“Ўзагросуғурта” АЖдаги давлат улушини оммавий савдоларини ташкил этиш учун халқаро консалтинг компанияси жалб қилинади
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, "Ўзагросуғурта" АЖдаги 99,3% давлат улуши (кейинги ўринларда – Актив) оммавий савдоларга чиқарилиши белгиланган.
Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Буюртмачи) мазкур Активни оммавий савдоларини ташкиллаштириш учун соҳавий ёндашувга мувофиқ халқаро тажрибага эга бўлган профессионал консалтинг компанияси (кейинги ўринларда – Консультант) жалб этилишини эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан қуйидаги Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини 2024 йил 22 июль куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Мазкур сўровнома тижорат таклифини тақдим этиш мажбурияти ҳисобланмайди ва Буюртмачига таклифни қабул қилиш ёки шартнома тузиш мажбуриятини юкламайди. Шунга кўра, таклифлар учун ушбу сўровномани эълон қилиш ва/ёки у билан боғлиқ аризаларни олиш, бир ёки бир нечта иштирокчилар билан музокаралар ва муҳокамалар ўтказиш орқали шартнома тузишни назарда тутмайди.
Танлов иштирокчилари танлов жараёни билан боғлиқ ҳолда Буюртмачи учун дастлабки тақдимотлар ва таклифларни тайёрлашнинг ягона чекланган мақсадидан ташқари, ҳеч нарсага таяна олмайдилар ва ишонмасликлари шарт.
“Ўзагросуғурта” АЖни хусусийлаштириш бўйича консультант жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Ўзагросуғурта” АЖдаги 99,3% давлат улуши (кейинги ўринларда – Битим) савдога чиқарилиши белгиланган.
Халқаро савдо жараёнлари Активнинг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим. Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
Ушбу Таклиф тақдим этиш учун сўровнома (кейинги ўринларда ­- Сўровнома) Консультантга қўйиладиган талабларни ва унинг баҳоланиши керак бўлган таклифининг тузилишини, шунингдек, ушбу Сўровноманинг иловасида Битимни қўллаб-қувватлаш бўйича зарур иш ҳажмини тавсифлайди. Консультантлар консорциумга киришлари ёки хизматларнинг тўлиқ спектрини тақдим этиш бўйича қўшма таклифлар киритишлари мумкин.
“Ўзагросуғурта” АЖ - умумий суғурта соҳасининг барча 17 та класси бўйича юридик ва жисмоний шахсларга 100 дан ортиқ суғурта хизматларини кўрсатмоқда.
• Устав фонди: 108,9 млрд.сўм;
• Веб-саҳифаси: https:agros.uz
а) Активни халқаро хусусийлаштириш жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараёнининг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
1. Суғурта бозорини таҳлил қилиш:
• амалга оширилган таҳлиллар асосида активнинг хусусийлаштириш жараёнларини муваффақиятли ташкиллаштириш учун лозим бўлган чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилади;
• Активнинг (кўчмас мулк, акция пакет, соҳавий ва носоҳавий активларини), шу жумладан хусусийлаштириш дастурига киритилган мулкларини сотиш усулларини, тартибини ҳамда сотиш бўйича таклифлар ва тавсияларни ишлаб чиқиш.
2. Активни сотишдан олдин тайёрлаш бўйича маслаҳатлар:
3. Битим жараёнига ҳамроҳлик қилиш:
(2) Агар консультантларнинг таклифлари Консультантлардан кутилаётган таклифлар тузилмаси ва уларга қўйиладиган талабларнинг "а","в" ва "г" бандларида кўрсатилган талаблардан келиб чиқиб 30 баллдан кам баҳоланса, "б" бандида назарда тутилган баҳолаш балли қўлланилмайди.

On the attraction of international consulting company to organize the public sales of state shares in "Uzagrosugurta" JSC
In accordance with the relevant privatization programs, it is established to offer 99.3% state shares in "Uzagrosugurta" JSC (hereinafter - the Asset) for public sales.
The State Assets Management Agency (hereinafter - the Client) announces the attraction of a professional consulting company with international experience (hereinafter - the Consultant) in accordance with the industry approach to organize public sales of the Asset.
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the following Request for Proposals (RfP) by 18:00 (Tashkent time) on July 22, 2024.
Request for Proposals (RfP) to attract a consultant for privatization of JSC "Uzagrosugurta"
In accordance with the privatization programs, 99.3% state shares of JSC "Uzagrosugurta" (hereinafter - the Transaction) are subject to sale.
International trade processes shall be organized on the basis of the most appropriate foreign experience within the framework of the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, taking into account the network and individual characteristics of the Asset. The Client conducts an independent valuation of the Asset to make the right decision.
The Request for Proposals (hereinafter - the Request) specifies the requirements for the Consultant and the structure of its proposal to be evaluated, also describing the required scope of work to support the Transaction in the annex of this Request. Consultants may enter into a consortium or submit joint proposals to provide the full range of services.
JSC “Uzagrosugurta” provides more than 100 types of insurance services to legal entities and individuals in all 17 classes of general insurance.
1. a) Consultant's plan for organizing the international privatization process of the asset, including the sequence of further actions and scope of work. Conclusion on the duration of the privatization process, provided that the consultant's recommendations and suggestions will be adequately responded to within a reasonably required time (up to 10 points);
2. b) Two-part Commercial Proposal (up to 50 points):
• The amount of remuneration offered depends on the trading strategy developed, and the Customer shall give priority to offers that provide a proportional payment for the success of the offer ("success fee");
1. c) Information about the Consultant's experience with transactions involving similar assets, including information about the Consultant's mandates in the CIS region in the period from January 1, 2019 to the present (up to 20 points);
2. d) Proposal for the organization of the Transaction in terms of governance of the project. Information about the team involved in the proposed Transaction, specifying the names of individuals and information about them: work experience, work experience, general transaction experience and specific transaction experience (up to 20 points);
3. e) A written statement of sufficient competence as well as human, time, and material resources to carry out the assigned tasks;
4. f) Information on whether there is a conflict of interest. Indicate whether the Consultant currently has a mandate for a potential transaction that might present a conflict, should he/she be involved in this Transaction.
1. Analysis of the insurance market:
• development of methods and procedures for selling assets (real estate, shareholdings, sectoral and non-industry objects), including objects included in the privatization program, as well as proposals and recommendations for implementation.
2. Consultations on pre-sale preparation of the Asset:
• conducting a comprehensive (tax, legal, financial and environmental) analysis of the Asset (due diligence);