Навоий вилоятида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги “Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, 1001 та корхонадаги давлат акция пакетлари ва 1046 та кўчмас мулк объектлари оммавий савдоларга чиқарилиши, шунингдек, 40 та йирик корхона ва банклардаги давлат улуши барча фуқаролар ва инвесторларга қатнашиш имконияти тақдим этиш мақсадида «битта акция – битта лот» тамойили асосида "халқчил IPO" орқали таклиф этилиши белгиланган.
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тушинтириш ва тарғибот қилиш ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 25 май куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Навоий вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
Ушбу тадбирда 150 нафардан зиёд маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналарнинг вакиллари, тадбиркор ва инвесторлар иштирок этди.
“Roadshow” тақдимоти Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари Бекзод Усмонов, Давлат активларини бошқариш агентлиги вилоят ҳудудий бошқармаси бошлиғи Нурали Атажонов ҳамда вилоят ҳокимининг ўринбосари Исломиддин Норимов бошчилигида бўлиб ўтди.
“Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Навоий вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2022 йил давомида хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ жами 117 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 21 та давлат активлари 58,3 млрд.сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, 2022 йил давомида тадбиркорлар ва фуқаролар учун 2110 та 25,4 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 730 та 97,9 гектар ер участкалари 35,1 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, оммавий савдоларда сотилиши белгиланган Навоий вилоятидаги жами 106 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 71 та кўчмас мулк объектлари, жумладан, "битта акция – битта лот" тамойили асосида “Навоий КМК” АЖнинг 2 фоиз акция пакетлари ҳамда “Жанубсаноатмонтаж” АЖнинг 20,7 фоиз акция пакетлари “халқчил IPO”га чиқарилиши яқиндан таништирилди.
Ўз ўрнида, Давактив агентлиги мутасаддилари томонидан қатнашчиларга “E-auksion” электрон савдо платформасидан фойдаланиш бўйича мастер-класс ўтказилиб, савдо платформасида шахсий кабинет очиш, онлайн электрон имзо олиш ва савдоларда қатнашиш учун аризалар бериш тартиблари ҳам назарий, ҳам амалий тушунтирилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган “Roadshow” давомида Давактив агентлиги директори ўринбосари Бекзод Усмонов ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари тадбир қатнашчилари ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга батафсил жавоблар бериб ўтдилар.
Шу каби тадбирлар бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон ва Наманган вилоятларида ўтказилди, шунингдек йил давомида республикамизнинг қолган барча вилоятларида, Тошкент шаҳрида ва Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилиши режалаштирилган.

В Навоийской области состоялась очередная презентация «Roadshow»
В целях ускорения работ в регионах по разъяснению и продвижению сути настоящего постановления, 25 мая текущего года Агентством по управлению государственными активами проведено очередное «Roadshow» (презентация) государственных активов, подлежащих приватизации в Навоийской области, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков.
На мероприятии приняли участие более 150 представителей местных хокимиятов, крупных предприятий области, а также предприниматели и инвесторы.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства по управлению государственными активами Бекзода Усманова, начальника территориального управления Агентства по управлению государственными активами в Навоийской области Нурали Атаджанова, а также заместителя хокима Навоийской области Исломиддина Норимова.
Участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе в Навоийской области за 2022 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 117 государственных активов, из которых 21 актива были проданы за 58,3 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, в течение 2022 года на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлено 2110 земельных участков площадью 25,4 га, из них проданы 730 земельных участков площадью 97,9 га за 35,1 млрд.сумов.
При этом, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года №ПП-102, на мероприятии представлены 106 государственных активов и активов хозяйственных обществ с участием государства, из них 71 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Навоийской области, в том числе 2% пакета акций АО «Навоийский ГМК» и 20,7% пакета акций АО «Жанубсаноатмонтаж» выставляемые на «народное IPO» по принципу «одна акция - один лот».
В ходе “Roadshow”, прошедшего на высоком уровне и оживлённо с вопросами и ответами, заместитель директора Агентства госактивов Бекзод Усмонов и другие ответственные руководители области ответили на ряд вопросов, заданных со стороны участников и представителей СМИ.
Вместе с тем, во второй половине дня для представителей СМИ был организован Пресс-тур по государственным активам в Навоийской области и предоставлена информация о реализуемых проектах.
На сегодняшний день, подобные мероприятия проведены в Ферганской, Андижанской и Наманганской областях, а также будут проводиться в течении года во всех остальных областях республики, городе Ташкенте и Республике Каракалпакстан.