Туркия ва Ўзбекистон хусусийлаштириш идоралари ҳамкорлик йўлга қўйди
Жорий йил 9 октябрь куни Давактив агентлигида Туркия Республикаси Хусусийлаштириш администрацияси президенти Бекир Эмре Ҳайкир бошчилигидаги делегация вакиллари билан учрашув ўтказилди.
Учрашувда шунингдек, Туркия Республикасининг Ўзбекистондаги фавқулодда ва мухтор элчиси Олган Бекар ва Туркия Республикаси Хусусийлаштириш администрацияси президенти ўринбосари Мурат Иброҳим Челебей ҳам иштирок этди.
Тадбир бошида Давактив агентлиги директори А.Ортиков Ўзбекистон-Туркия ўртасида икки томонлама савдо-иқтисодий ва инвестициявий шериклик изчил суръатда ривожланиб бораётгани, бугун Туркиянинг етакчи компаниялари Ўзбекистон бозорида фаол иштирокчига айланиб, натижада Турк бизнеси иштирокида кўплаб лойиҳалар самарали амалга оширилаётганини таъкидлаб ўтди.
Бунга мисол тариқасида, Ўзбекистондаги хусусийлаштиришнинг биринчи муваффақиятли натижаларидан бири “Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan Ltd.” компаниясини “Anadolu Group” холдинги таркибига кирувчи “Coca-Cola İçecek”га 2021 йилда сотилиши келтирилди. “Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan Ltd.” компанияси сотилгандан сўнг, унда замонавий корпоратив ва молиявий бошқаруви тизимлари жорий этилди, компаниянинг ишлаб чиқариш қувватлари ва операцион самарадорлиги каррасига ошди. Шунингдек, жорий йилнинг май ойида Самарқанд шаҳрида янги ва замонавий тўртинчи завод ишга туширилди. Қолаверса, 2025 йилда Намангандаги мавжуд завод ўрнига янги замонавий инфратузилмага ва технологияларга эга бўлган завод бошқа жойда янгидан қуриб ишга туширилиши режалаштирилган.
Шунингдек, Туркия давлати билан ҳамкорлик йўналишлари тобора кенгайиб бораётганлиги, хусусан, жорий йилнинг 23–28 сентябрь кунлари Туркия Маданият ва туризм вазирлиги таклифига биноан, Анқара шаҳрига яна бир Ўзбекистон делегациясининг ташрифи амалга оширилганлиги эслатиб ўтилди. Ташрифдан мақсад, Туркия Республикасида туризмни ривожланиши тарихи, соҳа бўйича қонун ҳужжатлари, транспорт ва логистика ҳамда туризм марказларини ташкил этилишида Мастер режаларни ишлаб чиқилиши, туризм объектларига ер ажратиш ва якуний босқичда хусусийлаштириш юзасидан тажриба алмашиш эканлиги таъкидланди.
Суҳбатдан сўнг, томонлар икки томонлама ҳамкорликни самарали давом эттириш учун Англашув меморандумини имзоладилар. Мазкур меморандум манфаатли ҳамкорлик лойиҳаларини йўлга қўйишга, жумладан Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг қамровли ислоҳотлар доирасида Туркиянинг давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш соҳасида илғор тажрибасини жорий қилишга, хусусийлаштириш жараёнларида иштирок этаётган салоҳиятли турк инвесторлари сонини янада оширишга ҳамда ушбу соҳаларни рақамлаштиришда ўзаро тажриба алмашишга хизмат қилади.
Шу билан бирга, ташриф давомида делегация вакилларига Давактив агентлиги фаолияти бўйича тақдимот ўтказилди. Хусусан, Ўзбекистонда хусусийлаштириш соҳасида амалга оширилган ислоҳотлар, эришилган натижалар ва келгусидаги истиқболли режалар борасида маълумот бериб ўтилди.
Бундан ташқари, “E-auksion” электрон савдо платформаси фаолияти ва имкониятлари тўғрисида ҳамда ер участкаларини реализация қилиш юзасидан жорий этилган тизим ва уни амалиётда ишлаш тартиби ҳақида ҳам тақдимот қилинди. Ўз ўрнида, Туркия Хусусийлаштириш администрацияси раҳбари томонидан Давактив агентлигида жорий этилган “E-auksion” электрон онлайн савдо тизимига катта қизиқиш билдирилди ҳамда бу тизимни ўрганиб Туркияда ҳам татбиқ қилиш масаласида ҳамкорлик сўралди.
Тадбир якунида, томонлар Англашув меморандуми доирасида ҳамкорликда олиб бориладиган лойиҳаларнинг амалга ошириш механизмлари вa қўшма ҳаракатларини муҳокама қилиб олдилар.

Privatization authorities of Turkey and Uzbekistan established cooperation
On October 9 this year, UzSAMA hosted a meeting with representatives of the delegation headed by President of the Privatization Administration of the Republic of Turkey Bekir Emre Haykir.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkey to Uzbekistan Olgan Bekar and Deputy President of the Privatization Administration of Turkey Murat Ibrahim Chelebey also attended the meeting.
At the beginning of the event, Director of UzSAMA A. Ortikov noted that trade, economic and investment partnership between Uzbekistan and Turkey is developing rapidly. Today, leading Turkish companies are actively participating in the Uzbek market, and thanks to this, numerous projects with the participation of Turkish business representatives are being effectively implemented.
As an example, one of the first successful results of privatization in Uzbekistan was cited - the sale of Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan Ltd. in 2021 to the Turkish company Coca-Cola İçecek, part of the Anadolu Group holding. After the sale, Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan Ltd. implemented modern corporate and financial management systems, significantly increased production capacity and operational efficiency. In addition, a new modern fourth plant was opened in Samarkand in May this year, and a new plant with modern infrastructure and technologies is planned to be built in Namangan in 2025 to replace the existing plant.
It was also noted that cooperation with Turkey is expanding, in particular, in the period from September 23 to 28 this year, a delegation from Uzbekistan visited Ankara at the invitation of the Ministry of Culture and Tourism of Turkey. The purpose of the visit was to exchange experience on the history of tourism development in Turkey, legislation in this sphere, as well as issues of transport logistics, organization of tourist centers, development of master plans, allocation of land plots for tourist facilities and privatization in this area.
After the conversation, the sides signed a Memorandum of Understanding, which is aimed at developing bilateral cooperation within the framework of large-scale reforms being carried out in “New Uzbekistan”. The Memorandum provides for the introduction of best Turkish practices in the management of enterprises with state participation, increased participation of Turkish investors in privatization processes, as well as the exchange of experience in the digitalization of these processes.
The visit also included a presentation on the activities of UzSAMA, including privatization reforms undertaken, results achieved and promising plans for the future.
In addition, a presentation was made on the activities and opportunities of the electronic trading platform “E-auksion”, as well as on the system of land plots realization and the procedure of its functioning in practice. In turn, the head of the Privatization Administration of the Turkey expressed great interest in the system of electronic online auctions “E-auksion” implemented in the UzSAMA, and after studying it asked for cooperation in the implementation of this system in Turkey.
At the end of the event, the parties discussed mechanisms for the implementation of joint projects within the framework of the signed Memorandum and agreed on further steps.