“Обод ва файзли маҳалла — юрт кўрки” хайрия ҳашарига Давактив агентлиги ўзининг хайрли ҳиссасини қўшди
Жорий йилнинг 16−18 март кунлари юртимизда "Наврўз" байрами арафасида анъанавий умумхалқ хайрия ҳашари бўлиб ўтмоқда. Бу йилги тадбир “Обод ва файзли маҳалла — юрт кўрки” шиори остида ўтказилмоқда. Ушбу ҳашарнинг мақсади маҳаллалар, аҳоли турар жойлари, хиёбонлар, истироҳат боғлари, зиёратгоҳлар ва бошқа жойларни ободонлаштиришдан иборат. Бундан ташқари, белгиланган кунларда аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламига ёрдам кўрсатилади.
Шу муносабат билан, Давактив агентлиги марказий аппарати, унинг ҳудудий бошқармалари ва идоравий мансуб тузилмаларининг 200 нафардан зиёд ходимлари ҳам мазкур тадбирда ўз ҳиссасини қўшди. Жумладан, Тошкент вилояти, Зангиота тумани, "Обод тўқимачи" МФЙ ҳудудида ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш ишлари кўтаринки руҳда олиб борилди.
Тегишли ҳудудларда қарийб 3000 дона мевали ва манзарали дарахтларни экиш, ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш ишлари амалга оширилди.
Мевали ва манзарали дарахтлар ҳудуднинг иқлим шароитидан келиб чиқиб, кўкаламзорлаштиришни назарда тутган ҳолда танлаб олинди. Энди улар агротехник талаблар асосида парвариш қилинади, минерал ва органик ўғитлар билан озиқлантирилиб, зараркунандалардан ҳимоя қилиб борилади.
Мазкур ҳашар доирасида ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳоли қатламлари, айниқса эҳтиёжманд, меҳр-мурувватга муҳтож, боқувчисиз қолган кекса ва ногиронлиги бўлган фуқароларга ҳам ёрдам кўрсатилишида Давактив агентлиги ўз ҳиссасини қўшди.

UzSAMA made contribution to the charity community work "A well-arranged and prosperous mahalla is an decoration of the country"
On March 16-18 this year, a nationwide charitable khashar is being held in our country on the eve of the Navruz holiday. This year's event is held under the slogan "A well-arranged and prosperous mahalla is an decoration of the country". The purpose of this traditional khashar is to clean up mahallas, residential areas, avenues, parks, shrines and other places. In addition, socially deprived segments of the population are provided aid on the prescribed days.
In this regard, more than 200 employees of the central office of the State Assets Management Agency, its territorial departments and subordinate organizations also made a significant contribution to this charitable khashar. In particular, in a productive and positive mood, landscaping works were carried out on the territory of the mahalla "Obod tukimachi" in Zangiota district of Tashkent region.
About 3000 saplings of fruit and decorative trees were planted in the relevant area, as well as landscaping and gardening works were carried out.
For landscaping purposes, saplings of fruit and decorative trees were selected based on the climatic conditions of the area. Henceforth, they will be cared for in accordance with agro-technical requirements, fed with mineral and organic fertilizers and protected from pests.
As part of this Hashar, the State Assets Management Agency has also contributed to provide aid to the socially deprived segments of the population, especially the bereaved, the elderly, the disabled, and citizens in need of charity.