Халқаро ҳамкорлик янада кенгайтирилмоқда
Жорий йилнинг 11 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари Усмонов Бекзод Халқаро валюта жамғармаси (ХВЖ) миссияси раҳбари Рон ван Роден билан "ХВЖ келишув моддалари"нинг IV моддасига мувофиқ йиллик маслаҳатлашувлар доирасида учрашув ўтказди.
Маълумот учун: ХВЖ келишув моддалари 1944 йил 22 июлда БМТнинг валюта-молия конференциясида (Бреттон-Вудс, Ню-Гемпшир) қабул қилинган. Дастлаб 29 давлат томонидан қабул қилинган, кейинчалик жами 190 аъзо давлат томонидан имзоланган ва ратификация қилинган. Ташкилотнинг низоми бўлган моддалар Жамғарманинг мақсадларини белгилайди ва "халқаро валюта муаммолари бўйича маслаҳатлашув ва ҳамкорлик механизмини таъминлайдиган халқаро валюта ҳамкорлигини" ривожлантиришни ўз ичига олади.
Учрашувда томонлар давлатнинг иқтисодиётдаги иштирокини қисқартириш, давлат иштирокидаги корхоналарни хусусийлаштириш ва трансформация қилиш соҳасидаги ҳамкорликнинг долзарб вазифалари ва истиқболлари, шунингдек макроиқтисодий барқарорликни таъминлаш масалалари муҳокама қилинди.
Бундан ташқари, учравшув давомида 2022-2026-йилларда мамлакатни ривожлантириш миллий стратегиясини амалга оширишда Давактив агентлигининг роли ва бунда Агентликка техник кўмак кўрсатиш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, Давактив агентлиги директори ўринбосари ХВЖ вакилларига жорий йил учун хусусийлаштириш дастури, қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштириш, давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш ва ислоҳ қилиш, давлат иштирокидаги корхоналарда корпоратив бошқарувнинг замонавий усулларини жорий этиш бўйича олиб борилаётган ишлар ҳамда истиқболдаги режалар ҳақида маълумот берди.
Жаноб Рон ван Роден Давактив агентлиги олдига қўйилган мақсадларни сифатли бажариш бўйича миллий стратегияни амалга оширишда ҳар томонлама кўмаклашишга тайёрлигини билдирди.

International cooperation is expanding
On November 11 this year, Deputy Director of the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan Bekzod Usmonov held a meeting with the head of the International Monetary Fund (IMF) mission Ron van Roeden in the framework of annual consultations in accordance with Article IV of the "Articles of Agreement of the International Monetary Fund".
For reference: The Articles of Agreement of the International Monetary Fund were adopted at the United Nations Monetary and Financial Conference (Bretton Woods, New Hampshire) on July 22, 1944. They were originally accepted by 29 countries and since then have been signed and ratified by a total of 190 Member countries. As the charter of the organization, the Articles lay out the Fund's purposes, which include the promotion of 'international monetary cooperation through a permanent institution which provides the machinery for consultation and collaboration on international monetary problems'.
During the meeting the parties discussed the current tasks and prospects for cooperation in the field of reducing state involvement in the economy, privatization and transformation of enterprises with state participation, as well as issues of macroeconomic stability.
In addition, the participants discussed the role of the Agency in implementation of the national development strategy of the country for 2022-2026 and the issues of technical assistance.
Also, the Deputy Director of the Agency informed the IMF representatives about the privatization program for the current year, privatization of non-agricultural land plots, management and reform of enterprises with state participation, introduction of modern methods of corporate governance in enterprises with state participation and further prospective plans in these directions.
Mr. Ron van Roden expressed the willingness of the IMF to fully assist the Agency in implementing the national development strategy and its stated objectives.