Сингапур мамлакатимизда олиб борилаётган хусусийлаштириш жараёнларига жалб қилинади
Бугун, 17 январь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Сингапурга давлат ташрифи доирасида олий даражадаги тадбирлар – ушбу мамлакат Президенти Ҳалима Яқуб ва Бош вазири Ли Сян Лун билан музокаралар бўлиб ўтди.
Музокаралар давомида бир қатор долзарб йўналишларда ҳамкорлик ўрнатиш белгилаб олинди.
Икки давлатлар ўртасидаги кенг ҳамкорликнинг иккинчи йўналиши сифатида Сингапурни Ўзбекистондаги хусусийлаштириш жараёнларига жалб қилиниши белгилаб олинди. Шу маънода, музокараларда Сингапурнинг етакчи компаниялари илғор тажрибаси, замонавий технологиялари ва бошқарув усулларидан фойдаланган ҳолда Ўзбекистоннинг йирик корхоналарини хусусийлаштириш доирасидаги лойиҳаларни амалга ошириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Давлат корхоналарини трансформация қилиш ва таркибий ўзгартириш, кейинчалик уларни IPOга чиқариш ва ташқи инвестицияларни жалб қилиш учун қўшма Инвестиция жамғармасини тузиш таклиф қилинди.
Хусусан, Давлат активларини бошқариш агентлиги ва Сингапурнинг “Templeton Asset Management Ltd” компанияси ўртасида ўзаро ҳамкорлик келишуви имзоланди.

Сингапур будет привлечен в процессы приватизации нашей страны
Сегодня, 17 января в рамках государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Республику Сингапур состоялись мероприятия на высшем уровне - переговоры с Президентом этой страны Халимой Якуб и Премьер-министром Ли Сянь Луном.
В ходе переговоров определено налаживание сотрудничества по ряду ключевых направлений.
В качестве второго направления широкого сотрудничества двух стран определено привлечение Сингапура в процессы приватизации в Узбекистане. В этом контексте на переговорах обсуждены перспективы реализации новых проектов c привлечением передового опыта, современных технологий и менеджмента ведущих сингапурских компаний в рамках приватизации крупных предприятий Узбекистана.
Предложено создать совместный Инвестиционный фонд для трансформации и реструктуризации государственных предприятий с целью дальнейшего вывода их на IPO и привлечения  внешних инвестиций.
В частности, подписано соглашение о взаимном сотрудничестве между Агентством по управлению государственными активами и сингапурской компанией «Templeton Asset Management Ltd».