Жиззах вилоятида навбатдаги "Roadshow" тақдимоти ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги "Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида"ги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, 1001 та корхонадаги давлат акция пакетлари ва 1046 та кўчмас мулк объектлари оммавий савдоларга чиқарилиши, шунингдек, 40 та йирик корхона ва банклардаги давлат улуши барча фуқаролар ва инвесторларга қатнашиш имконияти тақдим этиш мақсадида "битта акция-битта лот" тамойили асосида "Халқ IPO" орқали таклиф этилиши белгиланган.
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тушинтириш ва тарғибот қилиш ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 4 август куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Жиззах вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги «Roadshow» тақдимоти ўтказилди.
«Roadshow» тақдимоти Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари Бекзод Усмонов, Давлат активларини бошқариш агентлиги вилоят ҳудудий бошқармаси бошлиғи Алишер Исроилов ҳамда вилоят ҳокимининг биринчи ўринбосари Абдували Мустанов бошчилигида бўлиб ўтди.
«Roadshow» иштирокчиларига Давактив агентлиги Жиззах вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2022 йил дастурларига мувофиқ жами 178 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 69 та давлат активлари 104,9 млрд.сўм қийматига бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, 2022 йил давомида тадбиркорлар ва фуқаролар учун 4722 та 73 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 748 та 18,2 гектар ер участкалари 13,1 млрд.сўмга сотилишига эрилишилган.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, оммавий савдоларда сотилиши белгиланган Жиззах вилоятидаги жами 102 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 65 та кўчмас мулк объектлари яқиндан таништирилди.
Бундан ташқари, қатнашчиларга аввалдан доимий фойдаланиш ёки умрбод эгалик қилиш ҳуқуқи асосида ўзларига тегишли бўлган қишлоқ хўжалигига мўлжаллланмаган ер участкаларини хусусийлаштириш тартиби бўйича тушунтиришлар берилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган «Roadshow» давомида Давактив агентлиги директори ўринбосари Бекзод Усмонов ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари қатнашчилари ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга жавоблар бериб ўтдилар.
Мазкур тадбир кейинги ўринларда Жиззах вилоятининг барча туман ва шаҳарларида давом этади.
Шунингдек, шу каби тадбирлар бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган, Навоий, Қашқадарё, Бухоро, Хоразм ҳамда  Сурхондарё вилоятларида ўтказилди ҳамда яқин кунларда республикамизнинг қолган барча вилоятларида, Тошкент шаҳрида ва Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилиши режалаштирилган.

Regular Roadshow was held in Jizzakh
In order to accelerate the awareness and promotion of the content of this decree in the regions, on August 4 this year, the State Assets Management Agency held its regular "Roadshow" presentation of state assets to be privatized in Jizzakh region, in particular state shares in enterprises, state facilities and land plots.
The event was chaired by Deputy Director of the State Assets Management Agency Bekzod Usmonov, Head of territorial department of the State Assets Management Agency in Jizzakh region Alisher Isroilov and first Deputy of the Jizzakh region Khokimiyat Abduvali Mustanov.
The "Roadshow" participants were informed about the work carried out in Surkhandarya region in 2022. Particularly, the territorial department of the State Assets Management Agency offered 178 state assets for public auction and 69 assets were sold for 104,9 billion soums with condition of payment in installments. Moreover, during 2022, 4722 land plots with total area of 73 hectares were e-auctioned for entrepreneurs and individuals and 748 land plots with total area of 18,2 hectares were sold for 13,1 billion soums.
At the same time, in accordance with Presidential Decree №PD-102 from March 24, 2023, at the event were presented 102 state assets and assets of enterprises with state participation, as well as 65 real estate objects, which are oferred for public auction in Jizzakh region.
During the "Roadshow" which was held at a high level and lively with questions and answers, the deputy director of the State Assets Management Agency Bekzod Usmonov and other responsible executives of the region answered a number of questions from the participants and the mass media.
This event will continue in all districts and cities of the Jizzakh region.
As of today, similar events have been held in Fergana, Andijan, Namangan, Navai, Kashkadarya, Bukhara, Khorezm and Surkhandarya regions and will also be held in the coming days in all other regions of the republic, Tashkent city and the Republic of Karakalpakstan.