Майдони 2 000 метр квадратгача бўлган бўш турган давлат кўчмас мулк объектларини жисмоний шахсларнинг онлайн-буюртманомасига асосан хусусийлаштириш ёки ижарага бериш учун тўғридан-тўғри электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқариш тартиби тасдиқланди
Давлат активларини бошқариш агентлиги директорининг 2024 йил 13 февралдаги “Майдони 2 000 метр квадратгача бўлган бўш турган давлат кўчмас мулк объектларини жисмоний шахсларнинг онлайн-буюртманомасига асосан хусусийлаштириш ёки ижарага бериш учун тўғридан-тўғри электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқариш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги 56-сон Буйруғи Адлия вазирлигида 2024 йил 18 мартда 3503-сон рақами билан рўйхатга олинди.
Низомга мувофиқ қуйидагилар белгиланмоқда:
- Жисмоний шахслар ўзлари аниқлаган майдони 2 000 метр квадратгача бўлган бўш турган давлат кўчмас мулк объектини электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқариш учун Давактив агентлигининг "Давлат мулки" ахборот тизими орқали онлайн-буюртманома юбориши;
- Давактив агентлиги ҳузуридаги Давлат мулки объектларидан самарали фойдаланиш маркази ходимлари томонидан онлайн-буюртманомада келтирилган кўчмас мулк объекти жойига чиққан ҳолда ўрганилиши;
Ўрганиш натижасига кўра, расмийлаштирилган далолатномада онлайн-буюртманомада келтирилган давлат кўчмас мулк объектини электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқаришни рад этиш ёки ижарага бериш учун электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқариш ёхуд хусусийлаштириш учун электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқариш масаласини кўриб чиқиш тўғрисида хулосаси жисмоний шахсларга SMS-хабарнома орқали юборилиши;
- Жисмоний шахсларга, уларнинг онлайн-буюртманомалари бўйича хусусийлаштириш ёки ижарага бериш учун электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўш турган давлат кўчмас мулк объектларининг лот рақамлари SMS-хабарнома орқали юборилиши белгиланган.

The procedure for placing empty state property with an area of up to 2,000 square metres on electronic online auctions for privatisation or lease on the basis of online application of individuals is approved
The Order of the Director of the State Assets Management Agency No. 56 dated 13 February 2024 "On Approval of the Regulation on the procedure of placement of empty state properties up to 2000 square metres in electronic online auctions for privatisation or lease on the basis of online applications of individuals" was registered by the Ministry of Justice under No. 3503 on 18 March 2024.
According to the Regulation, the following are defined:
- Individuals submit an online application through the information system "State Property" of UzSAMA to put up for electronic online auctions the empty state property defined by them with an area of up to 2,000 square metres;
- On-site investigation of the property specified in the online application by employees of the Centre for the effective use of state property under UzSAMA;
- Based on the results of the study, a conclusion is made on considering the issue of refusal to release an object of state property specified in an online application at electronic online auctions or on considering the issue of releasing it to electronic online auctions for lease or privatization and is sent to individuals via SMS;
- It has been established that the lot numbers of empty state property put up for sale at electronic online auctions for privatization or lease, according to their online applications, will be sent via SMS messages.