентства госактивов: sh.okhunov@davaktiv.uz; тел:. +998 71 259 20 23
С потенциальными инвесторами, перешедшими на следующий этап подачи Необязывающих предложений (NBO), подписывается соглашение о неразглашении данных (NDA) и предоставляется доступ к виртуальной комнате данных (VDR), где хранится общая информация о деятельности Актива для подготовки необязывающих коммерческих предложений.
Условия к далнейшей деятельности государственного актива:
Осуществление деятельности Компании в качестве оператора платежной системы должно соответствовать требованиям Закона Республики Узбекистан «О платежах и платежных системах», Положения «О порядке лицензирования деятельности операторов платежных систем и платежных организаций» (зарегистрировано Министерством Юстиции от 5 мая 2023 г. № 3431) и других законодательных актов,  в частности, организационно-правовой формы (только в форме акционерного общества), размера уставного фонда (уставного капитала), организационных наряду с техническими требований по обеспечению безопасности и бесперебойности функционирования системы.
В свою очередь, с участниками процесса торгов, перешедшими на этап подачи Необязывающих предложений (NBO), до предоставления необязывающих предложений, может подписываться соглашение устанавливающие основные условия приобретения Актива и его дальнейшей деятельности.
Информация о следующего этапа процессе продаж:
Претенденты, прошедшие на этап подачи Обязывающих предложений (BO), получат возможность ознакомиться с аналитическими данными (Due-diligence), подготовленными компанией «Deloitte», посетить Актив и задать вопросы его органу управления.
Агентство госактивов предоставит общественности дополнительную информацию о каждом этапе процесса торгов.