“Қўқон биокимё” АЖнинг устав капиталидаги давлат акциялар пакетини сотиш бўйича келишувга эришилди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давактив агентлиги “Қўқон биокимё” АЖ (кейинги ўринларда - Корхона) устав капиталидаги 99,7 фоиз давлат акциялар пакетини 277,0 млрд.сўмга “First Premium Alliance” МЧЖ (кейинги ўринларда - Харидор)га сотиш бўйича келишувга эришилганлигини маълум қилади.
Корхонани хусусийлаштириш натижалари Давлат мулкини сотишда тендер савдоларини ўтказиш бўйича давлат комиссиясининг тегишли қарори билан маъқулланган.
Бунда, “UzAssets investitsiya kompaniyasi” АЖ (UzAssets) томонидан энг мақбул таклифларни танлаб олиш асосида Deloitte халқаро компанияси (кейинги ўринларда – Консультант) хусусийлаштириш бўйича консультант сифатида жалб этилган ва Dentons халқаро юридик компанияси ҳуқуқий кўмаклашган. Мазкур хусусийлаштириш доирасида консультантларнинг фаолиятлари UzAssets томонидан мувофиқлаштирилган.
Консультант, UzAssets ва Давактив агентлиги томонидан хусусийлаштириш жараёни доирасида ҳам маҳаллий, ҳам халқаро даражада кенг кўламли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан инвестиция тизерлари консультантнинг инвесторлар тармоғи орқали турли хорижий инвесторларга (investor sounding) юборилди.
Натижада инвесторлардан сотиб олиш бўйича қизиқиш тўғрисидаги 4 та аризалар (Express of Interest) келиб тушди.
Қайд этиш жоизки, келиб тушган таклифлар орасида келажакда жамият фаолиятини барқарор ривожланишини таъминлай оладиган ва юқори қўшимча қийматга эга бўлган алкоголь маҳсулотларини ишлаб чиқариш занжирини тўлиқ давомийлигини шакллантиришга салоҳиятли бўлган “First Premium Alliance” МЧЖ қўйилган талабларга тўлиқ жавоб берган. Шу билан бирга, Харидорнинг таклифи консультант томонидан ҳисобланган Корхонанинг индикатив нархлар оралиғида жойлашган ҳамда мустақил баҳоловчи томонидан белгиланган Корхонанинг баҳоланган қийматидан юқори.
Шунингдек, спирт ва алкоголь маҳсулотларини ишлаб чиқаришда рақамли маркировкаларни жорий этилиши, “First Premium Alliance” МЧЖ учун бутун таъминот занжирини якуний истеъмолчиларгача етказиб беришни кузатиб бориш ва бизнесни янада самарали бошқариш имкониятини яратади.
"First Premium Alliance" МЧЖ тўғрисида маълумот:
"First Premium Alliance" МЧЖ – алкогол маҳсулотларини улгуржи ва чакана сотишга ихтисослашган компания ҳисобланди. Компанияда озиқ-овқат маҳсулотларининг ҳавфсизлиги бўйича халқаро ISO 22000:2005 стандарти жорий этилган. Компания таъсисчилари Тошкент шаҳрида алкогол маҳсулотларини ишлаб чиқарувчи йирик заводга эга эканлиги ҳамда Компаниянинг Республикада ва МДҲ мамлакатларида йирик дистрибюторлик тармоқлари мавжудлиги Компания томонидан “Қўқон биокимё” АЖ кейинги фаолиятини ривожлантириш, қўшимча инфраструктура яратиш имкониятини яратади. Бугунги кунда Компания Legion, Lavini, Duty Free International Airport каби йирик ритейлик тармоқлари билан ҳамкорликда фаолият кўрсатиб келмоқда.

Достигнуто соглашение по продаже государственного пакета акций в уставном капитале АО «Коканд биокимё»
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство госактивов сообщает о достижении соглашения по реализации 99,7% государственного пакета акций (далее - Сделка) за 277,0 млрд.сум в уставном капитале АО «Коканд биокимё» (далее - Предприятие) с ООО «First Premium Alliance» (далее - Покупатель).
Результаты приватизации предприятия одобрены соответствующим решением Государственной комиссии по проведению тендерных торгов при продаже государственного имущества.
При этом, АО «Инвестиционная компания UzAssets» (UzAssets) на основе конкурсного отбора приемлемого предложения привлекла международную компанию Deloitte (далее – Консультант) в качестве консультанта по приватизации, а международная юридическая фирма Dentons оказывала юридическую помощь. В рамках данной приватизации деятельность консультантов координировал UzAssets.
В рамках процесса приватизации Консультантом, UzAssets и Агентством госактивов была проведена масштабная маркетинговая деятельность как на местном, так и на международном уровне, в том числе были разосланы инвестиционные тизеры различным иностранным и местным инвесторам (Investor sounding), с подключением широкой сети международных инвесторов Консультанта.
В результате Консультантом были получены 4 заявки о заинтересованности (Express of Interest) от местных и международных инвесторов.
Далее, все заявители были допущены на следующий этап процесса приватизации – подачи Обязывающих предложений (BO). На данном этапе с заявителями было подписано Соглашение о неразглашении информации (NDA), а также предоставлена возможность ознакомиться с комплексными аналитическими (due diligence) отчетами по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Предприятия, подготовленные Консультантом и размещенными в виртуальную комнату данных (VDR). При этом всем заявителям была предоставлена возможность организовать встречи с руководством предприятия и ознакомиться с деятельностью предприятия.
Следует отметить, что среди поступивших предложений, ООО «First Premium Alliance» полностью отвечает всем поставленным требованиям и в будущем способен обеспечить устойчивое развитие деятельности Предприятия, а также имеет потенциал сформировать полную непрерывность цепочки производства алкогольной продукции с высокой добавленной стоимостью. Кроме того, предложение Покупателя находится в диапазоне индикативных цен Предприятия, рассчитанных консультантом, и выше оценочной стоимости Предприятия установленной независимым оценщиком.
При этом, одной из первоочередных мер, запланированных Покупателем после завершения Сделки, является внедрение цифровой маркировки в производстве спирта и алкогольной продукции, которые позволят прослеживать всю цепочку поставок до конечного потребителя и поднять эффективность бизнеса.
Краткая информация об ООО «First Premium Alliance»:
ООО «First Premium Alliance» — компания, специализирующаяся на оптово-розничной реализации алкогольной продукции. В Компании внедрен международный стандарт безопасности пищевых продуктов ISO 22000:2005. Наличие у учредителей Компании крупного завода по производству алкогольной продукции в г.Ташкент, а также наличие крупных дистрибьюторских сетей Компании в cтране и в странах СНГ создает возможность для дальнейшего развития деятельности АО «Коканд. биокимё» и создать дополнительную инфраструктуру. На сегодняшний день Компания работает в сотрудничестве с такими крупными ритейлерскими сетями как Legion, Lavini и Duty Free International Airport.