Майдони 2 000 метр квадратгача бўлган бўш турган давлат кўчмас мулк объектларини жисмоний шахсларнинг онлайн-буюртманомасига асосан хусусийлаштириш ёки ижарага бериш учун тўғридан-тўғри электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқариш тартиби тасдиқланди
Давлат активларини бошқариш агентлиги директорининг 2024 йил 13 февралдаги “Майдони 2 000 метр квадратгача бўлган бўш турган давлат кўчмас мулк объектларини жисмоний шахсларнинг онлайн-буюртманомасига асосан хусусийлаштириш ёки ижарага бериш учун тўғридан-тўғри электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқариш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги 56-сон Буйруғи Адлия вазирлигида 2024 йил 18 мартда 3503-сон рақами билан рўйхатга олинди.
Низомга мувофиқ қуйидагилар белгиланмоқда:
- Жисмоний шахслар ўзлари аниқлаган майдони 2 000 метр квадратгача бўлган бўш турган давлат кўчмас мулк объектини электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқариш учун Давактив агентлигининг "Давлат мулки" ахборот тизими орқали онлайн-буюртманома юбориши;
- Давактив агентлиги ҳузуридаги Давлат мулки объектларидан самарали фойдаланиш маркази ходимлари томонидан онлайн-буюртманомада келтирилган кўчмас мулк объекти жойига чиққан ҳолда ўрганилиши;
Ўрганиш натижасига кўра, расмийлаштирилган далолатномада онлайн-буюртманомада келтирилган давлат кўчмас мулк объектини электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқаришни рад этиш ёки ижарага бериш учун электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқариш ёхуд хусусийлаштириш учун электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқариш масаласини кўриб чиқиш тўғрисида хулосаси жисмоний шахсларга SMS-хабарнома орқали юборилиши;
- Жисмоний шахсларга, уларнинг онлайн-буюртманомалари бўйича хусусийлаштириш ёки ижарага бериш учун электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўш турган давлат кўчмас мулк объектларининг лот рақамлари SMS-хабарнома орқали юборилиши белгиланган.

Утвержден порядок размещения пустующих объектов государственной недвижимости площадью до 2000 квадратных метров на электронных онлайн-аукционах для приватизации или аренды на основании онлайн-заявки физических лиц
Приказ директора Агентства по управлению государственными активами от 13 февраля 2024 года №56 «Об утверждении положения о порядке размещения пустующих объектов государственной недвижимости площадью до 2000 квадратных метров на электронных онлайн-аукционах для приватизации или аренды на основании онлайн-заявки физических лиц» зарегистрирован 18 марта 2024 года в Министерстве Юстиции под номером 3503.
Согласно Положению определены следующие:
- Физические лица направляют онлайн-заявку через информационную систему «Davlat mulki» Агентства госактивов на выставление на электронные онлайн-аукционы определенного ими пустующего объекта государственной недвижимости площадью до 2000 квадратных метров;
- Cотрудники Центра по эффективному использованию объектов государственной собственности при Агентстве госактивов изучают объект недвижимости, указанного в онлайн-заявке, с выездом на места;
- По результатам изучения даётся заключение о рассмотрении вопроса об отказе в выпуске объекта государственного недвижимого имущества указанного в онлайн-заявке на электронные онлайн-аукционы, или о рассмотрении вопроса о выпуске его на электронные онлайн-аукционы для аренды или приватизации и направляется физическим лицам посредством SMS-сообщения;
- Установлено, что номера лотов пустующих объектов государственной недвижимости, выставленных на продажу на электронных онлайн-аукционах для приватизации или аренды, согласно их онлайн-заявкам, будут рассылаться посредством SMS-сообщений.