Kun.uz ижтимоий тармоқ саҳифаларида “Ўзбекнефтегаз” АЖ таркибидаги “Шўртангазкимё мажмуаси” МЧЖ тасарруфидаги болалар боғчаларини хусусийлаштирилиши юзасидан билдирилган фикрларга ДАВАКТИВ АГЕНТЛИГИНИНГ РАСМИЙ МУНОСАБАТИ
Сўнгги йилларда иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартириш йўналишида қабул қилинган қарорларга асосан давлат иштирокидаги корхоналар томонидан асосий фаолиятига хос бўлмаган активларни аниқлаш ва уларни корхоналар тасарруфидан чиқариш бўйича изчил ишлар олиб борилмоқда.
“Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни талабларига мувофиқ ҳар йили ўтказиладиган таҳлил ва ялпи хатлов натижалари бўйича хусусийлаштириш дастури ишлаб чиқилади.
Жумладан, 2023 йилда ўтказилган таҳлил ва хатлов натижалари бўйича 2024 йилги хусусийлаштириш дастури тасдиқланган ҳамда унда 250 га яқин давлат корхоналари ва уларнинг улушлари, 1 000 дан ортиқ кўчмас мулк объектлари рўйхати тасдиқланган.
Хусусан, “Ўзбекнефтегаз” АЖнинг бугунги кунда бозорда хусусий тадбиркорлар фаолият кўрсатаётган ва фаолиятига хос бўлмаган 23 та активлари дастурга киритилган. Улардан 4 таси жамият тизим корхонасининг болалар боғчаси ҳисобланади.
Таъкидлаш жоизки, хусусийлаштириш дастури қарорида ижтимоий соҳа объектларини сотиш муддати ва шартлари, шу жумладан фаолият турини сақлаш шартлари Давлат мулкини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш бўйича комиссияси томонидан белгиланиши кўрсатилган.
Ушбуларга кўра, мазкур болалар боғчаларининг узлуксиз ва самарали фаолиятини таъминлаш бўйича аниқ чораларни белгилаш ишлари якунланмагунга қадар, улар оммавий савдоларга чиқарилмайди ва “Шўртан газ кимё мажмуаси” МЧЖнинг 4 та болалар боғчаси сотилмайди, ҳозирча корхона ихтиёрида қолдирилади.
Шу ўринда, қўшимча равишда таъкидлаш зарурки хусусийлаштириш дастурида аввал (собиқ) ижтимоий соҳа объекти бўлган бўш турган объектлар тегишли соҳа вазирлиги билан келишилган ҳолда дастурга киритилган, алоҳида эътиборли томони шундаки, бундай собиқ ижтимоий соҳа объектлари таълим, мактабгача таълим, соғлиқни сақлаш соҳасида хусусий муассасаларини ташкил этиш шарти билан хусусийлаштирилиши белгилаб қўйилган.

Официальное заявление Агентства госактивов на высказанные на страницах социальной сети Kun.uz относительно приватизации детских садов, находящихся в ведении ООО «Комплекс Шортангазкимё» в составе АО «Узбекнефтегаз»
В последние годы на основе принятых постановлений в направлении сокращения участия государства в экономике предприятия с государственным участием последовательно проводят работу по выявлению активов, не характерных для основной деятельности, и их ликвидации.
В соответствии с требованиями Закона Республики Узбекистан «Об управлении государственным имуществом» программа приватизации будет разрабатываться по результатам ежегодного анализа и учета.
В частности, по результатам анализа и учета, проведенного в 2023 году, утверждена программа приватизации на 2024 год, и в нем утвержден перечень около 250 государственных предприятий и их долей, более 1000 объектов недвижимости.
В частности, в программу включены 23 актива АО «Узбекнефтегаз», которые в настоящее время находятся на рынке у частных предпринимателей и не являются специфичными для их деятельности. Из них детского сада системного предприятия общества.
Стоит отметить, что в постановлении программы приватизации указано, что условия реализации объектов социальной сферы, в том числе условия сохранения вида деятельности, будут определяться Комиссией по приватизации государственного имущества и координации процессов приватизации.
В связи с этим, данные детских сады не будут выставлены на публичные торги до тех пор, пока не будет завершена работа по определению конкретных мер по обеспечению их непрерывной и эффективной работы, а 4 детских сада ООО «Шуртан газ кимё мажмуаси» не будут проданы, они будут временно оставлены в распоряжении предприятия.
При этом необходимо дополнительно подчеркнуть, что пустующие объекты, которые ранее были (бывшими) объектами социальной сферы, включаются в программу приватизации по согласованию с министерством соответствующей отрасли, особенность в том, что такие бывшие объекты социальной сферы предполагается приватизировать при условии создания частных учреждений в сфере образования, дошкольного образования, здравоохранения.