“E-IJRO AUKSION” платформасида 1 кунда 36 та бўш бино бир неча юз баровар қиммат нархларга сотилди
Жорий йилнинг 4 январь куни Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги “E-IJRO AUKSION” электрон савдо майдончасида ўтказилган онлайн аукционларда бошланғич нархи 1 сўмлик 36 та бўш турган давлат активи 5 млрд. 471 млн.сўмга реализация қилинди.
Давлат активлари ғолибларига белгиланган муддатларда жами 61 млрд. 175 млн.сўм миқдорда инвестиция киритиш ҳамда 580 та янги иш ўринларини яратиш мажбурияти ҳам юклатилди.
Юқори нархларда сотилган давлат объектларининг айримлари билан танишинг:
1. Самарқанд вилоятидаги бўш турган қозонхона биноси 2,97 млрд.сўмга сотилди. Давлат объекти 0,27 га ер майдонига эга бўлиб, ғолиб 24 ой муддатда 4 миллиард сўм инвестиция киритиб, меҳмонхона фаолиятини ташкил этиши ва 28 та янги иш ўрни яратиши лозим.
1. Тошкент вилоятидаги собиқ суд биноси 593 млн.сўмга сотилди. Давлат объекти 0,2 га ер майдонига эга бўлиб, аукцион ғолибига 24 ой муддатда 1,5 миллиард сўм инвестиция киритиш ҳамда 15 та янги иш ўрни яратиш мажбурияти юклатилади.
1. Тошкент вилоятидаги собиқ суд биноси 510 млн.сўмга сотилди. Аукцион ғолиби 0,25 га ер майдонида жойлашган мазкур давлат объектига 24 ой муддатда 600 миллион сўм инвестиция киритиш ҳамда 25 та янги иш ўрни яратиши лозим.
1. Тошкент вилоятидаги собиқ “Чирчиқ Нур” корхонаси биноси 254 млн.сўмга сотилди. Давлат объекти 0,3 га ер майдонига эга бўлиб, 24 ой муддатда 3 миллиард сўм инвестиция киритиш ва 15 та янги иш ўрни яратиш мажбурияти ҳам бор.
1. Қашқадарё вилоятидаги собиқ қозонхона биноси 160 млн.сўмга сотилди. Давлат объекти 0,11 га ер майдонига эга бўлиб, аукцион ғолибига 12 ой муддатда 2 миллиард сўм инвестиция киритиш ҳамда 15 та янги иш ўрни яратиш мажбурияти юклатилади.
Сиз ҳам мазкур аукционларда иштирок этиб, давлат активларини очиқ ва шаффоф усулда ютиб олишингиз мумкин. Айни дамда “E-IJRO AUKSION” савдо майдончасида 204 та бўш турган давлат активи савдода турибди.

На платформе «E-IJRO AUKSION» за один день в несколько сотен раз дороже было продано 36 пустующих зданий
4 января текущего года 36 пустующих государственных активов стартовой ценой в 1 сум были реализованы за 5 млрд. 471 млн.  сумов на онлайн-аукционах, проводимых на электронной торговой площадке «E-IJRO AUKSION» при Агентстве по управлению государственными активами.
Победителями торгов также приняты обязательства внесения
61 млрд. 175 млн. сумов инвестиций и создания 580 новых рабочих мест в установленные сроки.
Ознакомьтесь с некторыми гособъектами, проданными по высоким ценам:
1. Пустующая котельная в Самаркандской области продана за 2,97 млрд. сумов. Гособъект расположен на 0,27 га земли, и победитель обязуется инвестировать 4 миллиарда сумов в течение 24 месяцев, создать 28 новых рабочих мест и организовать гостиничную деятельность.
1. Бывшее здание суда в Ташкентской области продано за 593 млн. сумов. Гособъект расположен на 0,2 га земли, победитель аукциона обязуется вложить 1,5 млрд сумов в течение 24 месяцев и создать 15 новых рабочих мест.
1. Бывшее здание суда в Ташкентской области продано за 510 млн сумов. Победитель аукциона должен будет инвестировать 600 миллионов сумов в течение 24 месяцев и создать 25 новых рабочих мест на гособъекте, расположенном на 0,25 га земли.
1. Бывшее здание предприятия «Чирчик Нур» в Ташкентской области продано за 254 млн. сумов. Государственный объект расположен на 0,3 га земли. Победитель аукциона должен инвестировать 3 млрд. сумов, а также создать 15 новых рабочих мест в течение 24 месяцев.
1. Бывшая котельная в Кашкадарьинской области продана за 160 млн сумов. Гособъект расположен на 0,11 га земли, а победитель аукциона обязуется вложить 2 млрд сумов в течение 12 месяцев и создать 15 новых рабочих мест.
Каждый желающий может участвовать на электронных онлайн-аукционах, организованных на основе открытости и прозрачности, стать владельцем государственных активов. В настоящее время на торговой площадке “E-IJRO AUKSION” выставлены на продажу 204 пустующих государственных актива.