Иккита этил спирти ишлаб чиқарувчи заводларни хусусийлаштириш бўйича консультант танлаб олинди
Давлат активларини бошқариш агентлигининг "Биокимё" АЖ устав капиталидаги 51,0 фоиз ва "Андижон биокимё заводи" АЖ устав капиталидаги 76,0 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда ­ Активлар) хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб этиш юзасидан танлов эълонига мувофиқ, қуйидагилар маълум қилинади.
Мазкур танлов жараёнида 5 та маҳаллий ва халқаро профессионал консалтинг компаниялардан таклифлар қабул қилиниб, уларнинг молиявий таклифи, соҳадаги тажрибаси, малакаси ва белгиланган вазифаларни амалга ошириш бўйича ёндашувлари асосида сараланди.
Саралаш натижасида, фаолият соҳасида амалга оширган юқори даражадаги лойиҳалари, лойиҳа доирасида жалб қилинадиган профессионал жамоасининг малакаси ҳамда энг мақбул нарх таклифини билдирган "ABRAU CAPITAL" компанияси "Биокимё" АЖ ва "Андижон биокимё заводи" АЖнинг устав капиталидаги давлат улушини хусусийлаштириш бўйича профессионал консультант сифатида танланди.
• Ўзбекистонда ва минтақада соҳани ривожлантиришдаги шароитларни ва этил спирти маҳсулотларини ишлаб чиқариш бозорининг таҳлили;
• Активларнинг ҳар томонлама (солиқ, ҳуқуқий, молиявий ва экологик) чуқур таҳлилини ўтказиш (due diligence);
Давактив агентлиги "ABRAU CAPITAL" компанияси билан биргаликда жараённи очиқ, шаффоф ва рақобат тамойилларига асосланган савдо механизмларига мувофиқ ташкил этишнинг барча чораларини кўради ҳамда жараённинг ҳар бир босқичи тўғрисида оммага ахборот бериб борилишини таъминлайди.

Назначен консультант по приватизации 2-х заводов по производству этилового спирта
Согласно соответствующим программам приватизации, а также объявлением Агентства по управлению государственными активами о привлечении профессиональной консалтинговой компании (далее - Консультант) для приватизации 51,0% государственной доли в уставном капитале АО «Биокимё» и 76,0% государственной доли в уставном капитале АО «Андижанский биохимический завод» (далее - Консультант), сообщается следующее.
Соответственно, в результате процесса отбора консалтинговая компания "ABRAU CAPITAL", представившая высочайший уровень проектов в данной сфере деятельности, квалификацию задействованной в проекте профессиональной команды и наиболее приемлемое ценовое предложение, была назначена в качестве Консультанта по приватизации государственной доли в уставном капитале АО «Андижанский биохимический завод» и АО «Биокимё».
• анализ рынка по производству эспиртового продукции и предпосылок развития отрасли в Узбекистане и в регионе;
Агентство госактивов совместно с консалтинговой компанией "ABRAU CAPITAL" примет все необходимые меры для организации процесса в соответствии с открытыми, прозрачными и конкурентными торговыми механизмами, а также обеспечит предоставление информации общественности о каждом этапе процесса.