Сингапур мамлакатимизда олиб борилаётган хусусийлаштириш жараёнларига жалб қилинади
Бугун, 17 январь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Сингапурга давлат ташрифи доирасида олий даражадаги тадбирлар – ушбу мамлакат Президенти Ҳалима Яқуб ва Бош вазири Ли Сян Лун билан музокаралар бўлиб ўтди.
Музокаралар давомида бир қатор долзарб йўналишларда ҳамкорлик ўрнатиш белгилаб олинди.
Икки давлатлар ўртасидаги кенг ҳамкорликнинг иккинчи йўналиши сифатида Сингапурни Ўзбекистондаги хусусийлаштириш жараёнларига жалб қилиниши белгилаб олинди. Шу маънода, музокараларда Сингапурнинг етакчи компаниялари илғор тажрибаси, замонавий технологиялари ва бошқарув усулларидан фойдаланган ҳолда Ўзбекистоннинг йирик корхоналарини хусусийлаштириш доирасидаги лойиҳаларни амалга ошириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Давлат корхоналарини трансформация қилиш ва таркибий ўзгартириш, кейинчалик уларни IPOга чиқариш ва ташқи инвестицияларни жалб қилиш учун қўшма Инвестиция жамғармасини тузиш таклиф қилинди.
Хусусан, Давлат активларини бошқариш агентлиги ва Сингапурнинг “Templeton Asset Management Ltd” компанияси ўртасида ўзаро ҳамкорлик келишуви имзоланди.

Singapore will be involved in the privatization processes of our country
Today, on January 17, during the state visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the Republic of Singapore were held high-level events - meetings with the President of this country Halimah Yacob and Prime Minister Lee Hsien Loong.
During the meetings the two sides decided to establish cooperation in a number of key directions.
The involvement of Singapore in privatization processes in Uzbekistan has been defined as the second direction of extensive cooperation between the two nations. In this context, prospects of implementing new projects with the involvement of advanced experience, modern technologies and management of Singapore's leading companies in privatization of large enterprises in Uzbekistan have been discussed.
The sides suggested establishing a Joint Investment Fund for transforming and restructuring state-owned enterprises in order to further carry them to IPO and attract foreign investments.
In particular, an Agreement on Cooperation between the State Assets Management Agency and the Singapore company "Templeton Asset Management Ltd" was signed.