“Lotte City Hotel Tashkent Palace” меҳмонхонасидаги давлат улушини хусусийлаштириш жараёни юзасидан ахборот
Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан жорий йил 16 июнь куни чоп этилган эълонга мувофиқ, “Lotte City Hotel Tashkent Palace” меҳмонхонасидаги давлат улушини (кейинги ўринларда – Меҳмонхона) хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланган.
Аввал маълум қилганимиздек, ушбу давлат активини хусусийлаштириш жараёнларини илғор халқаро тажрибалар асосида амалга ошириш учун “KPMG Valuation and Consulting” (кейинги ўринларда – KPMG) компанияси Хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи сифатида жалб этилган.
Компаниянинг хусусийлаштириш жараёнлари доирасида KPMG компанияси, шу жумладан унинг халқаро офислар тармоғи орқали кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 2022 йил 8 августга қадар МДҲ давлатлари, жанубий Осиё ва Европа мамлакатларидан 15 нафар халқаро ва маҳаллий инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) тўғрисидаги аризалар KPMG компаниясига келиб тушган.
Давактив агентлиги ҳамда хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи томонидан келиб тушган барча аризалар қуйидаги мезонлар бўйича сараланади:
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг тегишли шахсларидан ҳеч бири Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг (Жаҳон банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Осиё тараққиёт банки) санкциялари рўйхатига киритилмаганлиги.
KPMG компанияси томонидан келиб тушган аризалар юқоридаги мезон талаблари асосида чуқур ўрганиш натижасида нафар талабгор аризалари навбатдаги босқичга ўтказилмади ва қолган барча талабгорлар кейинги босқичга ўтказилди.
Шунга кўра, Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичидан мувофаққиятли ўтган талабгорларга хусусийлаштириш жараёнларининг келгуси Мажбуриятга эга бўлмаган таклиф (NBO) қабул қилиш босқичида иштирок этиш учун таклиф қилинади ҳамда уларга ушбу босқич жараёнлари тўғрисидаги хат (Process Letter) юборилади.
Хусусийлаштириш жараёнларида келгусидаги ўз иштирокини тасдиқлаш учун, ушбу талабгорлар билан Ахборотларни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA)ни имзолаш таклиф этилади, сўнгра уларга халқаро маслаҳатчи томонидан тайёрланган Меҳмонхонани сотиб олиш нархи бўйича индикатив мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни тайёрлаш учун зарур бўлган ахборотни ўз ичига олган дастлабки маълумотлар тўплами (Information Memorandum) билан танишиш имконияти берадиган виртуал маълумотлар хонаси (VDR) га кириш имконияти берилади. Ушбу маълумотлар тўплами Меҳмонхона хўжалик фаолияти таснифи, шунингдек тарихий ва прогнозли молиявий кўрсатгичлари каби ахборотларни ўз ичига олади.
Шунингдек, KPMG компанияси томонидан Меҳмонхонани сотиб олиш нархи бўйича мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни (NBO) жорий йил 7 октябрга қадар қабул қилинади.

Information about the process of privatization of the state share in the Lotte City Hotel Tashkent Palace
According to the announcement published by the State Assets Management Agency on June 16 this year, applications for Express of interest stage of the privatization process of "Lotte City Hotel Tashkent Palace Hotel" (hereinafter - the Hotel) state share has been launched.
As reported previously, "KPMG Valuation and Consulting" company (hereinafter - KPMG) was attracted as a privatization consultant to carry out the process of privatization of this state-owned asset on the basis of the best international experience.
As part of the company's privatization processes, complex marketing activities were carried out by KPMG including through its network of international offices, as well as sending investment teasers to potential investors. As a result, KPMG has received expressions of interest from 15 international and local investors from the CIS, South Asia and Europe by August 8, 2022.
• the applicant (or, in the case of a consortium, any member of the consortium) or any of its affiliated persons should not be included in the public sanctions lists of the European Union and the USA, as well as any of the major international development banks (the World Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, the Asian Development Bank).
As a result of in-dept analysis of the proposals received KPMG in accordance with the abovestated criterias, proposals of 2 applicants out of 15 received were not allowed to the next stage.
Accordingly, applicants who have successfully passed the Express of interest stage will be invited to participate in the next Submission of non-binding offers stage of the privatization process, and Process Letter with detailed information on this stage will be addressed to them.
In order to confirm their future participation in the privatization process, applicants are to sign a Non-Disclosure Agreement (NDA) and then will be given access to a Virtual Data Room (VDR), which provides them with an Information Memorandum prepared by an international consultant, that contains the information necessary to prepare indicative non-binding offers for the purchase of the Hotel. The Information Memorandum includes both the Hotel's operational description as well as historical and forecasted financial data.