“Миллий банклараро процессинг маркази” АЖни хусусийлаштириш бўйича консультант танлаб олинди
Давактив агентлигининг “Миллий банклараро процессинг маркази” АЖ (HUMO)нинг устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда - Актив) хусусийлаштиришни ташкиллаштириш учун профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб этиш юзасидан танлов эълонига мувофиқ, қуйидагилар маълум қилинади.
Мазкур танлов жараёнида 8 та маҳаллий ва халқаро профессионал консалтинг компанияларидан таклифлар қабул қилинди. Келиб тушган таклифлар хорижий тажрибага эгалиги, фаолият соҳасида амалга оширган лойиҳалари, лойиҳа доирасида жалб қилинадиган профессионал жамоасининг малакаси асосида сараланди.
Саралаш натижасида, энг мақбул нарх таклифини билдирган "Deloitte" компанияси Активнинг устав капиталидаги давлат улушини хусусийлаштириш бўйича консультант сифатида танланди.
• Ўзбекистонда ва минтақада соҳани ривожлантиришдаги шароитларни ва тўлов тизими хизматлари бозорини таҳлил қилиш;
Давактив агентлиги Deloitte билан биргаликда жараённи очиқ, шаффоф ва рақобат тамойилларига асосланган савдо механизмларига мувофиқ ташкил этишнинг барча чораларини кўради ҳамда жараённинг ҳар бир босқичи тўғрисида оммага ахборот бериб борилишини таъминлайди.

Привлечен консультант для приватизации АО «Национальный межбанковский процессинговый центр»
Согласно объявлению Агентства госактивов по привлечению профессиональной консалтинговой компании (далее - Консультант) для организации приватизации 100% государственной доли в уставном капитале АО «Национальный межбанковский процессинговый центр» (HUMO) (далее - Актив), сообщается следующее.
В ходе процесса отбора были получены 8 предложений от местных и международных профессиональных консалтинговых компаний. Поступившие предложения были отобраны с учетом наличия зарубежного опыта, реализованных проектов в сфере деятельности и квалификации задействованной в проекте профессиональной команды.
Соответственно, в результате процесса отбора компания Deloitte, представившая наиболее приемлемое ценовое предложение, была привлечена в качестве консультанта по приватизации.
Консультант выполнит следующие задачи:
• Анализ рынка услуг платежных систем и предпосылок развития отрасли в Узбекистане и в регионе;
• принятие всех мер, направленных на приватизацию Актива, в том числе создание виртуальной комнаты данных (VDR), подготовка проекта договора купли-продажи (с переводом на узбекский, а при необходимости русский и английский языки), а также сопровождение процесса продажи.
Агентство госактивов совместно с компанией Deloitte примет все необходимые меры для организации процесса в соответствии с открытыми, прозрачными и конкурентными торговыми механизмами, а также обеспечит предоставление информации общественности о каждом этапе процесса.