“Технопарк” МЧЖдаги “Базальт изоляцион материаллари ишлаб чиқариш” мажмуасини KNAUF компаниясига сотиш бўйича келишувга эришилди
Жорий йил 16 октябрь куни Тошкент шаҳрида KNAUF компанияси (Германия)нинг Ўзбекистондаги  шуъба корхонаси ва “Технопарк” МЧЖ ўртасида Технопарк ҳудудидаги “Базальт изоляцион материаллари ишлаб чиқариш” мажмуасини сотиб олиш бўйича битим имзоланди.
Мазкур битим 2023 йил май ойида Ўзбекистон Республикаси Президентининг Германия Федератив Республикасига олий даражадаги ташрифи давомида ўтказилган Германия-Ўзбекистон бизнес-форумида имзоланган Ўзаро ҳамкорлик тўғрисидаги келишув доирасида амалга оширилди.
2022 йилнинг охирида Тошкент шаҳрида ишга туширилган мажмуа замонавий энергия тежамкор қурилиш жараёни учун тош минерал пахтадан кенг ассортиментдаги кам углеродли иссиқлик изоляцияловчи материаллар ишлаб чиқаради.
Мажмуани баҳолаш ишлари “PricewaterhouseCoopers” ҳамда “ДРТ” МЧЖ (собиқ “Deloitte Touche”) компаниялари томонидан амалга оширилган.
“Мазкур келишув янги минтақада изоляция материалларини ишлаб чиқаришга доир фаолиятимизни салмоқли даражада кенгайтиради. Марказий Осиё ўзининг жадал ривожланаётган қурилиш бозори ва энергия самарадорлигига бераётган жиддий аҳамияти туфайли барқарор, қулай ва энергия тежамкор биноларни қуриш учун ўз синфида аъло ҳисобланган материалларни талаб қилади. KNAUFнинг минерал пахта билан изоляциялашга оид халқаро тажрибасини қўллаган ҳолда, бизнинг Марказий Осиёдаги мижозларимиз эндиликда унумдор ечимларнинг янада кенг қаторидан фойдаланиб, компаниямизнинг минтақадаги етакчилигини мустаҳкамлашга ёрдам берадилар, шунингдек, турли эҳтиёж ва талабларга мос маҳсулотларни таклиф қилган ҳолда, аъло сифатли биноларнинг қурилишига ҳисса қўшадилар”, — деб таъкидлаб ўтди KNAUF гуруҳининг Бош ҳамкорлари спикери Александр Кнауф.
Мазкур ҳамкорлик илғор эритиш технологияси билан жиҳозланган ҳамда паст СО2 чиқинди даражасини таъминлайдиган ишлаб чиқариш линиясини қамраб олади.
Маълумот учун: KNAUF Group — халқаро оилавий компания бўлиб, Германиянинг Ипхофен (Франкония) шаҳрида жойлашган. Қурилиш материаллари ишлаб чиқарувчиси сифатида жаҳоннинг 90 дан ортиқ мамлакатларида 300 дан зиёд ишлаб чиқариш майдонлари ва савдо ваколатхоналарига эга. Гипс асосида қурилиш материаллари, энергия тежамкор изоляциялар ва изоляцион материаллар бўйича дунёнинг етакчи ишлаб чиқарувчиси саналади. 1932 йилда асос солинган KNAUF гуруҳининг 2023 йилдаги савдо ҳажми 15,6 млрд еврога етди, компанияда 42500 нафардан ортиқ киши фаолият юритади.

An agreement was reached on the sale of the complex “Production of Basalt Insulation Materials” in Technopark LLC to KNAUF
On October 16 of the current year in Tashkent city, branch of KNAUF Company (Germany) in Uzbekistan and Technopark LLC signed a deal on purchase of complex "Production of basalt insulation materials" on the territory of Technopark.
This deal was realized within the framework of the Agreement on mutual cooperation signed at the business forum Germany-Uzbekistan, held during the official visit of the President of the Republic of Uzbekistan to Germany in May 2023.
The complex, opened in late 2022 in Tashkent, produces a wide range of low-carbon insulation materials from stone mineral wool for modern energy-efficient construction.
The appraisal of the complex was conducted by PricewaterhouseCoopers and DRT LLC (formerly Deloitte Touche).
"This deal marks a significant expansion of our insulation materials business into a new region. Central Asia, with its rapidly growing construction market and increasing focus on energy efficiency, requires best-in-class materials for sustainable, comfortable and energy-efficient buildings. By leveraging KNAUF's global expertise in mineral wool insulation, our customers in Central Asia can now benefit from a broader range of solutions, strengthening KNAUF's leading presence in the region and offering a full range of products to meet their diverse needs, contributing to the construction of superior buildings,” said Alexander Knauf, speaker of the general partners of the KNAUF Group.
This cooperation covers a production line equipped with advanced electric fusion technology, which ensures low carbon (CO2) emissions during the production process.
For reference: KNAUF Group is an international family-owned company headquartered in Iphofen, Franconia, Germany. The construction materials manufacturer has more than 300 production sites and sales offices in more than 90 countries on all continents and is one of the world's leading manufacturers of gypsum-based construction materials and systems, energy-efficient insulation and insulating materials as well as system solutions in the ceiling sector. Founded in 1932, the KNAUF Group has reached sales of 15.6 billion EUR in 2023 and employs more than 42500 people.