“Обод ва файзли маҳалла — юрт кўрки” хайрия ҳашарига Давактив агентлиги ўзининг хайрли ҳиссасини қўшди
Жорий йилнинг 16−18 март кунлари юртимизда "Наврўз" байрами арафасида анъанавий умумхалқ хайрия ҳашари бўлиб ўтмоқда. Бу йилги тадбир “Обод ва файзли маҳалла — юрт кўрки” шиори остида ўтказилмоқда. Ушбу ҳашарнинг мақсади маҳаллалар, аҳоли турар жойлари, хиёбонлар, истироҳат боғлари, зиёратгоҳлар ва бошқа жойларни ободонлаштиришдан иборат. Бундан ташқари, белгиланган кунларда аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламига ёрдам кўрсатилади.
Шу муносабат билан, Давактив агентлиги марказий аппарати, унинг ҳудудий бошқармалари ва идоравий мансуб тузилмаларининг 200 нафардан зиёд ходимлари ҳам мазкур тадбирда ўз ҳиссасини қўшди. Жумладан, Тошкент вилояти, Зангиота тумани, "Обод тўқимачи" МФЙ ҳудудида ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш ишлари кўтаринки руҳда олиб борилди.
Тегишли ҳудудларда қарийб 3000 дона мевали ва манзарали дарахтларни экиш, ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш ишлари амалга оширилди.
Мевали ва манзарали дарахтлар ҳудуднинг иқлим шароитидан келиб чиқиб, кўкаламзорлаштиришни назарда тутган ҳолда танлаб олинди. Энди улар агротехник талаблар асосида парвариш қилинади, минерал ва органик ўғитлар билан озиқлантирилиб, зараркунандалардан ҳимоя қилиб борилади.
Мазкур ҳашар доирасида ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳоли қатламлари, айниқса эҳтиёжманд, меҳр-мурувватга муҳтож, боқувчисиз қолган кекса ва ногиронлиги бўлган фуқароларга ҳам ёрдам кўрсатилишида Давактив агентлиги ўз ҳиссасини қўшди.

Агентство госактивов внес вклад в благотворительный хашар «Благоустроенная и процветающая махалля — украшение страны»
16-18 марта текущего года в нашей стране проводится всенародный благотворительный хашар в преддверии праздника "Навруз". В этом году мероприятие проходит под девизом «Благоустроенная и процветающая махалля — украшение страны». Целью данного традиционного хашара является благоустройство махаллей, жилых районов, проспектов, парков, святынь и других мест. Кроме того, в установленные дни оказывается помощь нуждающимся в социальной поддержке слоев населения.
В этой связи, более 200 сотрудников центрального аппарата Агентства госактивов, его территориальных управлений и поведомственных организаций также внесли весомый вклад в данный благотворительный хашар. В частности, в продуктивном и позитивном настроении были проведены работы по благоустройству и озеленению на территории махалли "Обод тўқимачи" в Зангиотинском районе Ташкентской области.
На соответствующем участке посажены порядка 3000 саженцев плодовых и декоративных деревьев, а также проведена работа по благоустройству и озеленению.
В целях озеленения, саженцы плодовых и декоративных деревьев подбирались исходя из климатических условий местности. Впредь за ними будут ухаживать в соответствии с агротехническими требованиями, подкармливать минеральными и органическими удобрениями и защищать от вредителей.
В рамках данного хашара Агентство госактивов также внес свой вклад в оказание помощи нуждающимся в социальной поддержке слоев населения, в особенности утратившим кормильца, престарелым, инвалидам, нуждающимся в милосердии гражданам.