"Обод ва файзли маҳалла — юрт кўрки" хайрия ҳашарига Давактив агентлиги ўзининг хайрли ҳиссасини қўшди
Ҳукумат фармойишига асосан бутун Ўзбекистон бўйлаб 18 март куни умумхалқ хайрия ҳашари ўтказилди. Ҳашар Наврўз умумхалқ байрамини муносиб нишонлаш ҳамда Рамазон ойини қарши олишга тайёргарлик кўриш, маҳаллалар, аҳоли турар жойларини ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш, аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларини қўллаб-қувватлаш мақсадида ва «Обод ва файзли маҳалла — юрт кўрки» шиори остида бўлиб ўтди.
Барчанинг қаторида Давактив агентлиги марказий аппарати, унинг ҳудудий бошқармалари ва идоравий мансуб тузилмалари ҳам хайрия ҳашарига ўз ҳиссасини қўшди. Ходимлар Тошкент вилояти, Бўстонлиқ туманидаги 30 га ҳудудида ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш ишларини кўтаринки руҳда олиб борди.
Тегишли ҳудудда гул кўчатларимевали ва манзарали дарахтларни экиш, дарахтларни оқлаш ва буташободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш ишлари амалга оширилди.
Гул кўчатлари ва дарахтлар ҳудуднинг иқлим шароитидан келиб чиқиб, кўкаламзорлаштиришни назарда тутган ҳолда танлаб олинди. Энди улар агротехник талаблар асосида парвариш қилинади, минерал ва органик ўғитлар билан озиқлантирилиб, зараркунандалардан ҳимоя қилиб борилади.

Агентство госактивов внесло весомый вклад в благотворительный хашар «Благоустроенная и благоприятная махалля — красота страны»
Согласно распоряжению Правительства, 18 марта по всему Узбекистану прошел всенародный благотворительный хашар. Хашар прошел под девизом «Благоустроенная и благоприятная махалля — красота страны» в целях подготовки к достойному празднованию национального праздника Навруз и месяца Рамадан, благоустройства махаллей, жилых массивов и прилегающих территорий, а также поддержки нуждающихся слоёв населения.
Наряду со всеми, центральным аппаратом Агентства госактивов, его территориальными подразделениями и поведомственными организациями был также внесен весомый квлад в благотворительный хашар. В частности, сотрудниками проведены работы по благоустройству и озеленению территории в 30 га Бостанлыкского района Ташкентской области.
На соответствующем участке посадили саженцы цветов, плодовых и декоративных деревьев, были побелены и обрезаны деревья, а также проведена работа по благоустройству и озеленению
В целях озеленения, саженцы цветов и деревьев подбирались исходя из климатических условий местности. Впредь за ними будут ухаживать в соответствии с агротехническими требованиями, подкармливать минеральными и органическими удобрениями и защищать от вредителей.